Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Vloženo: 19.06.2023, Uskutečněno: 11.06.2023, Zhlédnuto: 64x

Vzhledem k tomu, že sobotu jsem věnoval sportu , jízdě na kole, tak neděle byla jasně motorková. V plánu byl vodopád, který stejně nebyl , dvě rozhledny a zřícenina hradu. Vyrážím kolem 10 hod., protože do 18.00 musím být zpět doma.
Začátek není úplně ideální, v Rokytně je komplet uzavírka a tenhle tankodrom gixxo nepodstoupí. Na to ho mám moc rád. Nicméně se snažím projet mezi domky. Chvíli bloudím, párkrát se otáčím a vracim zpět, ale nakonec se na druhý konec vesnice dostávám a vyjíždím za uzávěrou. No tak snad to bude všechno dneska, aspoň doufám . Dál je cesta příjemná a pohodová s malým provozem a tak k prvnímu bodu Vodopádu Zákraví dojíždím v pohodě. Teda v pohodě, až na to, že jak odbočím ze silnice dolů k hrázi nádrže, tak opět lituju gixxo co má se mnou za trápení. Jak je patrné na videu, tak cesta je zas vhodná pro enduro a né sporta . I když tam nikde zákaz vjezdu není, stejně se cestou dolů cítím jaksi nepatřičně, jako vetřelec a tak vypínám motor a sjíždím potichu dolů až na hráz. "Vodopád" má být součástí výpusti hráze, ale protože tam voda skoro není, tak není ani vodopád . Ale jinak je tam moc hezky, to se musí nechat. No, nahoru už to bez motoru nepůjde a tak startuji a velice pomalu, potichu a opatrně vyjíždím zpět na normální silnici.

Vodopád Zákraví
Umělý vodopád na výtoku z přehrady. V přehradě je pěkné koupání, je tedy častým letním cílem výletů.

Teď mě čeká první rozhledna a to rozhledna na Šibeníku. Dojedu až pár metrů pod rozhlednu. Parkování zdarma, vstup na rozhlednu taktéž zdarma, což je hodně zvláštní, obzvl., když hned vedle rozhledny je postavené pěkně infocentrum. A tak nákup suvenýrů v podobě magnetky a kovového zvonečku je nutností. Nahoře pěkně fičí, ale to nemůže zkazit nádherný výhled všemi směry. Paráda.

Rozhledna Na Šibeníku
Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro její výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. Návštěvnické infocentrum bylo přestavěné z vybudované bývalé trafostanice větrníku. Vyhlídková plošina rozhledny je 32 metrů nad zemí.

Z Šibeníku mířím na nepříliš vzdálenou rozhlednu na Feistově kopci. Zvláštní, že jsem si jí nevšiml z Šibeníku, ale když jsem vylezl na Feista, tak jsem Šibeník viděl krásně, jak je patrno z videa .
Cesta na Feistův kopec je celkem obstojná i když místy spíš pro enduro. Neskutečný co jsou schopni silničáři pokrýt značkou pozor hrboly. A o vyspravování štěrkem ani nemluvím. Taky jsem vlít do neoznačenýho úseku a byl rád, že jsem to ustál. Střílet za toto . No nic, parkování není nijak řešeno, pouze dole v Olešnici je možné ofiko zaparkovat. Všude cedule soukromý pozemek, zákaz parkování apod. Nicméně já to měl od místa parkování cca. 700 m k rozhledně pěknou procházkou.
Rozhledna pěkná i krásný výhled, i když na polskou stranu už přes kopec není moc vidět. Vstup taktéž zdarma, přes otočný turniket. Ovšem s jistou podmínkou. Když jdete nahoru zmáčknete červené tlačítko a turniket vás pustí. Když jdete dolů musíte zmáčknout zelené tlačítko, aby jste se odhlásili z rozhledny. Je to kvůli max. kapacitě návštěvníků na rozhledně. Což je 20 kusů . Když se neodhlásíte a odejdete, tak si systém myslí, že je rozhledna plná a nikoho dalšího nevpustí.

Rozhledna na Feistově kopci
Rozhledna je téměř 30 m vysoká se čtvercovým půdorysem a otevřenou osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou v sedmém patře, ze které se můžete kochat výhledem na Orlické hory a Bystřické hory, Vrchmezí nebo Rozkoš.

Od Feista už pádím k poslednímu zájmovému bodu dnešního dne. Ke zřícenině hradu Vízmburk. Ani zde to není pro motorkáře ideální s parkováním. Ofiko parkoviště je cca. 1,3 km pohodlnou chůzí daleko. Já parkuji kousek dál a tak to mám cca. 600 m, ovšem do slušnýho krpálu . Ale šplhá se v lese, ve stínu, takže cajk. Vízmburk je pěkná zřícenina a když vidíte z čeho byla vyhrabaná, tak se tomu ani nechce věřit. Za 80 Kč máte vstup, můžete se i občerstvit pokud máte hlad nebo žízeň. Magnetka je samozřejmostí, bohužel nic jiného .

Zřícenina hradu Vízmburk
Hrad byl vystavěn již v období rané gotiky, kdy se Vízmburk objevuje v tzv. Dalimilově kronice k roku 1279, kdy je uveden v podobě predikátu Tasa, který je považován za stavitele hradu a prvního majitele.
Po smrti Tasa z Vízmburku převzal celé panství jeho syn Jaroš, který kromě majetků zdědil po otci prchlivou povahu. Pak šel hrad z ruky do ruky a posledním majitelem hradu Vízmburku se stal Jiřík, syn Jana, který zemřel okolo roku 1420.
Nový majitel byl stoupencem husitského učení a z jeho vojenské posádky měli v sousedním Slezsku velké obavy, protože Jiříkova posádka je ohrožovala dnem i nocí.
K roku 1425 je zaznamenám vpád vojsk vratislavského biskupa Konráda do východních Čech. Tehdy byly vypáleny vesnice v okolí Náchoda a Trutnova a snad i hrad měl být nějaký čas neúspěšně obléhán.
Dalším majitelem byl Petr Adršpach z Dubé, který někdy mezi lety 1516-1519 prodal hrad, městečko Úpici a několik vsí Janu Špetlovi z Janovic. Tehdy je Vízmburk uveden jako pustý hrad.

No a po troše historie mě už zbývá jen cesta domů. Opět to beru přes Hořice, dvakrát si dám okruh . Ještě tam místy potkávám ochranné bariéry z proběhlých závodů. Z Hořic už mířím rovnou na Hradec a přes Lázně Bohdaneč dorazím domů.
Celkem jsem najel asi 208 prosluněných a větrných kilometrů.
Musím se pochválit, hezký výlet to byl

BIG-daddy (29) napsal 26.06.2023 v 18:56

SUPER jako vždy akorát ty silnice krom těch Hořic byli těžce na enduro...a já vůl ho prodal PS:Hořice na tužku...super PS:vidím že s kafíčka přesedláno na Birell....nu což v tom horku...

Maršal_Malinovskij 27.06.2023 v 07:22

Diky , jj někdy ty cesty jsou děs . Nj teplo dělá svý a je potřeba se po těch pochodech zchladit

Guga (72) napsal 22.06.2023 v 06:06

O5 parádní výlet

Maršal_Malinovskij 22.06.2023 v 08:48

Díky

Hyacint (42) napsal 19.06.2023 v 23:08

Pěkný výlet a opět krásný fotky.

Maršal_Malinovskij 20.06.2023 v 14:58

Díky

• Mototrip #21 - Zřícenina hradu Chlum, střed ČR, dvě pří

Protože sobotu jsem věnoval zajíždění nových kol na mé silniční střele z přelomu století/tisíciletí :-$, rozuměj, nový ráfky na silniční kolo , tak na moto výlet připadla neděle. Tentokrát se přidala kamarádka Martin

Vloženo: 10.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023