Suzuki DL 650 V-Strom (2015)

Vlastník HonzaLK
Vloženo 26.12.2021
Aktualizováno 30.12.2023

Výměna řetězového kolečka sekundárního převodu

Vloženo: 21.09.2023, Uskutečněno: 21.09.2023, Stav tachometru: 60222 km, Zhlédnuto: 67x

Již nějakou dobu jsem poslouchal občasné ťukání/křupání, patrné především při změně zátěže motoru a na nerovnostech. Zvuk se ozýval z přední části stroje, výrazněji po zahřátí. Napadlo mne zda už nedošlo na ložisko krku řízení, ale nezdálo se mi, že by bylo “cítit”. Využil jsem cesty na sraz a poprosil velkého guru Romana o diagnostiku závady, která mě už užírala. Roman se svezl ani ne sto metrů a řekl že to bude kolečko sekundáru - že bude povolené, což bylo trochu vidět na pojistné podložce, jejíž ohyb vypadal že nearetuje dostatečně matici, která se trochu pootočila.. A vzhledem ke tvaru už lehce opotřebených zubů doporučil udělat výměnu. Jasně, ještě to opotřebení nebyl žádnej extrém i když vyšší hlučnosti od řetězu jsem si už dřív všimnul. Ale když už se do toho bude sahat.. tak ho vyměním. Ani nevím jak dlouho tam kolečko bylo, zda bylo původní nebo měněné při prodeji stroje, kdy byla nová řetězovka.
Objednal jsem nové kolečko s gumovým tlumičem a pak se dal do výměny. Na povolení imbusu a matice na hřídeli je potřeba si zadní kolo pořádně zabrzdit - proložit skrz např. kus dřeva, který se opře o kyvku. Po demontáži bylo skutečně kolečko lehce chycené od rzi, jak Roman předpovídal, což je známka toho, že bylo málo utažené (rukou to však nebylo patrné).
Nové kolečko nasazeno, dotaženo, řetěz dopnutý. Tak už jen namazat a projet to..

Animals21 (47) napsal 23.09.2023 v 08:23

Bud neni Roman az takovej guru nebo jsi to popletl ty, ale to kolecko je sekundarni

A naopak otazka - proc je rez znamka toho, ze nebylo dotazene?

1 reakce

HonzaLK
HonzaLK 25.09.2023 v 00:19

Asi jsem to popletl já… Sekundární nebo primární sekundáru… Asi je z fotek jasný o co šlo..

context (7) napsal 22.09.2023 v 08:54

Předchozí kolečko nevypadá na výměnu, nedávno jsem měnil na své motorce a vypadalo o dost hůř

1 reakce

HonzaLK
HonzaLK 22.09.2023 v 11:08

Ahoj, máš pravdu, ještě by něco odjezdilo.. ale nový stojí 300… to mě fakt nevytrhne a navíc řetězu to taky udělá dobře.. ;)

• Vidlice - výměna trubek? Zatím ne.

Při loňském repasu vidlice jsem si všimnul že u jedné trubky se neprotáčí to vnitřní uložení co je dole v trubce. Přestože by to nemělo mít na funkci vliv, napadlo mme že to mohl být důvod, proč vlastně ta vidlice vloni

Typ: Oprava
    Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 11.04.2024
  • Přední kolečko 14z na zkoušku

Na FB skupině byl příspěvek o použití jiné velikosti ozubeného kolečka (větší), aby se při dlouhých cestách snížily otáčky motoru. No a mě to dalo podnět k tomu, naopak vyzkoušet použití o zub menšího pastorku (14zubů),

Vloženo: 12.04.2024
    Uskutečněno: 15.03.2024
  • Výměna oleje ve vidlici, vyčištění brzd a promazání pře

Sezóna sice ještě nekončí ale v týdnu už nemam moc šancí se projet, bo už je brzo tma a já se většinou domů dostávám pozdě, mám alspoň čas na trochu údržby. Jelikož jsem měl doma balení oleje do vidlice navíc, řekl jse

Typ: Údržba
    Vloženo: 26.10.2023