Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Co zajímavého lze vidět v České Třebové

Vloženo: 11.08.2022, Uskutečněno: 08.08.2022, Zhlédnuto: 17x

Zajel jsem si do České Třebové zjistit, co zajímavého tam lze vidět. Protože jsem si již dlouho nevyfotil žádnou hrobku, tak jsem se cestou zastavil v Litomyšli na hřbitově, kde pár hrobek bylo. Pak již byla na řadě Česká Třebová, lokalita Na Horách. Parkoviště je u bývalých lázní, nyní restaurace, odkud vede cesta k poutní kapli z roku 1819. U kaple je studánka s léčivou vodou a křížová cesta. Jsou zde i dřevěné stánky, které pamatují doby, kdy to zde o poutích žilo. Odtud jsem jel k parku Javorka, který byl místním okrašlovacím spolkem založen roku 1885. Dominantou parku je Bosenský pavilon z roku1904. U parku je vodárna s kruhovým pavilonem nad prameništěm. Stavbu provedlo místní stavební podnikatelství Rössler a Kudlík v roce 1911. Další zajímavostí je Americká lednice, která je na Nábřeží Míru. Lednici nechalo postavit Společenstvo řezníků a uzenářů pro uchování svých výrobků. Lednice fungovala celoročně a led byl vytvořen uměle pomocí chladícího systému. Stavbu provedla v roce 1931 opět třebovská firma Rössler a Kudlík. V roce 1967 byla na objektu vybudována nástavba, která sloužila jako sauna. Od 90-let 20.stol. zde byla prodejna střešních krytin. Nyní je budova bez využití. Dál jsem se věnoval okolí České Třebové. V osadě Malý Rybník mě zaujala nově opravená kaple původem z konce 19.stol. V roce 1945 byla v bojích poškozena. V roce 2000 byla kaple převedena z církevního majetku na soukromou osobu. V Semaníně jsem se zastavil u dřevěné zvonice, která pochází z pol.17.stol. Poslední zastávkou byla rozhledna na Kozlovském vrchu. U rozhledny je turistická chata Maxe Švabinského z roku 1936.

Milan1963 (278) napsal 25.09.2022 v 21:38

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024