Jawa 50/21 Pionýr (1975)

Vlastník Daniel776
Vloženo 4.2.2015
Aktualizováno 10.3.2015

Naskočí podle toho, jakou má náladu... :D

Motorka koupena od děda jí jednou přivezl

První dojmy - Byla to vlastně moje první motorka, na které jsem se učil jezdit a dodnes se na ní občas svezu.. :)

Motorku bych doporučil pro - Pro absolutní antitalenty. Je to blbuvzdorná ,,motorka,,

Jednou jí děda přivezl od známého a to už je pár let. Ležela jen tak v kůlně a po těch letech se muselo na ní něco udělat, a tak další známý ji jakž takž přivedl k životu, že aspoň jezdila. Ze začátku jezdil výborně, tak jsme ho nastříkali na modro s oranžovými pruhy a jedním bleskem. Ale zanedlouho jezdit přestal. Nic jsem s tím dělat nemohl, protože jsme ho ani nedokázal postavit na stojánek. Pár roků tam jen tak nehybně stál. Mě už nebavilo se jen na něj dívat a tak jsem ho zkusil začít opravovat. Nic moc jsem o tom nevěděl a tak jsem se držel rad svého dědy, který také před lety vlastnil motorku. Nejprve jsem zkoušel vyčistit karburátor, otestovat svíčku jestli dává jiskru, vyměnit kondenzátor, zkontrolovat plovákovou komoru, vyměnit sítko v nádrži, palivové sítko, ale nic nepomohlo. Napadlo mě, že bych si měl radši něco pročíst než bych se pustil do něčeho většího. Dlouhé hodiny jsem strávil četbou literatury o těchto motorkách. Poté jsem se pustil do otestování funkčnosti cívky, čištěním palivového potrubí, přepájením elektroinstalace, nastavením volnoběhu, ale ani nic z tohohle nepomohlo. Náš známý, který se v tom vyzná, se nabídl, že se ho pokusí opravit.
Říkal, že prý stačilo vyměnit svíčku a kladívka a že mu to pak jezdilo parádně. Byl jsem rád, že jsem se po tolika letech mohl zase svést. Radost brzy pominula, když mě nechal asi kilometr od našeho domu. Dotlačil jsem to domů a zase ho dal na stojan. A mohlo se začít všechno od začátku.
Sehnali jsme jinou cívku a najednou naskočil.. ale pak zase zhasl.. protože se ucpalo sítko a nešel do motoru benzín.. nádrž byla totálně orezlá. Musel jsme ji vymontovat a vyčistit a zase smontovat vše dohromady.. a najednou od té doby jezdí jak má.. :)

Daniel776
Daniel776 napsal 05.02.15 v 17:00

Normik: Ahoj, pro antitalenty jsem to myslel jako ježdění, na tom se snad musí naučit každý :D To jo, než jsme to rozchodili, tak to trvalo pár let.. :)
milan1963: Díky, ano, to je :) Teď už když to nejede, tak vím, co zkusit jako první a kam sáhnout, ale většinou to je proto, že opět zrezne zevnitř nádrž a ucpe sítko a ventil.. Vždycky, když jedeme na Moravu k dědovi, tak se na něm rád po okolí svezu, je to tam nádherný.. :)

Milan1963
Milan1963 napsal 05.02.15 v 10:42 10b.

Dobrá recenze...pionýr je nezničitelný, i proto ho taky, po 35 letech mám, ale opravy jsou jako na jiné motorce, musíš vědět a znát co a jak. Užívej si jízdy na něm.

Normik
Normik napsal 05.02.15 v 10:39

Čau, jó klasik... ale nesouhlasím, že je to pro antitalenty, když to chcípne, musí se vědět kam hrábnout ... :)