Litevec Jasikonis překvapill prvním pole position v kariéře

Mladičký tovární jezdec Suzuki Arminas Jasikonis z Litvy překvapivě získal své první pole position v závodě mistrovství světa, když vyhrál kvalifikační závod třídy MXGP pro motokrosovou Velkou cenu Portugalska v Aguedě. Sobotním tréninkům dvěstěpadesátek vévodil Američan Thomas Covington na Husqvarně.

K dvanáctému závodu motokrosového mistrovství světa odcestovali jezdci a jejich týmy do Portugalska. Na trati v Aguedě se naposledy Grand Prix jela v roce 2013 a vyhrál tehdy Francouz Gautier Paulin. Tři roky předtím zvítězil na portugalské GP Belgičan Clement Desalle. Čtyři triumfy má v Portugalsku na svém kontě také osminásobný šampion Antonio Cairoli. Ital na tovární KTM také před tímto víkendem vedl tabulku seriálu třídy MXGP s náskokem 67 bodů na Paulina (Husqvarna).

V úvodních trénincích třídy MXGP se po dlouhé době vedlo mistru světa z roku 2015 Francouzi Romainu Febvremu (Yamaha). Ale byl to právě Jasikonis, který předvedl přesvědčivý holeshot do kvalifikačního závodu. Následovali ho Němec Max Nagl (Husqvarna), Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha) a Cairoli (KTM), pátý jel obhájce titulu Slovinec Tim Gajser na Hondě. Zatímco Litevec si brzy získal náskok, za ním se rozhořel souboj hlavně mezi Naglem a Cairolim, který vyvrcholil pádem Itala v posledním kole. Antonio se ale rychle zvedl a dokončil čtvrtý za třetím Febvrem. „Bylo to pro mne mentálně velmi obtížné, tak dlouho vést závod, prakticky od startu. V posledním kole jsem se musel pekelně koncentrovat, abych neudělal nějakou chybu. Vůbec to tady není jednoduché, trať je velmi bahnitá. Musím poděkovat celému svému týmu za výbornou přípravu motorky,” uvedl Jasikonis, třináctý muž tabulky mistrovství světa, v cíli. Jeho zatím nejlepší výsledek v seriálu byla Velká cena Evropy, ve které získal 30 bodů.

Když Američanovi Thomasi Covingtonovi (Rockstar Energy Husqvarna Factory) sedne trať, je schopný jet na vítězství. V Portugalsku vyhrál první trénink třídy MX2, v měřáku byl čtvrtý s minimální ztrátou na vítězného Francouze Benoita Paturela (Yamaha). Holeshot kvalifikačního závodu sice získal lídr MS Lotyš Pauls Jonass (KTM), ale vedení brzy převzal Covington a nakonec i vyhrál s pohodlným náskokem 3,5 sekundy. Zdálo se totiž, že druhému Jonassovi to na čerstvě pokropené trati dost podkluzovalo, Třetí pozici bral Nizozemec Brian Bogers na KTM.