Jawa 250/353 Kývačka (1960)

Vlastník simek7filip
Vloženo 13.7.2021
Aktualizováno 24.2.2022

Tohle je moje kývačka z roku 60

První dojmy - Ještě jsem toho moc nenajezdil, protože většinu času strávila v garáži bez motoru, elektriky, a s vyteklým předním tlumičem.

Takže abych to vzal nějak od začátku. Už delší dobu jsem si půjčoval od kamaráda simsona a často jsem mu pomáhal v dílně s jeho motorkama. Sledoval jsem jak si pořád vozí další a další motorky do sbírky na renovaci. Pak si jednou dovezl kejvu s pávem a já si řekl ,,tohle mě už nebaví, něco si taky seženu." Tak jsem hned další večer strávil na bazoši a hledal. Prvně jsem chtěl panelku, protože mi přišla taková elegantnější (to mě hned po tom co jsem se projel na svý kejvě přešlo). Většinou byly inzeráty na motorky, který potřebujou ,,seštelovat", nebo ,,jde protočit", a ani nestály zrovna moc peněz. Ale potom jsem našel tuhle kývačku, která sice byla o nějakej ten banán dražší, ale bylo u ní napsáno ,,jezdí". Navíc byla nejblíž, takže jsem hned volal prodejci a další den jsem jí už měl doma. Motorku jsem už tam viděl nastartovanou, ale až doma jsem se projel. Měla, a do teď má, nefunkční dobíjení, takže jsem vyjel na polňačku za barák a zpátky jsem ji už tlačil.
Řekl jsem si, že nemá moc smysl to zkoušet znovu, tak jsem z ní všechno vylil, a rozebral jí. Rozebral jsem motor, ten měl překvapivě krásný ložiska, ale vůle na hřídelích jsem neměřil. Motor jsem přetěsnil, poslal válec na výbrus a mezi tím složil zbytek motorky a zapojil elektriku. Dolil jsem oleje, nabil baterku, a po nějaké té údržbě byla schopná zase jezdit. Motorka jezdila, svítila, troubila a jak jsem zjistil, taky tekla. Přední tlumiče byly další den prázdný a pod nima mastnej flek. Naštěstí jsem se stihl ještě než přes noc vytekly projet, a tak trochu jí vyzkoušet. Teď už jsem tak nějak na konci. Motorka vrčí, troubí, teď už teda nesvítí, protože jsem prodal světlo, který bylo z oktávky. Tlumiče už netečou, protože už není co by z nich teklo, takže motorka jen stojí v garáži a čeká na výplatu. Mám v plánu jí do zimy zkompletovat a zprovoznit, a potom jí nejspíš nechám nalakovat a nachromovat co je potřeba, abych měl příští léto na čem jezdit. Už se těším na srazy veteránů.

Update: Motorka pořád stojí v garáži, ale brzo asi půjde do světa, aby uvolnila místo nějaké motorce s papírama. Usoudil jsem že se mi nechce jí renovovat jen kvůli veteránským značkám, ale radši si udělám motorku na který budu moct neomezeně jezdit.