MXGP – Závody v Lommelu vyhrál Febvre a Geerts

Třináctý podnik mistrovství světa FIM v motokrosu 2023, který se konal na proslaveném písku v Lommelu, nabídl vše, co se od něho očekávalo. Závod Monster Energy MXGP of Flanders nabídl jezdcům nové uspořádání trati a s tím spojené obrovské výzvy. Třídu MXGP vyhrál Romain Febvre (Kawasaki), jenž tím prodloužil vítěznou sérii na čtyři závody. V třídě MX2 to byl Jago Geerts (Yamaha), kdo slavil celkové vítězství. Součástí závodního víkendu motokrosové Grand Prix v belgickém Lommelu, byl sedmý podnik evropské série EMX 125 a jednorázový závod MX Open. Šampionát pokračuje už o nadcházejícím víkendu čtrnáctým podnikem ve Finsku.

MXGP

Ve třídě MXGP to byl Romain Febvre (Kawasaki Racing), který pokračoval ve své vítězné sérii a prodloužil ji teď na čtyři podniky. Jedno vítězství v závodě získal v Belgii celkově druhý Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing) a návrat na stupně vítězů zaznamenal Glenn Coldenhoff (Monster Energy Yamaha Factory MXGP), jemuž patří třetí pozice. V prvním závodě si pro FOX Holeshot dojel Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team), který ale v šestém kole spadl, a nakonec bodoval pátým místem. Pro svůj letos první FOX Holeshot si ve druhém závodě dojel Ruben Fernandez (Team HRC), který o něco později spadl z výborné třetí pozice a cílem projel šestý.

Romain Febvre (Kawasaki Racing): „Byl to opět skvělý víkend, protože jsem se od soboty cítil na motorce i na trati opravdu dobře. Díky novému uspořádání byla trať techničtější, což k tomu přispělo. První závod byl opravdu dobrý, protože jsem si na čele udělal pohodlný náskok a závod vyhrál. Ve druhém závodě jsem po špatném startu kouzlil v písku s dobrým tempem až do konce. V závěru jsem byl vyčerpaný, takže jsem Prada nedokázal dostihnout. Mám velkou radost, čtyři vítězství v řadě, to je opravdu něco.“

Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing): „S tímto výkonem jsem spokojený, třebaže jsem mohl očekávat trochu lepší výsledek, trať ale byla náročná. V prvním závodě jsem neměl nejlepší start a málem jsem havaroval. Vrátil jsem se na třetí místo, což byl slušný závod. Ve druhém závodě jsem jel mnohem lépe, s větší jistotou a udělal jsem několik předjetí, abych se dostal do vedení a mohl jet svůj závod. Získali jsme dobré body do šampionátu, takže teď už v tom musíme jen pokračovat.“

Glenn Coldenhoff (Monster Energy Yamaha Factory MXGP): „Jsem opravdu šťastný, že jsem na stupních vítězů. Byl to dobrý víkend. Jezdím teď konzistentněji a častěji vepředu. Trať byla náročná, ale mám rád písečné tratě, protože jsem na nich tak trochu vyrostl. Teď chci na tyto výkony navázat a opravdu chci vyhrát GP. Potřebuji brzy vyhrát a udělám vše pro to, abych GP vyhrál.“

MXGP - Grand Prix / závod (1) Top10: 1. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), 35:24.776; 2. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:13.310; 3. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:17.629; 4. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:18.909; 5. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:24.623; 6. Alberto Forato (ITA, KTM), +1:19.883; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +1:22.943; 8. Mitchell Evans (AUS, Kawasaki), +1:28.790; 9. Ben Watson (GBR, Beta), +1:29.917; 10. Brian Bogers (NED, Honda), +1:32.020

MXGP - Grand Prix / závod (2) Top10: 1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 35:38.681; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:06.549; 3. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:08.576; 4. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:10.909; 5. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:32.123; 6. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:39.668; 7. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:43.613; 8. Harri Kullas (EST, Yamaha), +0:44.670; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:59.801; 10. Brian Bogers (NED, Honda), +1:02.146

MXGP – Grand Prix Top10: 1. Romain Febvre (FRA, KAW), 47 points; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 45 p.; 3. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 42 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 34 p.; 5. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 34 p.; 6. Alberto Forato (ITA, KTM), 29 p.; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 26 p.; 8. Ruben Fernandez (ESP, HON), 25 p.; 9. Brian Bogers (NED, HON), 22 p.; 10. Ben Watson (GBR, BET), 21 p

MXGP - World Championship Top10: 1. Jorge Prado (ESP, GAS), 665 points; 2. Romain Febvre (FRA, KAW), 566 p.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 506 p.; 4. Ruben Fernandez (ESP, HON), 481 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 480 p.; 6. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 444 p.; 7. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 386 p.; 8. Alberto Forato (ITA, KTM), 331 p.; 9. Valentin Guillod (SUI, HON), 276 p.; 10. Mattia Guadagnini (ITA, GAS), 203 p

MX2

V MX2 to byl Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team), který získal maximum 60 bodů, když v prvním závodu nejen vyhrál, ale také získal FOX Holeshot. Druhý skončil Lucas Coen (Nestaan Husqvarna Factory Racing), který zaznamenal návrat na stupně vítězů, a třetí místo patří Simonu Laengenfelderovi (Red Bull GASGAS Factory Racing), jemuž se podařilo navázat na předchozí dobré výkony.

Překvapením druhého závodu bylo, když hned po startu získal FOX Holeshot Haakon Osterhagen (Fantic Racing MX). Nor ale po několika dalších zatáčkách havaroval a závod nedokončil. Nizozemec Kay de Wolf (Nestaan Husqvarna Factory Racing) havaroval už v první jízdě a musel později odstoupit, takže ve druhém klání již nestartoval podobně jako Thibault Benistant (Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team), který si přivodil zranění již v kvalifikačním závodu MX RAM.

Z českých závodníků bodoval ve druhém závodě dvacátým místem Petr Polák (Yamaha), jemuž s celkem 23 body patří průběžná třicátá příčka.

Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team): „S víkendem jsem opravdu spokojený. Získat šedesát bodů před domácími fanoušky mi ani nemohlo udělat větší radost. Byl to opravdu pěkný víkend. Trať byla náročná, ale užíval jsem si každou vteřinu. Vypadá to dobře i pro šampionát. Musím tímto stylem pokračovat i v dalších závodech a uvidíme, jak to půjde dál.“

Lucas Coenen (Nestaan Husqvarna Factory Racing): „Je hezké být na stupních vítězů v mé domácí GP, třebaže mám na sebe trošku zlost špatnému startu ve druhém závodě, protože mě tam zavřeli. Byl bych rád více bojoval s Jagem (Geertsem), i když byl tento víkend hodně rychlý. Teď se vrátíme k tréninku a uvidíme v dalších závodech.“

Simon Längenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing): „Před tímto víkendem jsme absolvovali jen jeden trénink na písku, protože po zranění trávím hodně času tréninkem v Itálii na tvrdém povrchu. Takže za to jsem moc rád. Děkuji celému týmu za podporu, děkuji své rodině a přítelkyni. Jsem prostě šťastný, že jsem zpátky na stupních vítězů. Obul jsem se do toho tak, že už teď můžu jezdit i na písku.“

MX2 - Grand Prix / závod (1) Top10: 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 35:17.877; 2. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:07.597; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:25.306; 4. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:51.511; 5. Liam Everts (BEL, KTM), +0:54.335; 6. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +0:57.784; 7. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +1:03.826; 8. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:08.473; 9. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +1:21.219; 10. Sacha Coenen (BEL, KTM), +1:24.008

MX2 - Grand Prix / závod (2) Top10: 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 35:28.603; 2. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:20.636; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:39.030; 4. Liam Everts (BEL, KTM), +0:50.215; 5. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +1:13.586; 6. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +1:18.723; 7. David Braceras (ESP, Kawasaki), +1:35.344; 8. Isak Gifting (SWE, GASGAS), +1:41.969; 9. Ivano Van Erp (NED, Yamaha), +1:45.877; 10. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:50.221

MX2 – Grand Prix Top10: 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 50 points; 2. Lucas Coenen (BEL, HUS), 44 p.; 3. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 40 p.; 4. Liam Everts (BEL, KTM), 34 p.; 5. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 29 p.; 6. Rick Elzinga (NED, YAM), 28 p.; 7. Andrea Adamo (ITA, KTM), 26 p.; 8. Oriol Oliver (ESP, KTM), 24 p.; 9. David Braceras (ESP, KAW), 23 p.; 10. Isak Gifting (SWE, GAS), 23 p

MX2 - World Championship Top10: 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 564 points; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 551 p.; 3. Kay de Wolf (NED, HUS), 501 p.; 4. Liam Everts (BEL, KTM), 487 p.; 5. Thibault Benistant (FRA, YAM), 462 p.; 6. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 438 p.; 7. Roan Van De Moosdijk (NED, HUS), 433 p.; 8. Lucas Coenen (BEL, HUS), 425 p.; 9. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 361 p.; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), 253 p

Chairman of FIM Europe Motocross Commission Andrea Barbieri, President of FIM Europe Michal Sikora, EMXOpen Podium, Infront Moto Racing CEO David Luongo

EMX125/EMXOpen

V EMX125 vyhrál druhý podnik v řadě Janis Reisulis (Red Plate MJC Yamaha Official EMX125) před Kassimirem Hinderssonem (KTM) a Mathisem Valinem (737 Performers GASGAS), který skončil třetí. V EMXOpen zvítězil Pierre Goupillon (Tech32) před druhým Miro Sivhonenem (Husqvarna) a Kenem Bengstonem (GASGAS), třetím jezdcem v pořadí.

Z českých závodníků byl v prvním závodu EMX125 čtvrtý Vítězslav Marek (KTM), druhé klání Marek dokončil jedenáctý a celkově byl šestý. V třídě EMXOpen zajel Jakub Terešák (Husqvarna) v prvním závodu na deváté místo, ve druhém byl dvanáctý a celkově obsadil jedenáctou příčku.

Autor článku obdržel prémii 10 Kč od 1 uživatele.