Yamaha XT1200Z Super Tenere (2020)

Vlastník BRUTUSSS
Vloženo 29.4.2024
Aktualizováno 29.4.2024

2020 Yamaha XT 1200 ZE Raid edition

Motorka koupena od VS-moto - Zkušenosti s prodejcem jen ty nejlepší. Motorka v super stavu, jako nová, komunikace perfektní, doporučuji všemi deseti. Díky

BMW R 1250 GS Adventure: Nikdy jsem nechtěl, dokud jsem nevyzkoušel a nezestárnul. Max pohodlí, vše ok...teda až na monstrózní rozměry ( což by nevadilo), ale cena cca 640 000 plus doplnky není zrovna ideální na cesty, kam mám namířeno.
KTM 1290 Super Adventure: Motor raketa a požadavky by splnila, teda až na řetěz a diskutabilní spolehlivost
Suzuki DL 1050 V-Strom XT: Stroma už jsem měl, spokojenost velká. Designově jsem 1050 nějak nezkousnul a na mně neskutečně vysoká koza
Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Spo: Prakticky nemožnost zkušební jízdy u místního prodejce. Moje představa o pohodlí a sedle byla kapkuvodlišná od polstrování, které jsem našel na Africe.
CFMOTO 800MT: No...rozporuplné pocity, menší výkon.

První dojmy - Na tehle motorce jsem sedel poprve cca před 14 lety na motoshow v New Yorku. Říkal jsem si, že jednou bych si ji pořídil a když jsem uviděl na netu tuhletu černou krasotinku, po 14 letech je v garáži.

Motorku bych doporučil pro - Podle mně je to motorka pro lidi, kteří hledají pohodlný a spolehlivý bajk na polýkání stovek a tisíců kilometrů.

Doplňky na motorce - Komplet kufry Yamaha ( Givi trekker)
Padací rámy Givi, ochrana motoru a brzy přibude pár dalšich.

Proč jsem vybral Supertenérku? Není to ani splašená střela s nabušeným motorem jako 1290 superadventure, není to ani kolos a pohodlný parník jako 1250adv a není to ani elektronikou prošpikovaná Multistrada. Vlastně se dá říct, že v ničem nevyniká...až na jednu věc a tou by měla být spolehlivost.
Pořídil jsem si jí na dlouhé trasy a na výlet do dalekých končin , který mám v plánu. Moje základní požadavky byly spolehlivost, pro mně rozumná výška sedla ( nechtěl jsem hrabat nožičkama a dosahovat špičkama někde na šotolinkách) , možnost uchycení zavazadel...dostatečný komfort a pokud možno kardan.
Po usednutí na motorku a prvních pár km které máme za sebou mi došlo, proč je váha tam kde je. Všechno je totiž provedeno bytelne a kvalitně. Pokud nekdo vyzkoušel např.ovladáni blinkru na ktm 1290 a na supertenérce...je to asi jako hledání frajtra u stydlivé panny vs náraz kladiva o kovadlinu. Prostě ten přepínač tam je , jde nahmatat i v rukavicích a jeste se mi nestalo abych musel kontrolovat , jestli se blinkr vypnul nebo né.
Další pozitivní věs je, že k ovladani není potřeba dlouhé hodiny studovat manual a pak se ztrácet v nastavení a menu.
Je tam vše co má byt...2 jizdni režimy( stačí mi jeden). Používam plyn a mozek a další elektronické fičury a srágory nejsou potřeba. Je tam elekteonické nastavení tlumičů ( ideální pro matlaka jako já a nemusím maturovat se šroubovákem u vidlí), vyhřívání rukojetí i ochrana proti větru tam je ( a řekl bych na mnohem lepší úrovní než předvádí momentálně 1050 xt ). Dokonce i cruise control tam je, ale ten jsem ještě neměl nikdy potřebu použít. Nic proti žádné se zminovaných motorek, ale všude mi prostě něco vadilo.
Manipulace a váha na místě je znát. Po rozjezdu je váha pryč. Nastavení podvozku je možné v několika úrovních . Nežehlí nerovnosti jako 1250, ale i na režim "soft 0" je měkčí než 1290 SAS v nejkomfortnějším nastavení. Takže takové něco mezi tím
Motorka už dostala padací rámy, plný servis, čeká se na Arrow, několik ochranných doplnků , odblokování řídící jednotky a co nevidět vyrážíme na cestu.
Asi jediná věc co mi tak kapku vadí je zvuk téhle motorky , pokud projíždí kolem. Zvlástní věc je, že při řízení je zvuk úplně jiný a hluboké brumlání motoru při zavřeném plynu dává cítit objem 1200ccm.

rafanvm
rafanvm napsal 03.05.24 v 20:20 10b.

Spolehlivé a jednoduché moto, tak ať slouží a dělá ti jenom radost. Kdybys chtěl řešit výztuhy na plégo, mám vyřešeno a funguje.

Vladounreal
Vladounreal napsal 03.05.24 v 10:16 10b.

Moc hezký bike a na to co od něj čekáš ti dokonale vše splní. Užij si jí na max...

VB79
VB79 napsal 01.05.24 v 15:17 10b.

Mám ji také a jsem VELMI SPOKOJEN

elvis78
elvis78 napsal 30.04.24 v 12:18 10b.

super stroj s kardanem a luxusně nízkou spotřebou

TonySK
TonySK napsal 30.04.24 v 11:08

mal som kedysi tiez Super Tenere ZE. Super motorka. Predal som len preto, lebo som zil roky v zahranici a ona by iba stala doma v garazi. Inac, je to strela, ak by si vymenil komplet zvody a koncovku (da a kupit original na Super Tenere), pridal PC a vyladil. Ale to som ja, nemusi to kazdy Mne ju po upravach dvihalo na zadne aj v dvojke... Yamaha tento model podladila, kvoli dlhsej trvacnosti... Samotna koncovka ti neurobi nic, ak chces ladit vykon. Na to treba vymenit aj zvody.