ČZ 250 (1937)

Vlastník hubaaabuba
Vloženo 15.2.2010
Aktualizováno 23.4.2011

čz 250 sport je předválečný dvoutaktní motocykl, který vyráběla česká zbrojovka ve Strakonicích. Byl to na svou dobu velmi pokrokový stroj, který předčil svou kvalitou i konkurenční Jawu, se kterou vedli boj o zákazníky.

Mou zetku jsem úplně náhodou objevil asi před 3 lety v jedné zapadlé stodole jako totální prorezlou ruinu, které chyběla spousta dílů.
No i přesto mně tak okouzlila, že jsem se rozhodl, že ji musím mít a od té doby se ji pokouším pomalu, pomaloučku dávát dohromady a shánět dnes už skoro nesehnatelné díly.
Jak už jsem psal, je to dvoutaktní dvěstěpadesátka sportka, jedna z prvních vyrobených kusů, které měly ještě píst s deflektorem a elektrickou výbavu bosch, řazení je již nožní a montovalo se jako příplatková výbava.
Motor má výkon 9 koní a je řešen jako monoblok (jeden celek s třístupňovou převodovkou), což byla v té době dost neobvyklá konstrukce a navíc oproti Jawě byly všechny hřídele uloženy ve valivých ložiscích, čímž si vysloužily pověst velmi spolehlivých strojů...
Jednoduše řečeno: byly to výborné stroje po stránce technické i estetické a snesly srovnání i se světovou špičkou..

Marty68
Marty68 napsal 25.06.20 v 09:21 10b.

Moc hezký stroj.

hans.41
hans.41 napsal 19.09.11 v 06:25

jj. je to mazel

rohlicimuz
rohlicimuz napsal 02.06.11 v 13:19

Krása,krása a ještě jednou krása.. na takovou stodolu bych taky chtěl narazit.. ať slouží

smartin1
smartin1 napsal 24.01.11 v 21:25

landis
landis napsal 09.01.11 v 17:54

dobrá práce, moc pěkná číza