Comovi došel v Argentině benzín, vede Pizzolito

Vedoucí muž mistrovství světa dálkových rally Marc Coma (KTM) má zatím v Argentině, kde se jede čtvrtý díl seriálu, smůlu. Ve třetí etapě mu na trati došel benzín a Španěl hodně ztratil. Za těchto okolností vede soutěž Desafio Ruta 40 domácí jezdec Javier Pizzolito na tovární Hondě.

Comovi došel v Argentině benzín, vede Pizzolito
Seriál FIM World Cross Country Rally Championship 2013 má zatím odjety tři závody a všechny vyhrál obhájce titulu, tovární jezdec KTM Marc Coma ze Španělska. Čtvrtým podnikem je argentinská soutěž s názvem Desafio Ruta 40, jejíž průběh ale zatím hodně poznamenává počasí. V oblasti startu panovaly dlouhodobé a husté deště. Jezdci ještě stačili odjet část úvodního spojovacího úseku na start měřeného úseku, ale potom se pořadatelé rozhodli celou závodní část zrušit, protože nebyli schopni garantovat bezpečnost jezdců a jejich doprovodů. Všichni se tak už jen pomalu přesunuli do bivaku ke městu, kde měla na druhý den startovat etapa druhá. Ta vedla z města San Miguel de Tucuman do San Fernando del Valle de Catamarca a měřila 668 kilometrů. Speciálních měřených úseků v ní bylo 346,5 km. Počasí se ještě tak moc neumoudřilo, a to způsobilo další problémy, například start byl odložen o hodinu a 15 minut, protože v husté mlze nemohla vystartovat doprovodná helikoptéra. 
Etapa se stala kořistí Portugalce Heldera Rodriguese (HRC Honda), který trať absolvoval bez jediné velké chyby v čase 4 hodiny 54 minut a 49 sekund. Na druhého v cíli Marca Comu dokázal najet 2:40 minuty. Také třetí jezdec v cíli seděl na Hondě, ale v týmu Speedbrain. Šlo o Portugalce Paula Goncalvese, který na vítěze ztrácel 3 minuty a 4 sekundy. „Jsem velmi šťastný. Byla to dlouhá a technická etapa s horskými přejezdy a klikatícími se cestičkami. Moje Honda CRF450 Rally se v takovém terénu cítila jako ryba ve vodě. Tak skvělý výsledek mě potěšil i kvůli celému našemu týmu, který velmi tvrdě pracoval,“ uvedl v cíli Helder Rodrigues, kterého zezadu jistil jeho týmový kolega, Argentinec Javier Pizzolito. 
Ten dojel sedmý a tvrdil, že zrovna horské silnice mu příliš nevyhovují. Těšil se na písek a duny a spoustu složité navigace, které měly přijít hned další den. Jezdci továrního týmu KTM tvrdili, že tato etapa byla spíš na rozehřátí a v nebezpečných horských průsmycích příliš neriskovali. Coma uvedl, že jel velmi uvolněně a přesně tak rychle, jak potřeboval. Podotkl také, že v první části měřeného úselku se neskutečně prášilo, což ztěžovalo orientaci. Američan Kurt Casseli, který se představil v barvách továrního týmu KTM v závodě mistrovství světa poprvé, dojel do cíle jako pátý, těsně za známým Chilanem a dalším jezdcem KTM Chalekem Lopezem.
Třetí etapa byla ještě delší než předchozí. Měřila 713.29 km a vedla ze San Fernando del valle de Catamarca do Belénu. Měřeného úseku si jezdci užili v délce 466.17 km. Své druhé etapové vítězství na Desafio Ruta 40 slavil tým HRC Honda, tentokrát se ale na nejvyšší stupínek prosadil Pizzolito. Bylo to jeho první vítězství v závodě mistrovství světa a Argentinec se dokonce dostal do čela soutěže. V převážně měkkém, písčitém terénu dosáhl času 6 hodin 1minuta 41 sekund a v cíli měl pohodlný náskok na druhého Lopeze přes pět minut. Obrovskou smůli měl Coma, kterému tři kilometry před místem, kde se dalo dotankovat, došel benzín. Kdyby se u něj nezastavil Casseli a nedal mu tolik šťávy, aby dojel k pumpě, byla by jeho ztráta ještě vyšší. Tak dojel Coma do cíle jako osmý s odstupem 18:34 min. a celkově klesl na sedmé místo. "Nevím, co se přesně stalo. Budeme to ještě muset s techniky analyzovat. Okolo 300. km mi najednou klesl tlak paliva. Je to škoda, protože jsem v té chvíli právě předjel Rodriguese a mohl jsem udělat skvělý výsledek. S takovou ztrátou už samozřejmě nemůžu myslet na celkové vítězství, ale budu dál bojovat o každý bod," uvedl Coma.   

Výsledky z Argentiny

2. etapa  

1. Rodrigues (Team HRC Honda) 4:57:29 hod
2. Coma (KTM) + 2:40 min 
3. Goncalves (Speedbrain Honda) + 3:04
4. Lopez ( KTM) + 4:38
5. Caselli (KTM) + 4:46
6. David Casteau (Yamaha) + 5:17
7. Pizzolito (Team HRC Honda) + 6:23 

3. etapa  

1. Pizzolito (Team HRC) 6:01,41 hod
2. Lopez (KTM) + 5:46 min.
3. Goncalves (Speedbrain) + 7:10
4. Casteau (Yamaha) +10:37
5. Rodrigues (Team HRC) +11:32

Průběžně po 3. etapě:

1. Pizzolito (Team HRC)
2. Goncalves (Speedbrain) +3:51 min.
3. Lopez (KTM) +4:01
4. Rodrigues (Team HRC Honda) +6:09
5. Casteau (Yamaha) + 10:31
6. Caselli (KTM) +11:23
7. Coma (KTM) + 14:51

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist