MXGP 2023 – Ve Finsku získal zlato Febvre a Adamo

Čtrnácté kolo mistrovství světa FIM v motokrosu 2023 přivítala finská Vantaa. Jezdci a jejich týmy závodí už třetí týden v řadě, nicméně na jejich výkonech nebyla znát jakákoliv únava, naopak diváci mohutně skandovali neuvěřitelným výkonům. GP Finska vyhrál v třídě MXGP Romain Febvre (Kawasaki Racing Team), Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing) slavil celkové vítězství v kategorii MX2. Nyní mají jezdci volný víkend a hned ten další 11. až 13.srpna jedou patnáctou GP sezony, která je ve Švédsku.

MXGP

V MXGP si Francouz Romain Febvre (Kawasaki Racing Team) připsal osobní rekord v podobě pěti vítězství Grand Prix v řadě. Španěl Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing) byl ve Finsku druhý, nicméně prvního Francouze ztratil jen dva body a je stále lídrem průběžného hodnocení s náskokem 98 bodů. Na stupně vítězů znovu dosáhl třetí Glenn Coldenhoff (Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team), který tím jen potvrzuje skvělou formu. V prvním závodě získal Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team) svůj desátý FOX Holeshot v sezoně a ve druhém to byl Jorge Prado, kdo slavil desátý FOX Holeshot.

Romain Febvre (Kawasaki Racing Team): „Byl to celkově dobrý víkend. Při každém výjezdu na trať jsem byl rychlý. S motorkou se prostě cítím jako jeden a sebedůvěra roste, což je nejdůležitější. Podařilo se mi několik dobrých předjetí, ale ve druhém závodě to bylo prostě těžší. Několikrát jsem byl blízko, ale nedokázal jsem předjet. Věděl jsem ale, že to bude stačit na vítězství v GP. To je pětkrát v řadě, kdy jsem překonal svůj osobní rekord, tak ať to tak vydrží ještě několik dalších Grand Prix.“

Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing): „Myslím, že to byl pozitivní víkend, když jsme vyhráli dva ze tří možných závodů. Takže si myslím, že musím být spokojený. Máme jeden cíl a tím je získat mistrovský titul, jenže jak víte, jakmile vyjedu na trať, chci také vyhrát závod, takže jsem spokojený s druhým místem a byla škoda, že jsem v prvním závodě nedokázal předjet Jeremyho (Seewera), protože jsem byl několikrát hodně blízko. Tento víkend byl solidní, užil jsem si spoustu zábavy a trochu se přiblížil k mistrovskému titulu.“

Glenn Coldenhoff (Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team): „V závěru druhého závodu to byl dost napínavý souboj s Herlingsem, ale cítil jsem se dobře, i když ho bylo těžké předjet. Je to další pódium a skvělá práce týmu. Týden co týden bojuji s kluky vpředu, což ukazuje, že mám dobré tempo. Ve Švédsku se mi pokaždé líbí, takže se už moc těším na další Grand Prix.“

MXGP – Grand Prix, ZÁVOD 1 (Top10): 1. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), 34:11.808; 2. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:01.341; 3. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:04.529; 4. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:20.353; 5. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:29.129; 6. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:32.550; 7. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:34.128; 8. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:37.678; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:41.939; 10. Brian Bogers (NED, Honda), +0:45.907;

MXGP – Grand Prix, ZÁVOD 2 (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 33:50.401; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:02.319; 3. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:03.755; 4. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:05.683; 5. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:11.470; 6. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:38.334; 7. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:43.163; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +1:03.007; 9. Alvin Östlund (SWE, Honda), +1:04.857; 10. Mitchell Evans (AUS, Kawasaki), +1:05.648

MXGP – Grand Prix, CELKOVĚ (Top10): 1. Romain Febvre (FRA, KAW), 47bodů; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 45 b.; 3. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 38 b.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 38 b.; 5. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 31 b.; 6. Tim Gajser (SLO, HON), 30 b.; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 30 b.; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 25 b.; 9. Alvin Östlund (SWE, HON), 21 b.; 10. Mitchell Evans (AUS, KAW), 21 p

MXGP – World Championship (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, GAS), 720bodů; 2. Romain Febvre (FRA, KAW), 622 b.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 550 b.; 4. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 525 b.; 5. Ruben Fernandez (ESP, HON), 489 b.; 6. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 477 b.; 7. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 418 b.; 8. Alberto Forato (ITA, KTM), 350 b.; 9. Valentin Guillod (SUI, HON), 276 b.; 10. Benoit Paturel (FRA, YAM), 204 b.

MX2

Ve třídě MX2 se podařilo Andreovi Adamovi (Red Bull KTM Factory Racing) získat první čisté vítězství v Grand Prix, když ve Finsku vyhrál oba závody a díky tomu navýšil své vedení v šampionátu. Čtvrté pódium v řadě si na konto připsal Simon Laengenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing), který finskou GP uzavřel celkovým druhým místem. Třetí skončil Belgičan Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing), který se po konzistentním výkonu dostal poprvé od desátého podniku sezony Sumbawa-Indonesia na stupně vítězů.

V prvním závodě získal FOX Holeshot Simon Laengenfelder, který také vedl závod před Andreou Adamem. Po prvních pár zatáčkách byli za nimi Liam Everts a Hakon Osterhagen (Fantic Racing MX), jenž o něco později havaroval. Bohužel se mu nedokázal vyhnout Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory Team), který se zranil a z Grand Prix byl nucen odstoupit, což je rána do jeho ambicí bojovat o titul. Ve druhém závodě si pro FOX Holeshot dojel Andrea Adamo.

Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing): „Už jsem vyhrál svou první GP v Trentinu, ale takhle vyhrát dva závody je opravdu výjimečné a jsem moc šťastný. Nečekal jsem to, protože je to stále písečná trať, ale zvládl jsem to. Teď chci dál pracovat a pokračovat v takto nastavené cestě.“

Simon Längenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing): „Při pohledu na druhý závod vám ten první přijde snadný, ale co naděláte, když spadnete v prvním kole. Nejdřív jste trochu zklamaní, ale pak jsem si dal na čas a měl pár míst, kde jsem věděl, že můžu předjet. Nečekal jsem, že se dostanu tak daleko dopředu, ale cítil jsem se na motorce opravdu dobře a odvedl dobrou práci. Je velmi příjemné být opět na stupních vítězů.“

Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing): „Tento víkend byl vlastně dost náročný. Ve druhém závodě jsem jel docela v defenzivě a nechal se chytit, abych skončil čtvrtý. Byla to trochu škoda, ale pozitivní je, že jsem na začátku vedl několik kol a jsem opravdu rád, že jsem opět na stupních vítězů.“

MX2 – Grand Prix, ZÁVOD 1 (Top10): 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 34:53.171; 2. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:02.805; 3. Liam Everts (BEL, KTM), +0:16.381; 4. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:18.547; 5. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:25.722; 6. Oriol Oliver (ESP, KTM), +0:28.851; 7. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:34.335; 8. David Braceras (ESP, Kawasaki), +0:48.293; 9. Sacha Coenen (BEL, KTM), +0:52.001; 10. Camden Mc Lellan (RSA, Honda), +1:00.386

MX2 – Grand Prix, ZÁVOD 2 (Top10): 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 34:36.893; 2. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:07.299; 3. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:07.569; 4. Liam Everts (BEL, KTM), +0:10.835; 5. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:15.789; 6. Sacha Coenen (BEL, KTM), +0:17.331; 7. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:21.015; 8. Isak Gifting (SWE, GASGAS), +0:39.789; 9. Oriol Oliver (ESP, KTM), +0:50.091; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:20.158

MX2 – Grand Prix, CELKOVĚ (Top10): 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 50bodů; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 44 b.; 3. Liam Everts (BEL, KTM), 38 b.; 4. Lucas Coenen (BEL, HUS), 36 b.; 5. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 32 b.; 6. Rick Elzinga (NED, YAM), 30 b.; 7. Sacha Coenen (BEL, KTM), 27 b.; 8. Oriol Oliver (ESP, KTM), 27 b.; 9. Jan Pancar (SLO, KTM), 20 b.; 10. Jorgen-Matthias Talviku (EST, HUS), 20 p

MX2 – Grand Prix, World Championship (Top10): 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 619bodů; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 559 b.; 3. Liam Everts (BEL, KTM), 532 b.; 4. Kay de Wolf (NED, HUS), 501 b.; 5. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 492 b.; 6. Thibault Benistant (FRA, YAM), 462 b.; 7. Lucas Coenen (BEL, HUS), 461 b.; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, HUS), 433 b.; 9. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 395 b.; 10. Jan Pancar (SLO, KTM), 273 b.

Autor článku obdržel prémii 10 Kč od 1 uživatele.