Osmý podnik AMA Pro v Laguně Seca

Poslední víkend byl na okruhu v Laguně Seca místem, kde společně závodily dva motocyklové šampionáty MotoGP a AMA Pro. Pro jezdce a týmy amerického mistrovství silničních motocyklů byl víkend v Monterey osmým podnikem sezony, kde v kubatuře SuperBiků znovu triumfoval Josh Hayes.

Týmy AMA Pro tentokrát vytvořily společný paddock s týmy MotoGP a pro americké fanoušky to byla velmi dobrá příležitost srovnání mezi jejich domácím šampionátem a světovým mistrovstvím MotoGP. Samozřejmě časy na kolo byly v případě litrových prototypů MotoGP podstatně rychlejší než u superbiků AMA Pro, ale na druhou stranu klání tří kubatur AMA Pro představily velmi vyrovnané závodění. V Laguně AMA Pro představila tři kategorie, protože jezdci na motocyklech Harley-Davidson v Monterey nezávodili.

Nyní následuje 11.srpna oficiální test v IMS a devátý podnik AMA Pro je na programu v polovině srpna na okruhu v Indianapolis, který stejně jak v Laguně Seca proběhne společně s motocyklovým šampionátem seriálu Grand Prix.

AMA Pro National Guard SuperBike

Kvalifikaci na nedělní závod superbiků vyhrál lídr šampionátu Josh Hayeys (Monster Energy Graves Yamaha) s náskokem dvou desetin před druhým v pořadí Benem Bostromem (Jordan Suzuki), třetím Rogerem Haydenem (National Guard Jordan Suzuki) a čtvrtým Joshem Herrinem ((Monster Energy Graves Yamaha).

V neděli kvůli mlze zrušili zahřívací tréninky, což absolutně nemělo vliv na neuvěřitelnou formu Joshe Hayese, který do závodu na třiadvacet kol startoval z pole position. Po startu nedal nikomu ze svých soupeřů sebemenší šanci a klání superbiků vyhrál náskokem devíti sekund stylem start-cíl. Pro Hayese bylo vítězství v Laguně jeho osmým v řadě a celkem jedenáctým v sezoně a to do konce sezony zbývá odjet ještě šest závodů. O zbývající pozice na stupních vítězů bojovala čtveřice jezdců v podobě Blake Younga, Joshe Herrina, Dannyho Eslicka a Bena Bostroma. Pár kol před cílem předjel Young jezdce Yamahy Herrina a už to vypadalo, že si druhé místo udrží, nicméně mladík Herrin byl proti a v posledním kole Younga předjel. Oba jeli bok po boku a vítězně z tohoto souboje nakonec vyšel zkušenější Young, jenž svého soupeře porazil na cílové čáře o dvě setiny. Čtvrtý projel cílem Danny Eslick a první pětku uzavřel Ben Bostrom.

Steve Rapp, který také absolvoval tréninky a kvalifikaci MotoGP, nakonec v motocyklovém mistrovství světa nezávodil, kvůli poruše palivového čerpadla na jejich CRT prototypu. Nicméně se mu nedařilo ani v kategorii SuperBike AMA Pro. V nedělním závodu nebodoval a v průběžném hodnocení klesl ze sedmého na desáté místo.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
Mazda Raceway Laguna Seca, Závod

01- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – 23 kol za 32’54.966