Yamaha FJ 1200 (1996)

Vlastník jean192
Vloženo 21.7.2010
Aktualizováno 25.4.2011

FJ1200 - Ťažká lady, vynikajúca spoločníčka na dlhé trate. Naozaj skvelý stroj.

FJ1200 - Veľký krútiaci moment skoro od voľnobehu, vzduchom chladený motor a veľká hmotnosť. Kvôli hmotnosti sa s ňou ťažšie manipuluje na mieste, a v zákrutách pri živej jazde je to tiež cítiť, v porovnaní s Hornetom je to ako bizón vedľa kamzíka.

Táto Yamaha je dovoz zo Švajčiarska, na tachometri 50000 km, ale neviem koľký krát, predavač mal zmysel pre humor :o)... Zrejme je to nejaká škrtená verzia, lebo otáčkomer je do 7500 a potom červené pole. Motor ide pravidelne, nič neklepe, tak možno ešte pár km vydrží.

Pri mojej výške cca 192 cm to má úbohú ochranu pred vetrom, musím namontovať turistické plexi. Možno to pomôže aj mojej ženuške, lebo nad 120 km musí byť na mne nalepená ako kliešť, inak to s ňou vzadu zametá. A byť vzpriamený pri 200km/h na tachometri už dosť cítiť v rukách. Na druhej strane je ochrana od hrudníka dole perfektná, v slabom daždi som bol suchý. Akurát by to chcelo zospodu plošinu ako na skútri, pretože oprotiidúce autá celkom dobre sprchujú topánky. Pri tom množstve plastov je nepochopiteľné, že japky boli schopné spraviť len jednu prťavú schránku v prednej kapotáži, do ktorej sa vojde tak kreditka. Aj tá tam ale nemôže ostať bez dozoru, lebo deklík je bez zámku (ale je možné, že to tak je schválne pre podporu našich diskriminovaných tmavých spoluobčanov). Pod sedlo sa nevojde ani prd, lekárnička, doklady, všetko musím nosiť v tankvaku.

Asi najväčšou slabinou tejto motorky sú brzdy, účinok sa síce dobre dávkuje, ale žiadne vyliezanie očí z jamiek sa nekoná ani pri poriadnom zatiahnutí za páčku. Pre mňa ako začiatočníka je super, že Yamka má ABS, ktoré funguje na počudovanie dosť jemne, aspoň na prednom kolese. Páka zadnej brzdy mi aktiváciu ABS pripomína pomerne výrazne.

Prevodovka je dobre odstupňovaná, ak sa rýchlo radí, tak prevody zapadajú presne a bez škaredých praskavých zvukov, aj keď sa radí medzi 1-2. Radím len so spojkou, v návode výrazne nedoporučujú radenie bez spojky. Dal som nový reťazový kit, vzadu miesto 41z. je teraz 38z., vibrácie sú citeľne slabšie, motorka sa teraz na prvých troch stupňoch správa ako pravá lady, netreba v meste tak často radiť.

Pri turistickej jazde má spotrebu okolo 6 litrov, pri permanentnom porušovaní povolenej rýchlosti na diaľnici to stúpa k deviatim. Poriadny záťah začína nad 6000, ale pre normálnu jazdu úplne stačí radiť pri 4000. Odrastený som na jawke 250, tak mi príde priebeh štvorvalca trocha nudný, úplne jemný nárast bez výkonového skoku od 2000 až k 9500 otáčkam. A v porovnaní s V dvojvalcom je aj zvuk z výfukov ako na vysavači. Nad 9500 výkon citeľne klesá a motor sa zbytočne trápi. Spotreba oleja mi príde v norme, cucne si tak 2-3 deci. Vďaka rozmerom a koncepcii sa motor dlllho zohrieva v chladnom počasí.

Kurňa, ten text vyzerá, jak keby som bol na tú mašinu nasraný, ale naopak, je to veľmi dobrý stroj, len má svoje muchy a muhy :)

Milan1963
Milan1963 napsal 02.05.12 v 18:53

a 10 b.

Hrobař75
Hrobař75 napsal 02.03.12 v 22:41

DOBRÁ

majkys
majkys napsal 01.05.11 v 19:28

Dík za 10ku, Tobě samosebou dávám taky a přeju pohodové přízemní lety a bezpečné návraty dom Ahoj Majk

jean192
jean192 napsal 25.04.11 v 23:18

Tak väčšinu vibrácií mala na vine stará reťaz, nechápem. Teraz je v určitých otáčkach jak elektromotor . S tým dlhým prevodom je to nádhera, spotreba šla dolu, akurát treba aj radiť, teraz je päťka použiteľná tak od 65-70km/h. Štvorka je teraz tak dlhá jak predtým päťka. Ale na diaľnici stačí točiť do 5000 (to už je za pokutu ) .

Hunter
Hunter napsal 25.04.11 v 21:32

cestovní plexi je OK za deště i za sucha