Suzuki DR 650 (1990)

Vlastník Mann
Vloženo 31.1.2010
Aktualizováno 10.2.2019

Vloženo: 02.06.2014, Uskutečněno: 31.05.2014, Zhlédnuto: 4x

Delší dobu mi v hlavě zrála myšlenka navštívit v rámci toulání se po naší rodné kotlině místa nějakým způsobem spojená s operací Anthropoid /atentátem na Reinharda Heydricha za 2 SV/. Jednalo se v podstatě o tři místa - Dolní Vilémovice na Vysočině (rodiště Jana Kubiše), Prahu (místo atentátu a marného boje našich parašutistů s přesilou jednotek SS a gestapa) a nechvalně známé Lidice (jako důsledek odplaty za atentát ).
V Dolních Vilémovicích je rekonstruovaný rodný domek Jana Kubiše s malou expozicí jeho osobních věcí a replik zbraní použitých při atentátu (samopal Sten Gun Mark II. a britský protitankový granát upravený-zmenšený pro potřeby operace Anthropoid). Sten Gun jsem viděl "na živo" poprvé v životě a překvapilo mě jaké je subtilní konstrukce a rozměrů (samozřejmě na tu dobu), což je možná také důvod proč se při atentátu Jozefu Gabčíkovi "seknul" a Kubiš musel použít výše zmiňovaný granát. Domek mi připadne spíš nově postavený než po rekonstrukci, ale to nic nemění na faktu nutnosti vyseknout poklonu všem lidem, kteří se o to zasadili (hlavně paní starostce Dolních Vilémovic) . Vlastně všechno okolo je tak trochu v protikladu dnešních zvyklostí. Vstupné se neplatí žádné a průvodce dělá soused "Kubišů". Zazvoníte na vedlejší domek, požádáte o prohlídku a pán v montérkách nechá své práce a ochotně jde s Vámi, odemkne domek a provede Vás s výkladem. V klidu, v pohodě, s úsměvem a zdarma.
Jízda po Vysočině a Jižních Čechách je na samostatnou kapitolu. Čím dále jste od hlavních silničních tepen tím lépe, a stejně úplně nejlepší byly místa po přepnutí navigace na TOPO mapu a pohybu mimo asfalt. Proti bylo trochu počasí /po vydatných deštích a na podmáčené půdě si nemá smysl nic dokazovat/, víc proti byl čas /nerad dojíždím za tmy, což se mi stejně povedlo/. Ale i to málo co jsem stihnul stálo za to. Nikde nikdo a když vypnete motor slyšíte jen vítr a šumění lesa. Troufám si říct, že je to jedna z nejhezčích lokalit naší republiky. Z mých fotek bohužel genius loci moc nezáří, ale za 1/4 hoďky, kterou má člověk k dispozici při pauze se to zachytit ani dost dobře nedá a nebo to neumím. Prostě domečky, cestičky, louky i lesy jako za starých časů, kdy se po nich "proháněly" koňské povozy. Klidně si tam dovedu představit další 2-3 dny.
Lidice nebo spíš památník Lidic je v podstatě údolíčko s protékajícím potokem. Věřím, že hodně lidí po chvilce dokáže vnímat atmosféru místa. Velmi napomůže film a pohled na sousoší lidických dětí.
Praha je přesný opak všeho předešlého spěch, rambajs, zmatek. V labyrintu ulic se mi nepodařil trefit správný nájezd k památníku na ulici V Holešovičkách a abych tam nejezdil jak pako pořád dokola, střihnul jsem to trošku přes pankejt, trošku přes trávu a trošku přes chodníček. DR s tím nemělo vůbec žádný problém. Hned vedle je ovšem autobusová zastávka, takže lidi čuměli kde jsem se tam vzal a co tam vyvádím. Toliko pozornosti kolem jdoucích jsem zatím ještě nikdy neměl. Myslím, že jsme se bavili všichni - já tím jak na mě hledí co tam blbnu a jim na oplátku rychleji utíkal čas než přijel autobus MHD. Po sléze jsem ale zjistil, že je památník "pod kamerama" . Teď jen doufám, že strážci pořádku budou mít špetku pochopení a neokoření mi krásný víkend nějakou obsílkou nebo složenkou.

JirkaMetal (1) napsal 07.12.2014 v 11:23

Nezapomenout !

Wildaja (44) napsal 12.09.2014 v 15:56

Krásně napsané a fotky jsou bezvadné . Nasáváš klid na týden dopředu ... a já mám pocit klidu při pohledu na to , cos nafotil. Dáváš tomu všemu tak nějak kus sebe.

Mann (1532) napsal 24.08.2014 v 17:03

Kurňa to se asi s tím popisem událostí z minulého století pouštím na tenký led Ale samozřejmě díky a pokud to někomu pomůže co by tip na výlet, má tento zápis v deníku smysl A o to mi vlastně jde

JirkaMetal (1) napsal 24.08.2014 v 13:42

Historie je moje hobby moc dobře napsané

Hery22 (20) napsal 09.06.2014 v 12:50

Paráda zrovna nedávno byl Atentát v tv a bylo vlastně i výročí, takže skvělé naplánované
Já teď mokl 5dní tak, že ani nepromok moc nepomohl, takže 2x zmoknout je v poho

Mann (1532) napsal 02.06.2014 v 21:44

Děkuji chlapci, ale už nechte té slušnosti nebo si fakt začnu myslet, že se fotky povedly
Chvilku vážně - z fotek jsem byl trochu zklamaný, poněvadž v reálu je to fakt balzám na
nervy a pastva pro oči /teda pro ty co mají rádi přírodu/

-Jandys- (16) napsal 02.06.2014 v 21:35

Tak se dívám že jsi se konečně pořádně zrelaxoval a užil i dávno plánovaný výlet Z fotek je vidět a přímo sálá ta pohoda a klid mimo shon dnešní doby,téda nechytal jsi tam cvrčky do sklenice A taky sis jistě vyzkoušel nový statívek,bo kdo druhý(já tam nebyl) by tě tak hezky nafotil No paráda víkend sokolíku !!!

istonbike (2) napsal 02.06.2014 v 20:53

Parádně napsáno a ty fotky to srdce jen jásá

Hyacint (43) napsal 02.06.2014 v 20:44

Moc pěkný.

Mann (1532) napsal 02.06.2014 v 19:31

Ale nejsem znáš to jak nouze Dalibora houslím naučila

Tuareg-Tengai (1) napsal 02.06.2014 v 18:50

kamaráde super fotky v Lidicích sem taky byl celkem sem to prožíval jináč seš dobrý číslo

owenovic (12) napsal 02.06.2014 v 17:31

Pěkně napsané a máš i fajné fotky. palec

Jardas444 (10) napsal 02.06.2014 v 16:29

To ale k tomu patří ,nejezdíme v plechových pixlách

Mann (1532) napsal 02.06.2014 v 16:27

Byl, byl. Kdyby to takhle bylo celou sezónu nezlobil bych se Jeno bych u toho nemusel 2x zmoknout

Jardas444 (10) napsal 02.06.2014 v 16:21

Moc hezky napsaný a fotky jsou taky hezký .Musel to být parádní výlet.

• Momentky

z letošního Brna. Zajímavá zkušenost, která měla jednu výhodu a jednu nevýhodu. :-) Výhodou je, že máte na slušnou fotku docela hodně pokusů :-D nevýhodou byla ta jejich pekelná rychlost

Vloženo: 25.08.2019
    Uskutečněno: 25.08.2019
  • Pour féliciter 2018

Vážené kolegyně a kolegové, přátelé jedné stopy :-) přeji Všem pohodové Vánoce a do nastávajícího roku i sezóny klidnou mysl, čiré hledí a hlavně benzín v nádrži :-D ;-)

Typ: Reportáž
    Vloženo: 21.12.2017
    Uskutečněno: 24.12.2017
    Tachometr: 2018km
  • Minulé století

Při jedné nutné probírce papírů na potřebné/nepotřebné, no .. ... spíše jsem v tom svém mrdňajzu potřeboval něco akutně najít, jsem narazil na pár fotek, v čase a prachu už pozvolna zapomenutých. Prohlížím si je, sám se

Typ: Reportáž
    Vloženo: 19.11.2015