Jawa 50/21 Pionýr (1979)

Vlastník Frčaldo
Vloženo 7.6.2017
Aktualizováno 7.6.2017

Prostě Česká klasika , která patří do každé garaže

První dojmy - První dojmy? Myslím , že neni nikdo kdo by tuhle motorku neznal :-) vetšina nás na ní začinal . Ja jsem se k tomu vratil cca po 10 letech :-) a to jen proto že se naskytla koupě s TP :-)

Motorku bych doporučil pro - Myslím , že nemusím doporučovat pro nikoho :-) každý ví co je to zač ...

Doplňky na motorce - nic .. taková strojovna nic nepotřebuje :D

Myslím , že nemusím tento stroj popisovat . Vetšina z nás na tom už někdy seděla nebo se na tom dokonce učila. Ja měl za život asi 15 pionýru , ale vetšinou bez TP a jen do lesa v pubertě Tak jsem byl na Burze v Nupakach a najednou jsem zaslechl onen klasicky zvuk dvoutaktního stroje .. zvuk ok tak jsem hned šel blíže co pak se to děje . Po okouknutí jsem se ze srandy zeptal co za to chce .. řekl nějakou cenu , která se mi moc nelibila. Ale pak prodejce dodal , že mi k tomu za litr na víc da papíry . Tak to jsem nevahal .. protože cena motorky byla cca o 5-8 tisic menší než se prodavají na bazoši. Ovšem muselo se počítat s investici. Jelikož to nepovažuju za nějaky dopravní prostředek na cestovaní po evropě tak me to neštvalo a řekl jsem si že to časem udělam No tak asi po týdnu jsem to nevydržel vžil se do let okolo 10-15 kdy jsme nad tím seděli od rana do večera a pustil se do toho .. a začal zjištovat co je všechno špatně. Tak začalo to elektrem - cela EL nová ( od Ervsky Elektronics z bazoše - doporučuji ) natažena , nove žarovky , nový přepínač , kondík , civka , kladivko atd. Nakonec stím bylo více trapení než se zdalo - nešel doladit předstih aby to prostě jelo. Zakoukal jsem se na vačku a všiml si , že tak nějak podivne kmitá. Takže ohnutý čep kliky :-/ Nějakým zazračným zpusobem se tak nějak předstih udělal , ale bylo jasné , že se jednou bude muset motor udělat.

Jelikož jsem slibil panovi , že to přehlasím co nejdříve tak mi na STK či EVI stačilo jen aby to chytlo , zasvitilo a to je vše splněno STK na 4 roky do roku 2021 Přehlašeno ve Vlašimi , kde nastal trošku problem . Protože byl k piu pouze ten uplně starý technicak bez barvy atd. Takže pani ze me byla uplně neštastna , ž e neví co tam napsat - rozměry atd. Do toho na tuto Benešovskou SPZ byl další stroj nějak vyřazený a snad traktor .. tak po hodině a pul jsem se dočkal. Vezl jsem si domu přepsané papíry a tešil se jak na něm občas někam z recese vyjedu

Za par týdnu jsem navštivil opět Burzu v Nupakach - byl tam ten samý pán tak jsme pokecali a koukl jsem , že prodava vybrus.. říkam co tenhle vybrus ? kolik ? on 500 ( bez vyměny dílu - super cena ) OK říkam beru... ( Pán se chvastal jak je to dělaný nějakou zazračnou metodou , že se to skoro nemusí zajiždět ) - měl jsem doma udělaný motor bez valce . Natešen jsem nasadil pist , valec a flaknul do fekala po šlapnutí jsem se nestačil divit. ( a to je nastavený na vybrus- jehla atd ) Šel za plynem jak pila samosebou , že s mojí váhou musím byt opatrný a nechavat odpočívat a je to i znat že vadne po delší jizde ( asi 10 minut :D :D ) ale je to prostě kus naší historie a zapřísahl jsem se , že ho nikdy neprodam
Samosebou pro rejpaly vím , že to není rok 79 je to 20 udělaná na 21 a jsem si toho vědom
Zatím v planu nemam žádné lakovaní , opravy a nic. Fekal jede :-) jede a jede ..

Každopadně vylet určitě nějaky bude - jelikož jezdíme každý rok na jawač a zimač tak se možna vydáme za Vlašim na onen sraz JAWA Klubu PRAHA :-) cca 70 km - kdyžtak udělam report z cest :D

mastalko
mastalko napsal 09.06.17 v 19:44 10b.

Pěknej píst, tak ať pístuje