KTM 990 SMT (2011)

Vlastník phobos
Vloženo 5.9.2012
Aktualizováno 7.10.2012

Původně to měl být sňatek z rozumu - prostě motorka, která umí všechno. Zatím ale mám pocit, že lepší motorku jsem si vybrat nemohl.

Mockrát už jsem o této motorce četl, jak je rychlá, pohodlná a tak dál. Asi nemá smysl psát to stejný znova.

S tou rychlostí. No, na R6 jsem byl zatím skoro všude rychlejší. Co mě ale hodně baví je, že s SM-T je sranda i v menších rychlostech. Jinými slovy - jedete pomalejc, ale bavíte se víc.

Stejně tak zrychlení má pravděpodobně SM-T menší než R6, ale tím, že sedíte vysoko a "rovně", tak to prostě trochu tahá za ruce, na jedničku se to staví na zadní bez spojky a díky tomu si připadáte, že krotíte strašnou bestii - i když to tak vlastně není.

Ovladatelnost neskutečná - to se asi těžko popisuje - prostě se to asi fakt chová jako motard (né že bych na motardu někdy jel). Takhle rychlý řízení (možná teda krapet rychlejší) měla jenom Ducati Streetfighter 848 - z motorek, na kterejch jsem jel.

No a to pohodlí - dlouhý tlumiče, co poberou naprostý nesmysly - asi není vyjížďka, kdy bych za ně motorku nepochválil. Nejdřív jsem si myslel, že to ocením jenom na dlouhejch výletech. Ale skoro pokaždý člověk najede na rozmlácenej asfalt. A s touhle motorkou si to můžete užít i tam. Místo, který bych na supersportu přejížděl se zatnutejma zubama si tady vychutnám skoro jak kdyby tam ty díry ani nebyly.

Brzdy má tahle motorka fakt neskutečný. Jediný dvě motorky, na kterých jsem jel a který brzdí líp, jsou Panigale a S1000rr. Když sednu na okruhu na R6, tak si musím chvíli zvykat, že je prostě potřeba tu páčku mačkat víc.

V rychlostech tak od 120-ti nahoru mě občas napadne, že nějakej ten koník navíc by se asi snesl. Od 120-ti už to tak netahá za ruce a od 180-ti pomalu tlačíte ty čísla očima. Zatím nejvíc jsem jel 227 - ale to bylo s kufrem - takže asi půjde víc. Koho baví lítat 250, tak si asi bude muset koupit něco jinýho. Já si vždycky, když na tenhle limit narazím, řeknu, že blbnout se dá i v rozumnejch rychlostech a ten "nedostatek" koní vlastně dělá mašinu bezpečnější. Zrychlení v menších rychlostech je jedna velká paráda. Výjezdy z pomalejších zatáček si fakt hodně užívám.

V neposlední řadě bych zmínil, že ABS funguje na jedničku. Nikdy se mi nestalo, že by zasahovalo zbytečně. Naopak už bych řekl, že si na sebe dvakrát vydělalo. Jediný, co je protivný je, že se nedá vypnout za jízdy. Rád jezdím po předním (né, že bych to nějak uměl, ale rád to zkouším) a občas si to prostě odpustím jenom proto, že se mi nechce to ABS vypínat.

Pokud o ní někdo uvažujete, vemte ještě v potaz, že tohle asi není úplně motorka jenom na čistou kochačku. Jde to na ní asi taky. Ale bude vám připadat zbytečně nervózní. Ruku na plynu to chce fakt lehkou - jinak to fakt hlavně v malejch rychlostech není moc zábava. Zkoušet na tom jet třeba stabilních 60 celou cestu si moc neumím představit.

Kupoval jsem ji s tím, že tohle bude na dlouhou dobu moje poslední motorka. Zatím - po 5000km v sedle - mě ani nenapadlo, že by to mělo být jinak. Díky tomu můžu přemýšlet o trochu divočejších úpravách. Mám pár nápadů - hlavně co se laku týče - ale zatím nic neuzrálo. Sám jsem zvědav, jestli se na to vrhnu už tuto zimu nebo jestli to ještě jednu sezónu vydrží tak, jak je.

Edit1: Přidal jsem nějaký fotky z blbnutí na letišti. Ten zadní tlumič skoro na doraz je výsledek trochu necitlivého dosednutí z jízdy po předním. No, nemá to se mnou holka lehký

RychlejSolista
RychlejSolista napsal 30.07.17 v 08:27 10b.

Pokud stále zvažuješ změnu designu, mrkni sem ;) http://www.hyena-mx.com/en/ris?cod=4641

redy19
redy19 napsal 26.08.16 v 08:10 10b.

Ahoj, moc pěkny smt rozmyslim se mezi tigrem 1050 a touhle kraskou, koukám že jsi z Brna, bylo by možný se někde sejít, pokecat a omrknout ji? ještě jsem neměl možnost si ji někde pořádně prohlídnout.

Fogis33
Fogis33 napsal 07.09.14 v 18:46 10b.

context
context napsal 29.05.14 v 18:25 10b.

pěkná tak ať ti dlouho slouží a přeji nekonečnou porci zábavy na tomhle stroji a hlavně bez nehod.

Honza-K
Honza-K napsal 21.08.13 v 15:12

Je tam hezkej asfalt...
Byl jsem tam letos na Advikovi, bylo to dobrý, ale na SMT bych si to asi užil víc...
Jinak moc pěkná fotka z okruhu...