renocar_unor

ČZ 175/477 (1969)

Vlastník Dawes
Vloženo 10.10.2012
Aktualizováno 15.5.2017

Dostala se ke mě úplnou náhodou, a stala se tím rozhodným bodem, který mě donutil udělat si po více než deseti letech na silnicích papíry i na motorku. Nyní ve značně předrenovačním stavu, ale snad se na jaře probudí jako krásná mladá princezna.

První dojmy - Zatím žádné sdělitelné dojmy nejsou. Motorka je v renovaci, a tak bych mohl akorát vypsat sáhodlouhý seznam ptákovin, kterými nás, potomky, obdařili soudruzi konstruktéři na konci šedesátých let. ___ Po 150 km můžu říct, že jezdí příjemně, trochu nerada táhne do kopců, kterých mám okolo víc než dost, nad 80 km/h na čtyřku docela vibruje do řídítek, ale na lokální pojezdy a kochačumův efekt je super.

Motorku bych doporučil pro - Uctívači starších mašin, kteří chtějí klasiku české výroby, ale nemají předpoklady pro drahé motorky typu Jawa 500 OHC, nebo Pérák. Začínající motorkáři, kteří nechtějí jen kroutit plynem u automatického sekačkoskůtru, ale chtějí mít motorku s duší, na které se taky naučí něco z údržby.

Doplňky na motorce - Komplet jiná řídítka. Protože jsem nesehnal originál bezzáchytová od ČZ, jsou tyto "uni". Proporcemi prakticky totožné, o 7 širší a asi o 3cm vyšší. Pohodlnější gripy, reálně používatelné přepínače na blinkry a světla a páčky se zrcátky. Není to historicky původní, ale myslím, že vzhledu to neubralo a funkčnost a bezpečnost je lepší.
Blinkry z Fichtlkrámku, tuším model Bullet. Originály z novějších sérií vypadají otřesně, tyhle sice nejsou původní, ale tak nějak mi sednou líp než ty mastodonty ze 70.let.
Vape SZ 13/1. Chystám vlastní výrobu brašničk na výbavu, bo místo pod sedadlem zabralo vape a lékárna.

Zatím jen děs a hrůza ze všech nutných renovačních úkonů, které se geometrickou řadou zjevují pokaždé, když sundám nebo zkontroluji nějaký díl.

___

Edit 28.2.2013:

Pomalu se mi vrací jednotlivé díly z renovací, které by v mých domácích podmínkách trvaly nesmyslně dlouho, či nebyly reálné vůbec. A protože bylo docela hezky, nedalo mi to, abych neudělal nějaké PREview fotky. Snad se mi je podaří nahrát.
Zatím chybí motor (už by měl být hotový - totální GO u mistrů v Oseku), nové přední kolo, komplet elektrika, parabola, VAPE a lakovaná nádrž s blatníky. Všechno je zadané a už jen čekám, kdy tyto poslední kousky přijdou.

EDIT: duben 2013:
A je to. Poslední skládanky, mazání a štelování, STK a hurá do světa zběsilých 9ti koní :)

ČEZETKA DOSTALA SVÉ JMÉNO, NECHŤ SE JEJÍ JMÉNO VYSLOVUJE JAKO TA, KTERÁ VSTALA Z MRTVÝCH

EDIT říjen 2013, po cca 1.000 km
Na silnicích jede na svůj věk a konstrukci dobře, trošku nejistá je v zatáčkách, kde přeci jen není úplně 100% při větším klopení a musím víc počítat a předvídat kvůli slabším brzdám. Na druhou stranu, činí to z jízdy aktivní zážitek, ne jen bezduché kroucení plynem. Mítrný terén - a tím nemyslím typickou českou okresku - zvládá taky dobře, sem tam nějaká lesní cesta nebo polňačka je pro TU jen zpestřením dne. A pro mě taky.
Na větší cestování bych po zkušenosti s výletem do Benátek nad Jizerou (viz deník) vzal radši silnější stroj s nižší úrovní vibrací a lepším posezem, ale na vyjížďky do 100km je bez vady na kráse.
Několikrát jsem měnil žárovky v blinkrech a zadní svítilně, které byly vždycky dokonale vytřesené. LEDky v koncovce vydržely asi 200 km, pak se rozpadly na prvočinitele, vláknovky vydrží podobně. Ale co, těch pár kaček za tu radost stojí.

O.N.E.
O.N.E. napsal 03.02.18 v 21:35 10b.

Super práce

Syste
Syste napsal 03.01.18 v 22:55 10b.

olin.uo
olin.uo napsal 13.08.16 v 20:21 10b.

Mooc povedena renovace

elvis78
elvis78 napsal 16.08.15 v 13:27 10b.

mooc pěkná práce, ta fotka u splavu je pěkná

JirkaMetal
JirkaMetal napsal 19.06.15 v 22:25 10b.

Parádní Číza gratulejšn