Yamaha XTZ 750 SuperTenere (1991)

Vlastník Epidem
Vloženo 11.5.2010
Aktualizováno 1.1.2012

Aktuálně najeto asi 11 000km,kupodivu naprostá spokojenost,vzhledem ke stáří stroje jsem mile překvapen jeho spolehlivostí,nenáročností menších oprav (rolny,výměna ložisek,běžná údržba apod.) Celkově poddle tach. najeto 110 500km bez papání oleje

Motorka o které jsem velmi dlouho uvažoval,vybíral jsem mezi podobnými,XRV,Transalp,Bmw...prostě mezi většími endury,nevím proč ale připadá mi tak nějak akorát na mně.. navíc je oproti ostatním cenově přijatelnější.Zatím žádnou zkušenost nemám,přesedlávám z XT 600Z která na delší cesty není asi zrovna ideální.

Po roce ježdění jsem velmi spokojen s touto babčou,i když má najeto už přes 100tis.,stále krásně táhne odspoda,odpružení typu houpacího koně mi také na 100% vyhovuje.
Pár neduhů také má,ale při stáří tohoto stroje se snad ani nedá předpokládat že je mít nebude.
Zmíním jen některé neduhy: Vibrace kolem 5000ot,spotřeba která se dokáže vyšplhat při ostré jízdě i na 8l,jinak jezdím okolo 6,3l na pohodu,prospěly by jí také ostřejší brzdy,světla a lepší pohodlnější sedlo.
Mezi velké + počítám: Zátah už od spoda,velká nádrž,jednoduchá údržba,spolehlivost,v porovnání s jinými cena stroje,poměrně jednoduchá konstrukce stroje také dovoluje (kromě motoru) opravit a upravit si lecos doma.
Také rychlost sice nedosahuje závratných čísel ale cestovní rychlost kolem 120-130 je ideální.Max jsem nezkoušel,při 160 s mýma gumama už moc nedržela stopu,troufám si říct že údaj v TP 180km je velmi reálný.
Po pár jízdách po polňačkách a terénu jsem pochopil proč se jí také říká "splašenej slon" síly nadbytek a ukočírovat skoro čtvrt tuny je taky občas dost námaha.
Celkově vzato spokojenost.

Po seřízení,výměně přírub a filtrů klesla spotřeba na cca 5,8- 6l cestovním tempem,olej nepapá po 5500 km jsem nedolil ani decku,po výměně řetězovky se motorka celkově ztišila a zklidnila.

Leden 2012 oprava centrálu-vyčištění,výměna spodního vyrezlého čepu (ložiska) zvýšení plexi a řidítek,nové gripy atp...

Doctoropulos
Doctoropulos napsal 17.11.20 v 19:36 10b.

Pěkná taky byla v mém hledáčku..

Kotas_XTZ
Kotas_XTZ napsal 18.03.14 v 23:10 10b.

jako nová

Sete