Dakar 3.etapa: Coma dotahuje Desprese, Macháček ztrácí vedení

Atrativní podívanou přinesla 3. etapa 33. ročníku Dakaru. Jezdci v nepřehledném hornatém terénu často bloudili, a tak se pořadí motorek i quadů na špici neustále přelévalo. V motocyklech zaútočil Marc Coma na Cyrila Desprese, který nakonec tesně uhájil prvenství. Ve čtyřkolkách se dařilo domácím Argentincům, kteří obsadili první tři místa, s odstupem za nimi dojeli Martin Plechatý a Josef Macháček, který i vinou penalizace přišel o průběžné vedení.

Úterní třetí etapa, startující ze San Miguel de Tucuman do Jujuy, se nesla v malebném znamení dvou barev – červené a zelené. První část speciálky vedla úzkými skalnatými kaňony, kde dominovala červená barva kluzkého písku. Jezdci se vyšplhali až do nadmořské výšky 3 400 m, aby se pak ve druhé části etapy ponořili do hustého a členitého lesa s tisíci odstíny zelené. Vítězem úterní speciálky v kategorii motocyklů se stal dakarský matador Marc Coma na KTM, který se i přesto, že krátce po staru zabloudil, ujal vedení už před polovinou etapy a dnešním vítězstvím se hlasitě přihlásil do boje o celkové vítězství.
Dosavadní lídr kategorie motocyklů a horký favorit, Francouz Cyril Despres, totiž hned po startu i vinou potíží s navigací ztrácel 6 a půl minuty a do cíle dorazil etapy na druhé pozici. Přestože tak Depres na svého španělského soupeře ztratil jen 2:21 min, jeho náskok na čele celkového pořadí se ztenčil na pouhých 14 vteřin. Coma dnes předvedl skutečně výborný výkon a nebýt několikaminutového bloudění na začátku etapy, jistě by se ujal celkového vedení. „Dnes to byla krásná etapa, užíval jsem si ji. Škoda, že jsem se na začátku ztratil a přišel o dost času, ale co se dá dělat, Dakar bude ještě dlouhý a šance přijdou,“ nedělal si vítěz etapy Coma v cíli hlavu ze čtrnáctisekundové ztráty na Deprese. Za vedoucí dvojicí, mezi níž tak lze očekávat již zítra veliký souboj, se už pomalu začíná vytvářet mezera. Pondělní vítěz, dnes pátý a celkově třetí, Portugalec Ruben Faria, ztrácí na čelo závodu 9:38 min, i jeho však čeká tvrdý boj, neboť na záda mu dýchá krajan Paulo Goncalves na BMW, který dnes po výborném výkonu (a bez bloudění) dojel třetí.
Ivan Jakeš, slovenský jezdec v barvách českého týmu KM Racing, si oproti pondělí dnes pohoršil, když do cíle závodu dojel na 30. pozici s více než půlhodinovou ztrátou na Comu, celkově však drží lichotivou 25. příčku a na první dvacítku ztrácí necelých deset minut. Kombinace prašných skal a zeleného podrostu dnes moc nesedla Jakešovu českému kolegovi, Davidu Pabiškovi, který se většinu etapy pohyboval na rozhraní šesté a sedmé desítky a nakonec dojel na 55. místě. Pabiška si v celkovém hodnocení mírně pohoršil na 46. místo, jeho ztráta na špici je však už téměř hodinu a třičtvrtě - do první třicítky mu ovšem chybí necelých 30 minut. Mírné zlepšení nevýrazných výkonů zaznamenal závodník Czech Dakar Teamu Jan Veselý, který dnes sice dojel až 87., v celkovém hodnocení ale ze včerejší druhé stovky poskočil na 92. pozici. I tak je ale jeho ztráta na čelo už více než 2:45 hod.
V kategorii čtyřkolek byla pro české barvy úterní etapa vydařená pouze napůl. Martin Plechatý dojel v úterý na čtvrtém místě, když ztratil 20:34 min. na překvapivého vítěze, domácího debutanta Tomase Maffeie na Yamaze, který dokázal dnes zdolat i stále průběžně vedoucího krajana Sebastiana Halperna. Halpern dnes dojel druhý, v dosavadním vedení má však náskok pouhých 12 vteřin před dnes třetím Alejandrem Patronellim. Nezdolný veterán Josef Macháček se i ve třetí etapě Dakaru hnal neohroženě kupředu, zhruba v polovině etapy však dostal 11 minut penalizace a tak dnes obsadil „až“ 5. místo, 10 sekund za Plechatým a s dvacetiminutovou ztrátou na Maffeie. Celkově se Plechatý posunul na 4. místo se ztrátou 19:08 min na vedoucího Halperna. Macháček se naopak propadl na páté místo a ztrácí na domácího borce přes dvacet minut.
Úterní etapu s cílem ve městě San Salvador de Jujuy lze považovat za poslední „rozjezdovou“. Zítra se závodníci vydají do chilské pouště Atacama, kde je čekají náročné etapy v těžkém terénu a kde se již začne lámat chleba 33. ročníku Rallye Dakar.