Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Vloženo: 09.06.2023, Uskutečněno: 04.06.2023, Zhlédnuto: 37x

Je opět neděle a opět mě čeká cesta z rodného hnízda domů. Tentokrát jsem se vydal opačným směrem než posledně.
Takže vyrážím směr Náměšť nad Oslavou. Cesta příjemná a pěkná. Provoz malý. Před Náměští odbočuji směr Ocmanice, kde na mě čeká první zářez dnešního odpoledne. Rozhledna Ocmanice. Zajímavá stavba a pěkný výhled do okolí.

Rozhledna Ocmanice
Neobvyklá jehlanovitá konstrukce rozhledny z roku 2004 stojí na neobvyklém místě - na vodojemu. Volně přístupná vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 8 metrů, vrchol stavby dosahuje 15 metrů.

Z Ocmanic pádím do bývalého černouhelného dolu Kukla. Opět mě provází příjemná cesta a minimální provoz. Příjezd do Oslavan je příjemný a můj druhý cíl je vidět již z dálky. Přijíždím na velké parkoviště a hned vedle je vstup do areálu bývalého dolu. Kromě vyhlídky je zde ještě tzv. Permonuim, což je zábavní park, kde se ratolesti všeho věku dobře zabaví. Mě čeká pouze vyhlídková věž. A protože se čas nachýlil a už teď vím, že rozhlednu Babylon nestihnu otevřenou, tak si dávám ve věži cappuccino a i přesto, že se jedná o zábavní park, tak je všude neskutečný klid a pohoda.

Těžní věž Kukla.
Těžba v dole byla ukončena v roce 1986 a tak z nevyužité těžní věže z roku 1911-13 vznikla po stavebních úpravách rozhledna. Tyto úpravy proběhly v roce 2012. Výška věže je 41 metrů. Za výhledem do okolí z ptačí perspektivy můžete vystoupat 152 schodů nebo využít panoramatického výtahu.

Permonuim
Park Permonium je unikátní areál, který je zakomponovaný do zrekonstruovaného neužívaného prostoru bývalého rosicko – oslavanského dolu Kukla. Jedná se o zábavní park s příběhem, který spojuje zábavu a adrenalinové zážitky s historií a technologií těžby černého uhlí v regionu Rosicko-oslavanského uhelného revíru.
V parku naleznete například největší nadzemní bludiště v ČR imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi. Pro zvídavé návštěvníky je připravena interaktivní hra Magic Permon, pro nejmladší pak interaktivní hra Duhová kapka zaměřená na ochranu životního prostředí.

Po tomto příjemném "pobytu" se odebírám k výše zmiňované rozhledně Babylon. Cesta opět fajn a v pohodě a tak zastavuji na okraji parkoviště a kochám se výhledem jen z kopce, na kterém rozhledna stojí. Z rozhledny bude výhled ještě lepší, ale ten až někdy příště. Otevírací doba rozhledny je do 18.00 hod. a já přijel o půl hodiny později.

Z Babylonu mě už jen čeká bývalá Vápenka Bystré. Opakovat, že cesta byla opět parádní asi nemá cenu. Ostatně až domů to byla super projížďka s minimálním provozem.

K vápence se dostanete po cestě vhodné spíše pro enduro než sporta , ale na to už jsme si s gixxem zvykli . Vápenka je již značně zarostlá okolní vegetací a ani dovnitř se není možné dostat. Jakžtakž se proderete kolem dokola. Nezbytné foto a už jen cesta domů přes Poličku se zastávkou na tankování a malé občerstvení na Benzině .

Vracím se přes oblíbenou Krounu, kde není žádný provoz, tak se jelo parádně.

Cestou ze Skutče si uvědomuji, že nejspíš pojedu kolem místa, které se stalo osudné mladičké Anetce. Když projíždím kolem, tak míjím dvě zelené kawy a tři mladíky u malého pietního místa. Zdravíme se a já si říkám, že takhle mladý by nikdo neměl umírat. A jako by to bylo nějaké znamení nebo co já vím, tak mi o kus dál vpochodovala do cesty bachyně se selátky. To fakt nechceš potkat. Ubrzdil jsem to celkem v poklidu, ale pocit nic moc. Vyběhnout to o pár metrů blíž...no radši ani nedomýšlet.
Celé pozdní odpoledne uteklo jak voda. Kilometrů na počítadle přibylo rovných 204 a já si říkám, kam pojedu příště. Zajímavých míst cestou do Pardubic už moc není, aby se to dalo stihnout za pár hodin a člověk nepřijel v noci domů. No uvidíme, co kde ještě objevím .

Milan1963 (278) napsal 11.06.2023 v 21:20

Parádní "" !

Maršal_Malinovskij 12.06.2023 v 11:16

Díky,

BIG-daddy (29) napsal 11.06.2023 v 17:40

SUPER video užil jsem si s dovolením tu jízdu taky perfekktní výlet,určo prubnu....ta bachyna na závěr....brrrr,ještě že jsi to ustál opět díkec

Maršal_Malinovskij 12.06.2023 v 11:16

Díky a nz , nj ta zvířena to je velkej strašák pro mě.

elvis78 (140) napsal 11.06.2023 v 09:05

super fotky a počasí krásné Nedaleko těžěbní věže nelze přehlédnout na zelené louce vysetou solární elektrárnu-hrůza. Co se u nás dovolilo, to není možný. A to jsou někteří baroni ještě oprásklejší než tento...
Vápenka taky pěkná
Babylon škoda, asi je z něj taky pěkný výhled

Maršal_Malinovskij 12.06.2023 v 11:12

Díky, jj bylo příjemně. Ani sem si nevšiml, že tam něco takového je . Za prachy cokoliv....Z Babylonu bude určo super výhled na všechny strany. Brzy ho stihnu , opět

Hyacint (43) napsal 10.06.2023 v 18:24

Pěkný výlet. Vápenka v Bystrém je dobrý tip, zajedu se na ni podívat.

Maršal_Malinovskij 12.06.2023 v 11:09

Diky, až na ten příjezd k vapence

• Mototrip #21 - Zřícenina hradu Chlum, střed ČR, dvě pří

Protože sobotu jsem věnoval zajíždění nových kol na mé silniční střele z přelomu století/tisíciletí :-$, rozuměj, nový ráfky na silniční kolo , tak na moto výlet připadla neděle. Tentokrát se přidala kamarádka Martin

Vloženo: 10.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023