Honda XRV 750 Africa Twin (1998)

Vlastník blacklight
Vloženo 5.11.2023
Aktualizováno 5.11.2023

Je to dáma, má svoje roky a mnoho skuseností. Občas je náladová, ale vždy ma dostala do ciela.

První dojmy - Zoznámenie prišlo hneď pri nakladaní do auta. Je to kus! Druhé zoznámenie o pár dní neskôr, keď sa zložila v garáži. Odvtedy už viem ako naňu. Akonáhle sa ale pohne z miesta je to ľahko ovládateľná poslušná a nezaľudná kráska. Pre moju výšku a dlhé nohy je ako stvorená.

Vyberal som staršiu motorku, cestné enduro so schopnosťou navštíviť offroad. Spoľahlivé, schopné zvládať dlhšie cesty a dostatočne jednoduché na to, aby človek so základnými znalosťami nemusel bežať hľadať servis pri každej drobnej poruche.
Bola to teda jasná voľba…
Sadla mi do rúk okamžite, drobné úpravy spočívali vo zvýšenom a prešitom sedle, vyhrievanych heftoch, kozmetických úpravách po drobnom páde predchádzajúceho majiteľa a samozrejme servise oleja, filtrov, bŕzd, rozety, reťaze, pneu a pod.
Brzdy sú na svoj konštrukčný vek prekvapivo účinne. Podvozok trochu bojuje s hmotnosťou, ale zvláda aj drobné odskočenie a dopad. Motor s vibráciami pod 2500ot a nad 5000ot/min ťahá ako zo starej školy. Spotreba dlhodobo do 5l/100km, pri šetrení okolo 4l/100km.
Poruchy boli len hravo opraviteľné. Palivové cerpadlo nieje originál, funguje a drží aj po rokoch. Regulátor zatial originál, sledovaný voltmetrom a pripravený na výmenu.
Po 5tich rokoch mame spolu 40tkm skúsenosti a zdvojnásobené cislo na tachometri. Uberáme ciest a pridávame off-roadu, pri 80000km a litroch zožratého oleja bola uz GO motora na čase, prebehla bez prekvapení a uz temer žiaden olej nedolievam.
Chystám sa na výmenu pružín a nutný je tiez servis kolies - ráfiky sa rozpadajú.
Afriku si človek užije na okreskách, polnačkách, zvláda aj mierne ťažší teren(ak to zvláda pilot). Úžasne sa správa v rýchlom tempe na rozbitej polnacke. Dlhé presuny 500-700km denne sa dajú bez väčších kompromisov. Posed je velmi príjemný. Ideálne sa na ceste cíti v rýchlostiach okolo 90-110km/h. V meste napriek Diaľnice nema rada, zvláda dlhodobo 120-140km/h, ale prestáva to byt príjemne po par sto km a navyše aj po GO pri týchto rýchlostiach mierne mizne olej.
Pre dvoch s batožinou tu už výkon bude trochu chýbať. Sólo a naľahko mimo diaľnic nieje problém jazdit a nebyť na obtiaž jazdcom na novších strojoch vyšších kubatúr.

saranče
saranče napsal 14.11.23 v 18:23 8b.

Afinu mám již 16 let, točíme spolu už druhou stovku a plynule jsme se věkem přesunuli do veteránů, mohu říct, že je to životní partnerka a láska do konce života

Mann
Mann napsal 10.11.23 v 21:38 10b.

Vždycky mě potěší pokud něco podobného potkám na cestách

petr1000001
petr1000001 napsal 07.11.23 v 20:20 10b.

Za 10

31081
31081 napsal 07.11.23 v 07:07 10b.

Semiš
Semiš napsal 05.11.23 v 19:36 10b.

stará dáma, ale poctivý kus železa ať slouží