Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Jak dopadli sedláci u Chlumce.

Vloženo: 09.07.2023, Uskutečněno: 25.06.2023, Zhlédnuto: 23x

Ve dnech 24 a 25.3.1775 došlo u Chlumce nad Cidlinou ke střetnutí vzbouřených sedláků, kteří táhli vyplenit zámek Karlova koruna, s císařským vojskem, které skončilo porážkou sedláků. Na rozdíl od vítězů, na které se zcela zapomnělo, tak sedláci žijí v paměti stále dál, ať již rčením, že někdo dopadl jak sedláci u Chlumce, tak pomníkem, který jim byl v roce 1937 postaven.
Takže Chlumec nad Cidlinou byl hlavním cílem výletu.
Ale nepředbíhejme - ještě předtím jsem se zastavil v Lázních Bohdaneč, kde zanechal svoji stopu architekt Josef Gočár. Podle jeho návrhu zde byl v roce 1911 postaven vodojem, který sloužil až do roku 1980. V lázeňském areálu byl v roce 1913 otevřen pavilon jenž nese jmého svého tvůrce .- Gočárův pavilon. Patří mezi vrcholná díla kubistické architektury.
Na Masarykově nám. je budova radnice pocházející z roku 1530. Je zde také zajímavá Tillerova vila, kterou si nechal v roce 1922 postavit plukovník Karel Tiller. Od roku 1952 v ní bylo zdravotní středisko. V roce 2006 byla vila rekonstruována a zahájen provoz penzionu "Tillerova vila"
A teď ten Chlumec : -) v předměstí jsem se podíval na vilu Malá koruna, která byla postavena v roce1890 jako reprezentační objekt chlumeckého cukrovaru. Další dvě novorenesanční vily jsou v centru Chlumce a to Kozelkova vila z roku 1894, kterou si nechal postavit dlouholetý starosta Chlumce Zikmund Kozelka a Vlachova vila z roku 1900. Další novorenesanční stavbou je budova školy z roku 1899. Na bývalém hřbitově stojí empírová hrobka chlumeckého poštmistra Aloise Zubatého tzv. Zubatovská kaple. Hrobka byla dokončena v roce 1842.
Na Klicperově ulici je kostel sv.Voršily z r.1543. Věž byla přistavěna v pol.16.stol.
Protože Chlumec býval i okresním městem, byl pro potřeby okresního úřadu a záložny postaven v roce 1905 okresní dům. Neznámější stavbou v Chlumci je zámek Karlova koruna, který byl postaven v roce 1723 v barokním slohu dle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichela. V Chlumci jsou i modernější stavby. Budova spořitelny byla postavena v roce 1928 dle návrhu arch.Oldřicha Líska a budova sokolovny, která byla postavena také roku 1928. Architektury už bylo dost a tak jsem se vydal na cestu zpátky.
V Řečanech nad Labem jsem se zastavil u mostu přes Labe z roku 1926. Nyní je v havarijním stavu a roce 2022 se mělo začít s výstavbou nového mostu.
V Havlíčkově Brodě jsem si ještě vyfotil starou radnici pocházející z 15.století.

SLAY (837) napsal 10.07.2023 v 20:51

Opět dobrý a zazivne Chlumec už jsem. projel X krát ale nikdy jsem nastavil vypadá to zajímavě.

Milan1963 (275) napsal 10.07.2023 v 13:40

Hezká cesta, musím pochválit.

Pupi04 (41) napsal 09.07.2023 v 21:48

• Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024