Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Vloženo: 19.07.2023, Uskutečněno: 16.07.2023, Zhlédnuto: 51x

Po sobotním horkém cyklovýletě na Zdechovickou bránu jsem v neděli hodlal navštívit prince Bajaju, rozhlednu Babku a hrad v Lipnic nad Sázavou. Ještě jsem měl v záloze hrad Rychmburk, ale na ten už z časových důvodů nedošlo. Takže někdy příště .
Počasí slibovalo o něco méně horka a sem tam i nějakou přeháňku. Právě kvůli mírnému dešti vyrážím později než jsem původně chtěl. Opět to beru směr Přelouč a Kutná Hora a můj první cíl je v Ratajích nad Sázavou a to na hradě Pirkštejn. I když se na hradě konají zahradní slavnosti, tak většinou jen v sobotu a hrad jako takový není příliš často veřejnosti otevřen. Tušil jsem, že bude zavřeno, ale i tak jsem tam sjel. A hadejte co, měl jsem pravdu , bylo zavřeno. Tak jen okukuji kolem, cvakám pár fotek a vyrážím za dalším cílem a to rozhlednou Babka.

Hrad Pirkštejn
Byl vystavěn ve 14. století v jihozápadní části ratajské ostrožny Jindřichem z Lipé. Pánům z Lipé Pirkštejn patřil až do poloviny šedesátých let čtrnáctého století, kdy hrad získali páni z Pirkštejna, kteří hrad pojmenovali Pirkštejn podle svého rodového hradu Sloupu (německy Bürgstein). V držení hradu se postupně vystřídali páni ze Švamberka, Viktorín z Poděbrad a řada dalších rodů. I po přestěhování panského sídla zůstal Pirkštejn udržován. Během selského povstání v roce 1627 byl poškozen, a opuštěn. V letech 1713–1724 ho přestavěli na faru se zvonicí.
Rovněž se zde točila pohádka princ Bajaja. Proslavená je scéna, kdy princ Bajaja opouští zpustlé rodové sídlo, vkládá klíč pod kámen vedle hradní brány a vydává se do světa hledat štěstí jako němý zahradník.

Tak, ale teď už k Babce .
Krásná rozhledna s ještě krásnějšími výhledy.
Rozhledna stojí ve výšce 451 m n. m. a vyhlídková plošina se tyčí 24 m nad okolní terén. Po zdolání 130 roštových schodů se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí – na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si též můžete pustit "klikotoč" a dozvědět se o jmenovaných vrších více.
K rozhledně se jde kousek pěšky a vstup je zdarma.

A posledním zájmovým bodem je hrad Lipnice nad Sázavou. Poměrně rozlehlý hrad, kde jsem strávil víc času než jsem plánoval. Ale vůbec to nevadilo, bylo to fajn . V Lipnici žil a zemřel Jaroslav Hašek a na hradě měl i svůj pokoj. Kromě jiného je hrad vyhledáván hojně filmaři, jak českými, tak zahraničními. Filmařům poskytl své prostory již v roce 1969 a to režisérce Anně Procházkové a jejímu televiznímu hororu Hrabě Drakula, v němž si hlavní roli „střihl" nedostižný Ilja Racek. Američani tady natáčeli některé scény z filmů Dračí doupě a Příběh rytíře, Francouzi pro změnu Bestii z Gévaudanu, režisér Alexander Sokurov svého vskutku výpravného Fausta a přijely i české štáby. Točily se zde například pohádky Čert ví proč, Tři životy, Jan Švankmajer film Šílení, a zapomenout samozřejmě nesmíme ani na Signál Tomáše Řehořka.
Tak a teď trochu historie.
Hrad si dal postavit moravský hejtman a velmož, Raimund z Lichtenburka. Rajmund z Lichtenburka Lipnici roku 1319 prodal Řehníkovi z Dražic, kterému ji téhož roku zkonfiskoval král Jan Lucemburský, a ještě v roce 1319 předal Jindřichovi z Lipé jako náhradu za prodej Žitavy. Po Jindřichově smrti hrad zdědili čtyři synové: Jan, Jindřich, Čeněk a vyšehradský probošt Pertold, který hrad i panství spravoval v letech 1338–1347. Dále se pak na hradě střídali majitelé a Lipnické panství pak získali Vernierové, kteří zde nebydleli. Správu přenechali své vrchnosti, její úředníci obývali na hradě jen několik bytů. Lipnici rovněž v roce 1869 postihl požár a celý hrad vyhořel.

Tolik k historii hradu.

Celý nedělní výlet, tj. 264 km proběhl v pohodě a bez výrazných problémů. Snad jen ta navigace by mohla občas navigovat po lepších cestách . Někdy si člověk myslí, že ho vede na konec světa. Na Molce v Havl. Brodě pobavil borec na horském kole s motorem , na konci videa. A borec co si vsunul telefon pod otevřenou přilbu na ucho a takhle s tímto handsfree odjel .

BIG-daddy (29) napsal 21.07.2023 v 09:45

Díkec Lipnice je na seznamu PS:to Haškovo muzeum taky nevypadá zle

1 reakce

Maršal_Malinovskij
Maršal_Malinovskij 26.07.2023 v 19:45

Nz, Lipnice stojí za návštěvu. Muzeum určitě je zajímavý, ale já tam byl před 16.00 hod. a už mě nepustili, že zavírají. Tak foto jen ze dvou místností, jinak je větší.

Hyacint (42) napsal 19.07.2023 v 20:46

Pěkný. Na Lipnici budu muset zajet, naposledy jsem tam byl ve 14 letech na školním výletě.

1 reakce

Maršal_Malinovskij
Maršal_Malinovskij 26.07.2023 v 19:43

Dik. Určitě zajeď, moc pěkný.

• Mototrip #21 - Zřícenina hradu Chlum, střed ČR, dvě pří

Protože sobotu jsem věnoval zajíždění nových kol na mé silniční střele z přelomu století/tisíciletí :-$, rozuměj, nový ráfky na silniční kolo , tak na moto výlet připadla neděle. Tentokrát se přidala kamarádka Martin

Vloženo: 10.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023