Triumfy z Německa zopakovali v Trentinu Cairoli a Herlings

Osminásobný šampion Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory) to myslí se svým návratem po zranění do světové extratřídy vážně. Po Německu vyhrál ve své kategorii MXGP i další Velkou cenu, kterou byla Trentino Grand Prix v Itálii. Osmý závod motokrosového mistrovství světa slabší třídy MX2 znovu vyhrál Cairoliho týmový kolega Nizozemec Jeffrey Herlings, ačkoli v první jízdě podlehl Francouzi Dylanu Ferrandisovi na Kawasaki.

Ferrandis (Monster Energy Kawasaki) získal z pole position holeshot první jízdy třídy MX2, před domácím Samuele Bernardinim (TM), Herlingsem, Britem Adamem Sterrym (KTM), Švýcarem Jeremy Seewerem (Suzuki) a Lotyšem Paulsem Jonassem (tovární KTM). Ferrandisovi se neskutečně povedlo úvodní kolo a získal dvě sekundy k dobru na Bernardiniho, Herlings byl zpět další půl sekundu. Francouz, který musel letos kvůli zranění vynechal několik závodů, vedl i po druhém kole, Bernardini a Herlings se mu ale přiblížili, Jonass se posunul na čtvrtou pozici. Až ve třetím kole překonal Nizozemec továrního jezdce TM Bernardiniho, stále ale nezajížděl rychlejší kola než Ferrandis (1:45,248 min. ku 1:45,089 min). Pravý souboj mezi nimi se ale rozhořel ve chvíli, kdy začali předjíždět jezdce o kolo zpět. Ferrandisovi to málokdy vyšlo napoprvé, to Herlings měl víc štěstí. Po 13 kolech bylo ale pořadí stále Ferrandis, Herlings, Jonass, Bernardini, Seewer a Sterry. Ferrandis s Herlingsem pak předvedli závod, na jaký se bude dlouho vzpomínat. Oba se do sebe několikrát opřeli, párkrát málem havarovali, ale v cíli byl o něco víc než sekundu rychlejší Francouz. Zatímco Ferrandis radostí řval do helmy a rozhazoval rukama do vzduchu, Herlings mu hned za cílem sportovně pogratuloval.

Poté, co v sobotu Herlings ztratil neporazitelnost v kvalifikačním závodě, na druhý den tedy poprvé letos netriumfoval v závodě. „Byl to neuvěřitelný závod. Věděl jsem, že start bude hodně důležitý, a tak jsem tvrdě zabojoval o holeshot. Jeffrey na mě potom velice tlačil, ale já jsem jel na víc než 100 procent. Včera byla po deštích trať dost bahnitá, ale dnes vyschla a je mnohem tvrdší. Je tady ale dost stop na předjíždění, dráha je připravena skvěle,“ uvedl Ferrandis. Zajímavé je, že jindy tak suverénní Herlings tady prohrál po podobném průběhu závodu i vloni s Slovincem Timem Gajserem, takže je možné, že tato trať nepatří mezi jeho nejoblíbenější.

Ve druhé jízdě třídy MX2 se ale zase radoval Herlings. Úspěch týmu Red Bull KTM Factory korunoval druhým místem Lotyš Jonass, když Ferrandis tentokrát zaspal na startu. Překvapivý holeshot druhé jízdy získal další Lotyš Robert Justs na KTM, ale hned za ním se vyvezli Herlings a Jonass. Ferrandis tentokrát zaostával na 12. pozici. Jak se dalo očekávat, Herlings šel rychle do čela a za chvíli zmizel celému startovnímu poli. Když se na druhé mésto probojoval Jonass a později na třetí Ferrandis, bylo rozhodnuto. Po 13 kolech už měl Herlings v čele náskok neskutečných 29 sekund na Jonasse, Ferrandis sice ještě Lotyše otravoval, ale před něj se nedostal. Pořadí Grand Prix tedy znělo Herlings - Ferrandis - Jonass. Nizozemec stále vede s velkým náskokem pořadí MS, Ferrandis se dnešním bodovým přídělem vyhoupl na konec první desítky.

Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory) jel v první jízdě velmi chytře a vyhrál ji způsobem start-cíl. Na rozdíl od svých soupeřů nedělal chyby a nepadal. Suverénně urval holeshot před Němcem Maxem Naglem (Husqvarna) a Belgičanem Kevinem Strijbosem (Suzuki), zatímco spolufavorité Velké ceny zaspali. Vedoucí muž šampionátu Slovinec Tim Gajser (Gariboldi Honda) jel 18. a úřadující mistr světa Francouz Romain Febvre dokonce 26. Po prvním kole už se ale fantastickou jízdou probili na 9., respektive 17. pozici. Ačkoli Gajser jezdil skoro o dvě sekundy rychlejší kola, než Cairoli v čele závodu, nemohl vyhrát. Dělal totiž chyby a jednou dokonce upadl, Febvreovi se to podařilo dokonce dvakrát. Cairoli vyhrál s náskokem dvou sekund  na Nagla a tří sekund na Strijbose, Gajser dokončil jako čtvrtý a Febvre šestý.

Holeshot do druhé jízdy třídy MXGP získal Gajser před Cairolim a Španělem José Butronem, Febvre jel šestý a zdálo se, že se ze dvou pádů v první jízdě poučil. Zatímco Gajser začal ujíždět,  Febvre si v klidu poradil s Butronem, vezl se za Francouzem Gauthierem Paulinem (HRC Honda) a oba se začali zaměřovat na Cairoliho. Po dvou kolech měl Gajser, kterého na trati povzbuzovaly tisíce diváků se slovinskými vlajkami, náskok na Cairoliho čtyři sekundy. Pak ale zase přeletěl přes řídítka a propadl se o pár míst dozadu, na pozici šestou. Febvre se posunul na druhé místo a vyvíjel velký tlak na Cairoliho, ale Ital zůstával v klidu. Vše nakonec vyřešila Cairoliho chyba při předjíždění jezdce o kolo zpět, která umožnila Fevbvreovi protáhnout se do čela a vyhrát. Za druhým Cairolim přijel do cíle skvěle finišující Rus Jevgenij Bobryšev (Honda HRC). Čtvrtý Gajser si i přes všechny pády udržel průběžné vedení v klasifikaci MS o čtyři body před Febvrem.