V San Diegu trumfoval Villipoto a zvýšil tak svůj náskok

58.782 diváků vidělo vítězství obhájce titulu Ryana Villopota v kubatuře Premium po tvrdém, ale férovém boji až do samého závěru s Chadem Reedem a celkem překvapivý trumf Deana Wilsona ve třídě Lites, když favorizovaný Tomas spadl.

Dějištěm šestého ze 17 mistrovských závodů Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012 byl Qual­comm Sta­di­um v kalifornské metropoli San Die­go. V roce 1967 byl otevřen tento multistadion a aktuálně pojme 71.000 diváků. Během roku se zde hrají převážně zápasy Na­tio­nal Foot­ball Lea­gue týmu San Die­go Char­gers, ovšem třeba v roce 1998 se zde konal i Su­per Bowl XX­XII.

Před sobotním závodem byli na čele SX-​Pre­mi­um­ třídy čtyři šampioni posledních čtyř roků: Ryan Vil­lo­po­to (2011), Chad Reed (2008), Ryan Dun­gey (2010) a Ja­mes „Bub­ba“ Ste­wart (2009), přičemž bodový stav byl celkem vyrovnaný: vedl Vil­lo­po­to (Mons­ter En­er­gy Ka­wa­sa­ki) se ziskem 108 bodů o 3 body před Chad Reedem (TwoTwo Mo­tor­sports Hon­da) a o další dva body zpět byl Ryan Dun­gey s továrním motocyklem ​KTM a této trojici z bezprostřední blízkosti sekundoval James Stewart (JGRMX Ya­ma­ha) s 95 body.

Lehkým favoritem pro tento závod byl právě Reed, který v posledních deseti rocích v San Diegu vyhrál celkem 6x. Kromě něho zde ještě od roku 2002 zvítězili Da­vid Vuil­le­min (2002), Da­vid Mill­saps (2010) a také Ja­mes Ste­wart (2006 a 2008).
Kvalifikaci vyhrál Ja­mes Ste­wart před Ryanem Vil­lo­po­tem, který trumfoval v první rozjíždce s náskokem víc jak 10 sekund před kvartetem v pořadí: Da­vid Mill­saps, Brett Met­cal­fe, Ky­le Part­ridge a Ke­vin Wind­ham. Druhou jízdu vyhrál horký favorit Chad Reed a za ním projeli cílovou páskou Ja­mes Ste­wart, Ryan Dun­gey, Mi­ke Ales­si a Jus­tin Bray­ton. Velkým poraženým v rozjíždkách byl Vil­lo­po­tův týmový kolega Ja­ke Wei­mer, který dojel 13. a musel absolvovat "Last Chan­ce Qua­li­fy­ing Ra­ce", který ale vyhrál velmi suverénně.
Mai­ne­vent večera na 20 kol - tedy finále kubatury Pre­mi­um­ -  začal nejlépe australský jezdec Brett Met­cal­fe, který vyhrál holeshot a vedl celé pole jezdců následován Ryanem Dun­geyem, Ryanem Vil­lo­po­tem, Ja­kem Wei­merem a Ja­mesem Ste­wartem. Zatímco se Met­cal­fe začal propadat až na místo 5., tak se do čela dostal Vil­lo­po­to sledován Reedem a Ste­wartem. Ovšem "Bubba" se ani tentokrát nevyhnul pádu, když v 7. kole narazil do ohraničení tratě. Celé kolo trvalo, než se vrátil za pomoci traťových komisařů s poškozeným motocyklem znovu do závodu a nakonec projel cílem jako 15.
V posledních kolech ale začal být závod znovu ještě jednou dramatický, neboť souboj Vil­lo­po­ta a Reeda začal gradovat. Dvě kola před koncem šel Chad Reed na chvíli do čela závodu, než ale začalo kolo poslední, tak znovu vedl Vil­lo­po­to a sledován Australanem nakonec závod vyhrál. Na podiu je doplnil tovární jezdec KTM Ryan Dun­gey, který po špatné první čtvrtině závodu se stále zlepšoval. Brett Met­cal­fe a Josh Han­sen projeli cílem jako čtvrtý a pátý. Smůlu měl Ja­ke Wei­mer, který spadl ve čtvrtém kole z 5. místa a závod nedokončil.
Svým třetím letošním vítězstvím zvýšil obhájce titulu Američan Ryan Villipoto náskok na čele průběžného hodnocení a vede tak nyní o 6 bodů před Australanem Chadem Reedem, za kterým o další 4 body zaostává tovární jezdec KTM Ryan Dungey. James Stewart a Kevin Windham pak kompletují Top-5.
Holeshot AMA SX-​Li­tes na vyhrál Vin­ce Frie­se, za kterým následovali Matt Moss, Co­le See­ly, De­an Wil­son a Bil­ly La­ni­no­vich. Brzy se ale dostal do čela Wil­son, zatímco Frie­se se propadl za  Mosse a See­lyho na místo čtvrté.
Zatímco Dean Wil­son na čele neustále zvyšoval svůj náskok a See­ly předjel Mosse a byl rázem druhý, tak vedoucí jezdec šampionátu Eli To­mac se ze 6. místa po prvním kole dostal ve 4. okruhu na třetí pozici. Potom ale ve vzduchu po vlastní chybě kolidoval s Mar­vinem Mus­quinem a ačkoliv v závodě pokračoval, tak po další chybě havaroval 19-letý Tomac v 8. kole znovu a závod pro něho skončil.
V průběžném pořadí šampionátu západního pobřeží kubatury Lites nastala dva závody před koncem - po delší přestávce se pojede až 22. dubna ještě v Seattle a potom finále v Salt Lake City- změna ve vedení, když doposud suverenní Eli Tomas získal v San Diegu pouze jeden bod, čehož využil aktuální vítěz Dean Wilson a má na Tomase náskok 2 bodů. Šanci na titul má ovšem i doposud třetí Cole Seely, který ztrácí na lídra šampionátu Wilsona 15 bodů, přičemž ve hře je i nadále 50 možných bodů. Top-5 kompletují Mar­vin Mus­quin a Ni­co Iz­zi, když po dvou bodových výpadcích se z absolutního čela šampionátu odporoučel Zach Osborne.

San Diego - AMA Supercross - kubatura 450 ccm: 1. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), 20 kol za 15:37.692 min.; 2. Chad Reed (Hon­da), +1.488 sec.; 3. Ryan Dun­gey (KTM), +22.082; 4. Brett Metcalfe (Suzuki) +33.360; 5. Joshua Hansen (Kawasaki), +38.703; 6. Justin Brayton (Honda) +45.853; 7. David Millsaps (Yamaha), +51.835; 8. Kyle Chisholm (Kawasaki), +1 kolo; 9. Mike Alessi (Suzuki); 10. Nicholas Wey (Kawasaki); 11. Jason Thomas (Suzuki); 12. Cody Mackie (Kawasaki); 13. Weston Peick (Kawasaki); 14. Robert Kiniry (Yamaha YZ450); 15. James Stewart (Yamaha); 16. Kevin Windham (Honda); 17. Matthew Goerke (Suzuki), +2 kola; 18. Broc Tickle (Kawasaki); 19. Kyle Partridge (Kawasaki), +3 kola; 20. Jake Weimer (Kawasaki), +11 kol.

Bodový stav šampionátu AMA Supercross po šestém závodě (Top 20): 1. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki) 133 bodů, 2. Chad Reed (Hon­da), 127 bodů; 3. Ryan Dun­gey (KTM), 123 b.; 4. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), 101; 5. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), 78; 6. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), 75; 7. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), 72; 8. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), 70; 9. Jus­tin Bray­ton (Hon­da), 68; 10. Jos­hua Han­sen (Ka­wa­sa­ki), 64; 11. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), 63; 12. Andrew Short (Honda), 59; 13. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki), 56; 14. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), 44; 15. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki), 35; 16.  Wes­t­on Peick (Ka­wa­sa­ki), 24; 17. Ivan Te­des­co (Ka­wa­sa­ki), 21; 18. Ky­le Part­ridge (Ka­wa­sa­ki), 17; 19. Trey Ca­nard (Hon­da), 14; 20. Cody Mackie (Kawasaki), 14.

San Diego - 250 Lites/West - kubatura 250 ccm: 1. Dean Wilson (Kawasaki), 15 kol za 12:00.676 min,; 2. Cole Seely (Honda), +3.734 sec.; 3. Matt Moss (KTM), +17.095; 4. Gareth Swanepoel (Yamaha], +22.332; 5. Nico Izzi (Yamaha), +24.747; 6. Gavin Faith (Honda),  +26.152; 7. Billy Laninovich (Honda), +26.966; 8. Travis Baker (Honda), +28.327; 9. Vince Friese (Honda), +47.617; 10. Nick Paluzzi (Kawasaki), +1 kolo; 11. Kyle Beaton (Kawasaki);
12. Bruce Rutherford (Honda); 13. Max Anstie (Honda); 14. Killy Rusk (Honda); 15. Martin Davalos (Suzuki); 16. Marvin Musquin (KTM); 17. Jason Anderson (Suzuki); 18. Jean Carlo Ramos (Honda); 19. Scott Champion (Honda), +3 kola; 20. Eli Tomac (Honda), +8 kol.

Bodový stav šampionátu 250 Lites/West po šestém závodě (Top 20): 1. De­an Wil­son (Ka­wa­sa­ki), 116 bodů; 2. Eli To­mac (Hon­da), 114; 3. Co­le See­ly (Hon­da), 101; 4. Mar­vin Mus­quin (KTM), 89; 5. Ni­co Iz­zi (Ya­ma­ha), 78; 6. Matt Moss (KTM), 73; 7. Zach Osborne (Yamaha) 67; 8. Tra­vis Bak­er (Hon­da), 63; 9. Tyla Rattray (Kawasaki) 60; 10. Jason Anderson (Suzuki) 58; 11. Bil­ly La­ni­no­vich (Hon­da), 57; 12. Ryan Si­pes (Ya­ma­ha), 53; 13. Max An­s­tie (Hon­da), 53; 14. Vin­ce Frie­se (Hon­da), 50; 15. Mi­cha­el Leib (Hon­da), 44;  16. Mar­tin Da­va­los (Su­zu­ki), 44; 17. Ga­reth Swane­po­el (Ya­ma­ha), 34; 18. Gavin Faith (Honda), 27; 19. Bru­ce Ruther­ford (Hon­da), 24; 20. Ted­dy Mai­er (Hon­da), 21.

Sedmý závod seriálu "Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012" kubatury Premium se koná v Arlingtonu v sobotu 18. února.