BMW R 1100 S (2005)

Vlastník jirka675
Vloženo 19.8.2018
Aktualizováno 26.9.2018

Bavorská brambora s pořádným motorem.

První dojmy - Jiná motorka než všechny ostatní, které jsem doposud měl. Motor je pohodář, ale umí taky pěkně zabrat. Výborné brzdy.

Doplňky na motorce - panceřové hadice pření brzdy
držáky kufrů

Nikdy jsem se o bavoráky nějak nezajímal, znal jsem snad jenom GS. Pak jsem se ale nějak dostal k téhle moto a ona se mi prostě zalíbila.
Předchozí majitel byl pečlivý a staral se vzorně, při koupi měla motorka 30 tis. km a vypadala jako nová :o)
Zjistil jsem, že není motorka jako motorka, tahle je prostě jiná, než moje předchozí. I když má motor "jen" 72 kw za sebe musím říct, že je to naprosto dostačující, výkon mi určitě nechybí.
Podvozek výborný s možností plného nastavení. Mám ho řekněme spíše do tvrda a tak to není na rozbitých cestách to pravé, není to cenduro, ale jakmile se dostanu na pěknou silnici, tak to nemá chybu. Váha motorky se po rozjetí docela ztratí a pak to jede jak po kolejích, nerozhodí ji ani tvrdší brzdy před zatáčkou, protože předek se nepotápí. Vlnění, nebo něco podobného, tahle moto nezná.
Motor je taky fajn. Chcete jet pohodu, není problém. Na 3 tis. při 6. stupni točí 90 km/hod a na 4 tis. pak 120km/hod, nevibruje a ničím neruší. Při normální jízdě mimo dálnici nevytočím motor nad 4 tis., není potřeba. Se spotřebou se při takové jízdě pak vejdu do 5 litrů. Nad 5 tis. pak motor slušně zabere a hezky to letí. Jaká je maximálka netuším, už to není údaj, který mě zajímá. Co mě docela překvapilo je to, jak je motor krásně tichý, nejsou slyšet žádné pazvuky. Co je pro tenhle motor charakteristické je spotřeba oleje. Jezdil jsem vlastně jen v současných vedrech a to včetně motodovolené v Itálii, kde bylo vedro fakt šílené a k tomu navíc hrozný provoz a pomalá jízda v kolonách. Takže nevím nakolik to spotřebu oleje ovlivní, ale logicky tím vzducháč víc trpí, vychází to tak 0,2 l/1000 km. Kontrola se provádí okýnkem na vaně, takže se hodí občas mrknout.
Převodovka Z mnoha recenzí, které jsem přečetl jsem se trochu obával toho, jak se píše, že převodovka nedosahuje kvalit japonců, že je nepřesná a hlučná. S tím já ale nesouhlasím. Možná je řazení malinko hlučnější, ale je to hodně ovlivněné zkušeností řidiče. Z počátku se občas ozvala nějaká rána při přeřazení, ale tohle je ovlivněno prací se spojkou a plynem. Po tom, co jsem si zvykl a naučil se s plynem a spojkou zacházet tam rychlosti padají naprosto samy, bez jakýchkoliv problému a zvuků. Převodovka je prostě přesná a v ničem nezaostává za japonskýma motorkama.
Brzdy Tak tady můžu jenom chválit. Za všech okolností stačí síla jednoho prstu, krásně použitelné a lehce dávkovatelné. Zadní brzda je spíš ostrá a dokáže zadní kolo lehce zablokovat. Moje moto není vybaveno ABS, ale nevidím to jako problém. Navíc v běžné provozu brzdy nejsou skoro potřeba a to díky brzdné síle motoru, kdy stačí ubrat, nebo popř. podřadit.

Jezdím sám a nikoho vzadu nevozím, tak nemůžu říct, jak je na tom spolujezdec. Nicméně sedlo spolujezdce je poměrně solidní, tak nějaký kilometr na tom určitě půjde zvládnout.
Co se týče jízdy a pohodlí. Měřím 183 cm 90 kg a nemám problém se na moto poskládat, kamarád co má 185 a 120 kg si taky nestěžoval, když si moto zkusil. Zadek mě nebolel ani po ujetí 400 km. Trochu občas cítím ruce, ale to se děje hlavně ve městech, nebo při vysloveně pomalé jízdě, jinak to jde.
Není to vysloveně cesťák, takže kapotáž chrání tělo a docela i ruce na řídítkách, na přilbu normálně fouká, ale bez nějakých turbulencí, nebo tak něco. Nevadí mi to, jsem zvyklý z naháče. Malý nedostatek je ten, že moto nemá palivoměr pouze kontrolku rezervy, ale stačí při tankování vynulovat počítadlo kilometrů a mít tak přehled kolik je ujeto.
Fajn jsou taky origo boční kufry, které se snadno nasadí a sundají.

MartVonD
MartVonD napsal 26.07.20 v 11:41

fatman
fatman napsal 26.08.18 v 18:52 10b.

Gratuluju
Tohle se mi fakt líbí
Tak hlavně opatrně

andryszek
andryszek napsal 26.08.18 v 10:16

Nádherná

lopata75
lopata75 napsal 26.08.18 v 09:43

Byla fajn, rád vzpomínám...

JardaF68
JardaF68 napsal 24.08.18 v 12:53 8b.

Tý jo, já si snad nějakého cestáka taky pořídím Tak ať slouží ke spokojenosti. Vypadá moc pěkně!