Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 05.07.2023, Uskutečněno: 18.06.2023, Zhlédnuto: 32x

Hrobky jsem tentokrát vynechal a vybral jsem jen klasické zajímavosti, jako např. dvě vily v Chotěboři. Vila Jiří z Poděbrad byla postavena stavebníkem a projektantem Františkem Liškou v roce 1904. Sousední vila s názvem Karel Havlíček Borovský byla postavena v roce 1910 stavitelem Václavem Pěchem. V sousedství je ještě vila Rieger (což byl český politik), ale pozdější modernizací byl původní vzhled vily zcela znehodnocen - takže škoda fotit..
V Úhrově jsem se zastavil u barokní kaple sv.Antonína Paduánského postavené v roce 1740.
Ve Vilémově je zámek Klášter. Současný vzhled je výsledkem stavebních úprav z roku 1746. Zámek v roce 1852 získala do majetku rodina Rajských z Dubnice. Po roce 1989 jim byl zámek navrácen.
Zastavil jsem se také u Jezuitského rybníka, kde pod hrází je Jesuitský mlýn.
V obci Zboží je pěkný zámek, jehož současný vzhled je výsledkem přestavby z roku 1782. Za 1 svět.války zde byl vojenský lazaret. Nyní je zde sociální ústav.
Ve Světlé nad Sázavou jsem si opět po dlouhé době mohl vyfotit sokolovnu.
Na náměstí Trčků z Lípy je radnice pocházející z roku 1795 s mnoha pozdějšími přístavbami. V sousedství je kostel sv.Václava. Ale nakonec jsem se hrobkám přece jen nevyhnul, protože v kryptě pod kostelem je hrobka Jana Rudolfa Trčky.
Za řekou je zámek jež pochází z roku 1567. Současná podoba zámku je dílem vídeňského architekta Svatoše. U jezu řeky Sázavy je Turecký pavilon a na druhé straně řeky je malá vodní elektrárna.

elvis78 (141) napsal 07.07.2023 v 16:22

Díky za další putování po architektonických skvostech
Zaplaťpánbůh jsou krásné vily zachovalé vidět stále ještě všude možně, v Poděbradech v Nymburce nebo kdekoliv jinde, prostě ty stavby jsou tak hezké, členitost , sklony a přesahy střechy, detailní řešení oken nebo šambrán, jemné detaily a drobnosti které jako celek prostě vypadají úžasně a budou stále tak vypadat a působit i za 300 let.
O proti tomu co se staví dneska? Zaizolované kysny bez střech, samý polystyren(někdy vata), krabice a králíkárny pro vysvobozence z paneláku, co nejmíň starostí a co nejnudnější vzhled

1 reakce

Hyacint
Hyacint 07.07.2023 v 20:21

Nymburk mám v plánu, hlavně vodárnu, gymnázium a tureckou věž.

SLAY (861) napsal 05.07.2023 v 22:07

dobrý hezká trasa

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024