Jawa 350/639 (1990)

Vlastník Hedwik
Vloženo 27.6.2015
Aktualizováno 10.4.2017

Musíte ji chápat srdcem, jinak by to zkrátka nešlo.

První dojmy - První dojmy byly náramné. Přesedlal jsem na jawičku z ČZ 180 a při zkušební jízdě jsem byl nadšen jaká to motorka se mi dostala pod zadek, byl jsem nadšen a natěšen.

Motorku bych doporučil pro - Zaslouží si ji jen ti nejodvážnější a nejotrlejší dobrodruzi :)

Doplňky na motorce - Vape SZ17, můj nejvěrnější přítel na cestách
Shimano sytič, dodělávka od minulého majitele. Ten na řidítka umístil páčku z kola a zapojil táhlem k sytičy, abyste nemuseli sahat na karburátor a nehezky být potřísněny od benzínu při startování.

Jawku 350/639 jsem znal z dob, kdy na ní jezdil soused a můj vrchol moto zábavy byl do té doby Simson skútr a parádní babeta 207 po dědovi. Když jsem si po několika letech vybíral motocykl ke kterému bych se upl a prožil šťastné kilometry, zvažoval jsem japonce, abych si pořádně zajezdil. Po několika svezeních jsem si byl však jistý, že takové stroje mi nic neříkají, alespoň tehdy jsem to tak cítil a po několika jawa výjezdech, to cítím stále.

Jak už bylo řečeno v mnoha recenzích, na jawku si musíte zvyknout a musíte ji přijít na chuť. Buď si ji potom necháte a nebo se ji zbavíte inzerátem a nebo shozením ze skály. Mě se líbí její surovost, nedokonalost, charakteristický zvuk, který zná snad každý a nemusí být zrovna motorkář. Motorka cuká, škytá, kroutí se, občas trucuje. Nemít Jawu, tak se snad doma nudím. Vždyť já znám díky ní hodně odstavných pruhů na jihu Čech, ale já ji chápu srdcem :)

Napsat více nemá význam, recenzí je tu více než dost. Jawičku si musíte vyzkoušet.

2016: Jawka je stále se mnou i když je pravda, že už jsem měl vyvěšený inzerát na její prodej. Bohužel jsem zjistil, že by se mi po ní stýskalo a tak mi stále zabírá v garáži místo a já si tak nemohu pořídit nic jiného :) Motorka stále šlape jak hodinky a musím říci, že zatím bez jediné poruchy. Ježdění je veliká paráda i když rychlosti nad 90 km/h se jedná spíše o stav, který nelze vydržet dlouho a přirovnávám jej ke střelbě k kulometu, vibrace vám prolétají tělem a vy tak vibrujete ještě večer ve spacáku. Ke konci roku je plánovaná technická a trochu kosmetických úprav.

2017: Jawička si našla jiného majitele, ano, už je to tak, nemohl jsem ji bránit. Je čas posunout se trochu dál, dál do slunné Itálie.

HarryVentil
HarryVentil napsal 26.08.16 v 12:19 10b.

Pěkně napsáno

novis79
novis79 napsal 29.09.15 v 19:28 10b.

Krasne zachovala, taky mam rad jeji surovost...

Hedwik
Hedwik napsal 29.09.15 v 11:48

DuroM: Souhlasím co píšeš. Vždy když startuji a vyrážím na projížďku, hezky ji pozdravím, pochválím a během cesty si s ní někdy povídám. Někomu to může přijít vtipné až divné, ale mě ta motorka zatím baví. Setkávám se s názory, že je hnusná, hranatá, smradlavá, ale mě se zas mohou zdát škaredé jejich motorky, takže nesoudím a ať každý jezdí na tom co ho baví.

DuroM
DuroM napsal 22.09.15 v 23:45 10b.

Tak tak, bud ji milujes a strpis... i kdyz se pritom nekdy znaaaacne zaspinis... nebo proste chod jinam... Musim rict jen to, ze vzdy kdyz si v JAWICKOU pekne promluvim a pohladim tak jedeme spolu a hltame kilometry TRADAAAA... ale staci, ze se napr. svezu na JAWICCE podivat na neco jinyho a ejhle, vyplyvne streva z vyfuku, nebo ji pomlouvam... delam ramena a ona se mne prechlasta a s hanbou me musej roztlacet... No proste mas ji rad, pekne ji poprosis a jedeme (to mne jinak poradil jeden stary pan veteranistaco ma asi 15 JAWICEK od Peraku po 360tky...

Hedwik
Hedwik napsal 22.09.15 v 14:17

Pepo, Zetku tady mam, ale Karkulka na svoji slávu ještě není připravená :)