V.D.O. Moto Explorer ST 50 (2008)

Vlastník mat.vojta
Vloženo 16.4.2012
Aktualizováno 7.9.2012

Pěkné lehké endurko pro začátek - může se řídit s řidičákem od 15 let

Celkově jsem s touto motorkou spokojený, jezdí pěkně, má malou spotřebu a při jízdě je i celkem spolehlivá. Ale Čína se nezapře, pořád je potřeba kontrolovat a dotahovat šrouby, sem tam něco upadne (s výfukem těžce bojuji). Ale jako docela pohodlné vozítko je ideální, lepší než babetta nebo skútr.
Jak jsem řekl, sem tam něco upadne:
Druhý rok, co jsem jezdil, jsem si všiml prasklé hadice na přívod vzduchu do karburátoru - ten tady byl řešený opravdu blbě - museli jsme ho odstranit a nahradit ho molitanem v sací komoře pod sedlem. Všechno teď funguje jak má, bylo jenom potřeba nějak vychytat, jestli jde vzduchu dost nebo naopak nejde až moc.
Dále výfuk - už několikrát se mi stalo, že mi praskl šteft u hlavy válce, který drží koleno výfuku, a vždycky tak, že je ho potřeba vyvrtat.. Není tam vůbec myšlené na vibrace, které této motorce rozhodně nechybí (pro řidiče je to ještě snesitelné, spolujezdec ale ještě minutu po sesednutí klepe zubama).
Taky mi už po prvním roce odešla baterka, rok poté i druhá, teď startuju pomocí páky.
Ale abych jenom nekritizoval, na to, jaký je to objem, jezdí pěkně, zvládne naráz klidně i větší vzdálenosti. Když jsem si ji dovezl domů, měla velkou zadní rozetu a šíleně se přetáčela (už při cca 45-50 km/h hodně řvala), potom jsem zadní rozetu vyměnil za menší z modelu 125 a už jezdí klidně, není problém dostat se až na 80 km/h v rovině. Motorka má taky velice pohodlné široké řidítka, i když digitální tachometr trochu trpí odchylkou (58 na tachometru je cca 50 v reálu). Světla se sice zdají slabé, ale potmě jde s dálkovýma vidět pěkně (ale bylo potřeba je trochu seřídit, původně byly nasměrované tak, že svítily moc nahoru a ne na cestu). Taky jsem odpojil spínač na stojanu, které když jsem motorku postavil na stojan, zhaslo motor. Teď se mi může aspoň trochu zahřát motor, než se obleču.
Co se mi dál velice líbí, je spotřeba. Někdy se mi zdá, že motorka skoro nic nesaje - v tabulkách má psané cca 2-3l/100 km, což docela souhlasí, díky menší rozetě teď jezdím možná i za míň. Ale trochu mě mrzí, že na displeji chybí ukazatel stavu paliva v nádrži - už 2x se mi stalo, že jsem zůstal na suchu.
Celkově bych motorku zhodnotil kladně, přece jenom od 15 let se nedá čekat žádný zázrak, ale pro klidnější jízdu je ideální, má hezký zvuk i vzhled dospělé motorky a nebál bych se ji srovnávat i s některými 125kami.

edit 7.9.2012, 20:38
Tak mám za sebou nedávno 9000. km, tak sem přidám něco nového.. Znovu mám problém s upadnutým výfukem - tentokrát mi praskl šteft z hlavy válce na levé straně. Pravá je teď uchycená pomocí pružin, aby se výfuk udržel i přes vysoké klepání motoru. Ale i s touto poruchou zvládla motorka cestu Zlín - Praha a za pár dní zpět po okreskách přes Litomyšl (na dálnici bohužel nemůžu..) docela slušně za asi 7 hodin cesty s přestávkama a se spotřebou okolo tří litrů na sto. Ale teď se mi před pár dny udělala další závada, na rozbité cestě se mi ulomil startér - dojel jsem a zjistil, že visí jenom na kabelu. Naštěstí k tomu stačily dva šrouby podobné těm původním a je zase tam, kde má být.
Takže teď si užívám takovou klidnější jízdu po městě, spotřeba mírně nad 3l a využívám posledních letních dní na silnici..

Clouvec
Clouvec napsal 31.08.17 v 12:40 10b.

Nevíte kde bych na tuto motorku sehnal plynové lanko? Upadlo mi hned u jehly

Vydrik
Vydrik napsal 25.12.14 v 18:53 10b.

pepé.xjr
pepé.xjr napsal 07.09.12 v 21:30

Přeju do dalších km co nejvíc technické spolehlivosti a taky pevné nervy při odstraňování případných závad. Musím uznat, že motorku máš pěknou a určitě je to dobrá vstupenka do silnější kubatury. Tak ať toho letos ještě hodně najezdíš, 10b.

mat.vojta
mat.vojta napsal 22.04.12 v 17:21

díky přece jenom je to radost pak jezdit

penal1
penal1 napsal 21.04.12 v 17:20

pěkně se o to staráš...bude z tebe dobrej motorkář...ještě že tyhle motorky nebyly když mi bylo 15...asi bych si to hodil z toho jak moc bych ji chtěl... přeju ti samý pěkný zážitky na tom tvym žihadle...