Motokrosová GP Francie ve znamení vítězství Gajsera s Coenen

Závodní víkend Monster Energy MXGP of France se odehrál na klasickém závodišti Circuit du Puy de Poursay nedaleko Bordeaux. Tribuny byly zaplněné podobně, jak tomu bylo během závodního víkendu MotoGP™, takže Francouzi motorsportu fandí obrovským způsobem a jezdci jim to vrátili napínavými souboji od začátku až do konce. Jediné, co jim rušilo klid při sledování bylo proměnlivé počasí. Další podnik světového šampionátu je začátkem června v Německu.

MXGP - Monster Energy MXGP of France

Zklamání zažili domácí fanoušci, když jejich favorit Romain Febvre (Kawasaki Racing Team MXGP) byl v třídě MXGP penalizován. Francouzi stačilo 3:2 na celkové vítězství, ale za jízdu při žlutých vlajkách dostal penalizaci a byl to Tim Gajser (HRC Team), který domácího závodníka překonal rozdílem jediného bodu. V posledním kole druhého závodu Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing) předjel Febvreho, což bylo pro konečný výsledek zásadní. Nizozemec získal druhé vítězství v závodě, a ve Francii třetí místo celkově.

Tim Gajser: „První závod jsme jeli pod slunečnou oblohou a podmínky byly téměř ideální, nicméně ve druhém závodě začalo před startem pršet, udělal jsem bohužel chybu a dostal se na šesté místo. Všude bylo plno bláta, musel jsem si sundat brýle a měl pád. Nakonec jsem ale super šťastný, že jsem dostal červenou placku zpátky na motorku. Velké díky patří celému mému týmu.“

Romain Febvre: „Určitě je to pro mě špatná zpráva (penalizace ve druhém závodě), ale s bolavým palcem jsem na trati dělal, co bylo v mých silách, protože už v sobotu jsem jezdil a hodně to bolelo. Nakonec jsem moc rád, jak to dopadlo. V prvním závodě jsem odvedl velmi dobrou práci, abych skončil třetí, protože se mi podařilo jezdit rychle a byl jsem s tím opravdu spokojený. Ve druhém závodě začalo pršet, z čehož jsem měl velkou radost. Dobře jsem odstartoval a dokázal si udržet odstup s Jeffreym (Herlingsem), dokud mě v posledním kole nepředjel. Z toho jsem byl pochopitelně zklamaný, protože jsem tento domácí závod chtěl opravdu vyhrát!“

Jeffrey Herlings: „Bylo to těžké, ale naštěstí se mi podařilo a závod jsem vyhrál. Připadám si jak v rohu boxerského ringu, kde proti mně stojí pár lidí a odpočítávají, já se ale stále vzpírám a vracím zpět. Není konec, dokud není konec a na některých věcech musím trochu zapracovat. Mám ale rychlost a kondici a potřebuji, aby vše klaplo. Těším se na závod v Německu, které jsou za dva týdny.“

MXGP - Grand Prix – ZÁVOD (1) Top10: 1. Tim Gajser (SLO, Honda), 35:12.805; 2. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:06.468; 3. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:19.064; 4. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:22.952; 5. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:24.196; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:24.659; 7. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:36.055; 8. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +0:53.738; 9. Brian Bogers (NED, Fantic), +0:54.945; 10. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +0:55.416

MXGP - Grand Prix – ZÁVOD (2) Top10: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 36:25.903; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:06.998; 3. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:26.722; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +1:02.795; 5. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +1:15.842; 6. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:45.220; 7. Kevin Horgmo (NOR, Honda), +0:48.024; 8. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +1:25.419; 9. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +1:32.962; 10. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +1:39.492

MXGP CELKOVĚ Top10: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 43 bodů; 2. Romain Febvre (FRA, KAW), 42 p.; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 40 p.; 4. Jorge Prado (ESP, GAS), 38 p.; 5. Pauls Jonass (LAT, HON), 36 p.; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 33 p.; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 27 p.; 8. Kevin Horgmo (NOR, HON), 24 p.; 9. Andrea Bonacorsi (ITA, YAM), 23 p.; 10. Brian Bogers (NED, FAN),21 p

MXGP - World Championship (Top10): 1. Tim Gajser (SLO, HON), 348 bodů; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 343 p.; 3. Romain Febvre (FRA, KAW), 319 p.; 4. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 287 p.; 5. Pauls Jonass (LAT, HON), 253 p.; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 234 p.; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 223 p.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 200 p.; 9. Kevin Horgmo (NOR, HON), 145 p.; 10. Valentin Guillod (SUI, HON), 130

MX2 - Monster Energy MXGP of France

Ve třídě MX2 završil Belgičan Lucas Coenen (Nestaan Husqvarna Factory Racing) perfektní víkend, když vyhrál druhou Velkou cenu v řadě, a tím pádem se dostal na průběžnou třetí příčku šampionátu. Lídr průběžného hodnocení Nizozemec Kay de Wolf (Nestaan Husqvarna Factory Racing) zajel v prvním závodě na třetí místo, ve druhém byl druhý a celkově rovněž druhý. Jeho náskok lídra má nyní hodnotu 52 bodů. Třetí skončil Ital Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racig). V závodech chyběl domácí závodník Thibault Benistant (Monster Energy Yamaha Factory Team), který po těžkém pádu v tréninku utrpěl otřes mozku a drobnou zlomeninu obratle.

Český závodník Julius Mikula (Osička MX Team) byl v obou závodech dvanáctý, takže stejná pozice mu ve francouzské GP patří i celkově. V průběžném hodnocení je Mikula na jednadvacáté pozici.

Lucas Coenen: „Dvě vítězství v závodech, vítězství v kvalifikačním závodě RAM a pak samozřejmě celkové vítězství! Abych byl upřímný, víc jsem si tento víkend nemohl přát, takže od teď na tom začneme stavět a do budoucna se pokusíme získávat další a další vítězství. V prvním závodě jsem si nebyl tak jistý výběrem brány, ale každopádně to v závodě dopadlo dobře, pak mě napadlo vybrat bránu Kaye (de Wolfa), i když byla trochu venku a sušší, a fungovalo to opravdu dobře. Chtěl bych také říct “STAY STRONG“ Thibaultovi, protože v sobotním tréninku měl opravdu velký pád. Doufám, že ho s námi brzy uvidím závodit.“

Kay de Wolf: „Víkend nebyl podle našich představ, ale nakonec jsem se svou jízdou spokojený. Byl jsem konzistentní také ve druhém závodě, když začalo pršet, takže jsem jel na jistotu a myslel na šampionát. Nakonec jsem šťastný, že jsem opět na stupních vítězů, a doufám, že si udržím toto tempo a samozřejmě se také vrátím k vítězstvím v závodech.“

Andrea Adamo: „První závod byl dobrý, podařilo se mi dobře odstartovat a dojel jsem druhý. Druhý závod už byl složitější, protože jsem měl před sebou Sachu (Coenena) a samozřejmě mi to, že byl tak rychlý, život nijak neusnadňovalo. Jakmile jsem ho předjel, snažil jsem se udržet dobrý rytmus, ale nebylo to tak snadné a nemohl jsem ho najít, zejména v posledních patnácti minutách, takže jsem nemohl dojet Simona (Laengenfeldera) přede mnou a myslel jsem na body. Jsem také šťastný, protože je to moje druhé pódium za sebou a těším se, že tam budu i v Německu.“

MX2 - Grand Prix – ZÁVOD (1) Top10: 1. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), 35:26.564; 2. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:10.145; 3. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:16.488; 4. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:23.556; 5. Mikkel Haarup (DEN, Triumph), +0:30.241; 6. Liam Everts (BEL, KTM), +0:47.461; 7. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), +1:12.661; 8. Quentin Marc Prugnieres (FRA, Kawasaki), +1:14.544; 9. Kay Karssemakers (NED, Fantic), +1:22.605; 10. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +1:24.602

MX2 - Grand Prix – ZÁVOD (2) Top10: 1. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), 34:49.450; 2. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:24.167; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:29.849; 4. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:35.695; 5. Liam Everts (BEL, KTM), +0:38.711; 6. Mikkel Haarup (DEN, Triumph), +1:03.981; 7. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:09.865; 8. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), +1:13.200; 9. Sacha Coenen (BEL, KTM), +1:15.240; 10. Quentin Marc Prugnieres (FRA, Kawasaki), +1:27.20

MX2 CELKOVĚ Top10: 1. Lucas Coenen (BEL, HUS), 50 bodů; 2. Kay de Wolf (NED, HUS), 42 p.; 3. Andrea Adamo (ITA, KTM), 40 p.; 4. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 38 p.; 5. Liam Everts (BEL, KTM), 31 p.; 6. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 31 p.; 7. Ferruccio Zanchi (ITA, HON), 27 p.; 8. Quentin Marc Prugnieres (FRA, KAW), 24 p.; 9. Oriol Oliver (ESP, KTM), 21 p.; 10. Rick Elzinga (NED, YAM), 21 p

MX2 - World Championship (Top10): 1. Kay de Wolf (NED, HUS), 342 bodů; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 290 p.; 3. Lucas Coenen (BEL, HUS), 283 p.; 4. Liam Everts (BEL, KTM), 268 p.; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 257 p.; 6. Thibault Benistant (FRA, YAM), 226 p.; 7. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 216 p.; 8. Rick Elzinga (NED, YAM), 211 p.; 9. Sacha Coenen (BEL, KTM), 159 p.; 10. Camden Mc Lellan (RSA, TRI), 126 p.