Arlington: Návrat Roczena na stupně vítězů

Sedmým závodem pokračoval šampionát Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip, který se jel v dallaském Arlingtonu a byl zároveň prvním podnikem šampionátu východního pobřeží kubatury Lites/East. Letošní závodní debut zde slavil mistr světa MX2 Ken Roczen z Německa a Ryan Vil­lo­po­to získal hattrickem už své čtvrté letošní vítězství v kubatuře Premium.

Dějištěm závodu v „Lo­ne Star Sta­te“ byl "Cow­boys Sta­di­um", tedy "Stadion kovbojů", který pojme 80.000 sedících diváků a má údajně největší HD-obrazovku na světě (46,3 m x 21,9 m).

S největším zájmem byl sledován letošní první start v cirkusu AMA-SX mistra světa MX2 Kena Roczena, který se po svém zranění ruky během Vánočních svátků musel odhlásit ze šampionátu Západního pobřeží a naopak se přihlásit do šampionátu Pobřeží východního, který začal právě včera v Arlingtonu. Jinak závodníci Západního pobřeží mají svou závodní přestávku až do poloviny dubna. Ovšem na 17-letého zázračného Němce čekal kromě jiných i největší soupeř, loňský šampion Jus­tin „BamBam“ Bar­cia, tedy 19-letý tovární pilot Hon­dy, který vloni při všech 8 závodech dojel na podium a z toho třikrát vyhrál.
Ale pojďme nejdříve ke kubatuře Premium. Start vyhrál Mi­ke Ales­si a získal tak prémii "Nu­cle­ar Cow­boyz Ho­le­s­hot", ale už ve druhé zatáčce se dostal do čela obhájce titulu Ryan Vil­lo­po­to těsně sledován Chadem Reedem, za kterými jel potom Ja­ke Wei­mer. Start se vůbec nepodařil dvěma favoritům: Ja­mes „Bub­ba“ Ste­wart a Ryan Dun­gey se nacházeli na místech 7. a 10. Přitom Stewart kolidoval se svým týmovým kolegou Da­videm Mill­sapsem.
To už se na špici odehrával skvělý souboj mezi Vil­lo­po­tem a Reedem, který ale skončil v sedmém kole, kdy na malé skokové kombinaci Reed upadl a musel být z tratě odnesen na nosítkách. Tím byla cesta k vítězství pro Vil­lo­po­ta úplně volná a pozornost 54 000 diváků se soustředila na Ryana Dun­geyho, který čtyři kola bojoval s Mi­kem Ales­sim o místo třetí. Když se jezdec s motocyklem KTM konečně s Alessim vypořádal, tak se vydal do stíhání na druhém místě jedoucího Ja­ke Wei­mera a také ho nakonec předjel.

Svým třetím finálovým vítězstvím v řadě za sebou a čtvrtým letos, se Ryan Vil­lo­po­to odpoutal od svých největších pronásledovatelů a jeho náskok na druhého Ryana Dun­geyho je aktuálně 13 bodů. Chad Reed, který kvůli svému pádu získal pouze jeden bod, se propadl na místo třetí, zatímco Ja­mes Ste­wart si udržel čtvrté místo. Top-5 pak kompletuje Jake Weimer.
Start kubatury SX-​Li­tes vyhrál Dar­ryn Dur­ham a zajistil si tak ho­le­s­hot sledován Bla­kem Whar­tonem. Ten sice Dur­hama za chvíli předjel, ale vzápětí mu ustřelilo přední kolo a upadl. Tím se , Dur­ham znovu dostal do vedení sledován Jus­tinem Bog­lem a Jus­tinem Bar­ciou, za kterými následovali Mal­colm Ste­wart, Lan­ce Vin­cent a Ken Roc­zen.
K-​Roc pak předjel jak Vin­centa tak Stewarta a začal pronásledovat vedoucí trio, které si o první místo nedalovalo ani metr tratě. Ve čtvrtém kole předjel Bar­cia Bogleho a začal útočit na Dur­hama, kterého předjel a vyhrál tak otvírací závod letošního roku SX-​Li­tes - East s náskokem 5 sekund před Dar­rynem Dur­hamem a Kenem Roc­zenem, který si tak vyjel své první letošní podium. Bla­ke Whar­ton a Phil­lip Ni­colet­ti dokompletovali Top 5, zatímco ze začátku velmi dobře jedoucí Mal­colm Ste­wart se musel spokojit se šestým místem.
Arlington - AMA Supercross - kubatura 450 ccm: 1. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), 20 kol za 15:37.692 min.; 2. Ryan Dungey (KTM) +8.027; 3. Jake Weimer Wildomar (Kawasaki) +9.242;
4. Mike Alessi (Suzuki) +24.564; 5. Joshua Hansen (Kawasaki) +28.855; 6. James Stewart (Yamaha) +31.132; 7. Kevin Windham (Honda) +33.983; 8. Brett Metcalfe (Suzuki) +44.432;
9. Justin Brayton (Honda) +52.025; 10. Kyle Chisholm (Kawasaki) +1 kolo; 11. Broc Tickle (Kawasaki); 12. Nicholas Wey (Kawasaki); 13. Kyle Partridge (Kawasaki); 14. Robert Kiniry (Yamaha); 15. David Millsaps (Yamaha); 16. Matthew Goerke (Suzuki); 17. Gavin Faith (Honda) +2 kola; 18. Nico Izzi (Yamaha) +11 kol; 19. Jeff Alessi (Suzuki) +13 kol; 20. Chad Reed (Honda) +14 kol.

Bodový stav šampionátu AMA Supercross po sedmém závodě (Top 20): 1. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), 158 bodů, 2. Ryan Dun­gey (KTM), 145 b.; 3. Chad Reed (Hon­da), 128 bodů; 4. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), 116; 5. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), 92; 6. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), 92;
7. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), 88; 8. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), 81; 9. Jos­hua Han­sen (Ka­wa­sa­ki), 80;  10. Jus­tin Bray­ton (Hon­da), 80; 11. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), 76; 12. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki), 67; 13. Andrew Short (Honda), 59; 14. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), 54; 15. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki), 44; 16. Ky­le Part­ridge (Ka­wa­sa­ki), 25; 17. Wes­t­on Peick (Ka­wa­sa­ki), 24; 18. Ivan Te­des­co (Ka­wa­sa­ki), 21; 19. Robert Kiniry (Yamaha), 17; 20. Cody Mackie (Kawasaki), 14.
Arlington - 250 Lites/East - kubatura 250 ccm: 1. Justin Barcia (Honda], 15 kol za 12:25.202;
2. Darryn Durham (Kawasaki) +5.092; 3. Ken Roczen (KTM) +5.178; 4. Blake Wharton (Suzuki) +25.245; 5. Phillip Nicoletti (Honda) +26.668; 6. Malcolm Stewart (KTM) +28.931; 7. Jake Canada (Suzuki) +33.643; 8. Larsen Murrieta (KTM) +36.457; 9. Cole Thompson (Honda)  +38.395; 10. Lance Vincent (KTM) +41.207; 11. Alex Martin (Honda) +47.590; 12. Hunter Hewitt (Suzuki) +1 kolo; 13. Austin Politelli (Honda); 14. Justin Bogle (Honda); 15. Blake Baggett (Kawasaki) +2 kola; 16. Les Smith (KTM); 17. Angelo Pellegrini (Suzuki); 18. Sean Hackley (KTM) +9 kol; 19. Matthew Lemoine (Kawasaki) +14 kol; 20. Kyle Cunningham (Yamaha) DNF.

Bodový stav šampionátu 250 Lites/East po prvním závodě (Top 20): 1. Justin Barcia (Honda] 25 bodů; 2. Darryn Durham (Kawasaki) 22 b.; 3. Ken Roczen (KTM) 20; 4. Blake Wharton (Suzuki) 18; 5. Phillip Nicoletti (Honda) 16; 6. Malcolm Stewart (KTM) 15; 7. Jake Canada (Suzuki) 14; 8. Larsen Murrieta (KTM) 13; 9. Cole Thompson (Honda) 12; 10. Lance Vincent (KTM) 11; 11. Alex Martin (Honda) 10; 12. Hunter Hewitt (Suzuki) 9; 13. Austin Politelli (Honda) 8; 14. Justin Bogle (Honda) 7; 15. Blake Baggett (Kawasaki) 6; 16. Les Smith (KTM) 5; 17. Angelo Pellegrini (Suzuki) 4; 18. Sean Hackley (KTM) 3; 19. Matthew Lemoine (Kawasaki) 2; 20. Kyle Cunningham (Yamaha) 1.

Osmý závod seriálu "Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012" kubatury Premium se jede už za týden v Atlantě v sobotu 25. února.