Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Vloženo: 07.07.2023, Uskutečněno: 25.06.2023, Zhlédnuto: 40x

Nedělní výlet za historií, tentokrát směrem na jihozápad. Po natankování doplna, vyrážím z Pardubic směr kutná Hora k prvnímu zájmovému bodu. A to hradu Český Šternberk. Cesta ubíhala v pohodě bez větších problémů s plechovkářema a tak, když přijíždíte do Šternberka, tak se Vám naskytne úžasný pohled na hrad na skále. Bohužel mi selhala kamera, tak ten příjezd natočený nemám. Ale bomba pohled. Parkuji kousek od hradu za 30Kč.
A ano je to ten Šternberk ze Šternberka, kdy si jeho sestra brala nějakýho Valdštejna.

Hrad Český Šternberk
Gotický hrad byl založen Zdeslavem z Divišova před rokem 1241.
V průběhu let zaznamenal několik úprav, které ovlivnily jeho výslednou podobu. Zásadní barokní přeměnou prošel po skončení třicetileté války, kdy byly upraveny především interiéry. V roce 1751 byl přistavěn dolní zámek. Zde byly umístěny byty úředníků a kanceláře.
Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem nebo do snídaňového pokoje se stříbrnými figurkami. Za pozornost jistě stojí sbírky grafických listů ze 17. století, porcelánu nebo loveckých trofejí.
Za návštěvu rovněž stojí i nedaleká "hladomorna", která hladomornou nikdy nebyla. Je to strážní věž ze které je krásný výhled do okolí.
A ze Šternberka už pádím k nedaleké rozhledně Špulka. Zajímá konstrukce a příjemná procházka k ní a ještě hezčí výhled. Trochu mě překvapilo množství lidu u rozhledny. Na to, že je relativně daleko...
Zhruba 900m krásná procházka . Stojí to za to.

Rozhledna Špulka
Rozhledna netradičního vzhledu byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014. Po vystoupání 151 schodů do výšky 30 metrů nad zemí se vám naskytne kouzelný výhled na Benešovsko, Posázaví, Ještěd, Velký Blaník atd. Vstup je volný.
A jako poslední bod jsem zvolil zříceninu hradu Orlík u Humpolce. Zvláštní je, že touto cestou jsem jel už tolikrát, ale nikdy jsem si nevšiml, že tam nějaký ukazatel zříceniny je. A jsem rád, že jsem tentokrát na mapě našel a navštívil tuto krásnou ruinu a její vyhlídkovou věž.
Parkuji zdarma na příslušném parkovišti. Okouknu krásného veterána co tam stál a vyrážím na hrad. Opět příjemná procházka . Asi po 500 metrech dojdete k hradu. Cestou potkáte ještě starobylou studnu.
Za mírné bakšišné Vás pustí do hradu včetně výstupu na věž. Nákup suvenýru nezbytností, pochopitelně.

Orlík u Humpolce
Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. 2. září 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Za Trčků z Lípy probíhaly nové změny interiérů i exteriérů. V polovině 16. stol. se však majitelé dostávají do finančních problémů a tak je opevnění dále řešeno pouze lacinými úpravami stávajících objektů. Hradní stavba je nově přejmenována na Orlík. Roku 1559 se Zdeněk Trčka z Lípy poprvé píše sezením na Orlíku nad Humpolcem. Na konci 16. století se hrad dostal do držení Kryštofa Karla z Roupova. Panstvo však sídlilo na Herálci a Orlík začal pustnout. V 17.století, a zvláště za 30leté války, chybí o hradě jakékoliv zprávy, pravděpodobně byl pobořen a užíván k hospodářským účelům. Roku 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlil zde však pouze myslivec.

Celý výlet sem dal na jedno tankování, což je velice příjemné zjištění . 245 km na 17l

BIG-daddy (29) napsal 08.07.2023 v 21:28

Opět bezchybný a naučný super tip,díky

Maršal_Malinovskij 11.07.2023 v 14:24

Bezchybný né , ale dík

elvis78 (140) napsal 08.07.2023 v 10:00+1

uau, Orlík a Špulka parádní

Maršal_Malinovskij 08.07.2023 v 13:21

Dík

Hyacint (43) napsal 07.07.2023 v 20:18

Pěkný výlet a opět krásný fotky. Zřícenina Orlík je dobrý tip, dám do plánu.

Maršal_Malinovskij 08.07.2023 v 13:20

Díky

Milan1963 (278) napsal 07.07.2023 v 20:14

Hezké, tu rozhlednu neznám, dám ji do plánu.

Maršal_Malinovskij 08.07.2023 v 13:20

Díky

• Mototrip #21 - Zřícenina hradu Chlum, střed ČR, dvě pří

Protože sobotu jsem věnoval zajíždění nových kol na mé silniční střele z přelomu století/tisíciletí :-$, rozuměj, nový ráfky na silniční kolo , tak na moto výlet připadla neděle. Tentokrát se přidala kamarádka Martin

Vloženo: 10.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023