Mototrip Ukrajina - květen 2013

4.den - Polsko (solné doly Wieliczka)

Ráno v pohodě vstáváme, snídáme formou švédského stolu. Jídlo víceméně evropská klasika.

Venku balíme motorečky a vyrážíme k hranici s Polskem. V posledním městečku Mostys´ka Zavada a utrácíme poslední hřivny za suvenýry a dárečky. Za pár kilometrů už byly hranice. Na Ukrajinské straně to vypadalo stejně včetně bumažek a bylo to rychlé.

Poláci nás zase naopak u vstupu do EU nechali skoro hodinku na sluníčku postát. Tak jsme si v Kantoru alespoň vyměnili zlotky.

Cesta Polskem byla úplně na pohodu včetně polívčičky po cestě. Dostali jsme se dokonce na dálnice či rychlostní komunikace, takže jsme mohli zvýšit rychlost. Pěkně se nám pelášilo a Petr nás na babči trošku brzdil. Přidáváme a oba s Mirou ho předjíždíme - však nás dojede na konci. Ale to jsme neměli dělat! Petr totiž šetřil benzín ... a po chvíli zpomalil až tak, že ÚPLNĚ zastavil - DOŠEL MU NA DÁLNICI BENZÍN!!!  My vpohodě potahujeme ještě tak 5-6 kilometrů a u sjezdu z dálnice ho čekáme ....... a čekáme a čekáme a NIC. Nakonec se po telefonu dovídáme, že Peťa tlačí motorku :-) Prý asi kilometr a doufal, že bude sjezd z dálnice. No musel v duchu asi pěkně kur....... ! Byl vyslečenej, helmu na zrcátku, zpocenej a dokonce mu došla i řeč! A to je u něj dosti nevídaný jev :-D

Museli jsme se asi 10 km protisměrem vrátit, sjet do jeho směru a na krajnici mu dolít benál z mých kanystříků.
Pak ještě nemohl babču natočit, jak byla chudera vyprahlá a vyschlá - trochu víc potrápil baterku. No co naplat, ale nakonec si po jednom válci dala říct a za chvíli už brblala na všechny 4. Drobnost a malé zpožděníčko ho večer stálo flašku.  Mezitím ve Wieliczce u solných dolů čeká Roman na CBR 1000 – chudák celou cestu z domu jel v děšti a my celou dobu po sluníčku.

Hledáme ubytování nejblíže dolům abychom ještě večer zkusili se dostat na exkurzi. Hotel Galicja byl asi 300 m od dolů, sice za celý trip nejdražší, ale co ..... zase byl blízko. V hotelové restauraci dáváme večeři a pak zkoušíme stihnout poslední prohlídku. Daří se nám a v cca 10ti lidech ji absolvujeme. Poučná a zajímavá prohlídka 135 metrů pod zemí je ukázkou umu, dřiny a trápení lidí v minulosti doplněná využitím dolů pro turistiku a umění.

Doporučujeme jako  velikou zajímavost všem.
Potom už na pokoji vypití Petrovy flašky vodky od tetušky z Ukrajiny, skorovyhození Mirovy kvasící, týden vlhké, bundy z okna a jdeme spát. Venku se začíná zatahovat a blíží se dešťová fronta.

5.den - Polsko (Oswiecim – vyhlazovací tábor) a DOMŮ!!!

Hned po probuzení cítíme ve vzduchu vodu a na obloze těžké mraky, rychle snídáme, balíme a navrch dáváme nepromoky. Mrholí, kluci už dávají alespoň kalhoty - Romana asi čeká celý víkend a celou cestu jenom déšť. Teď už ve čtyřech vyrážíme směr Oswiecim navštívit alespoň narychlo vyhlazovací koncentrační tábor. Před dojezdem na místo už drobně a souvisle prší.

Procházíme Birkenau, fotíme a čteme historickou pravdu o vyhlazování za II. SV. Čas a déšť nás popohání. Na parkovišti dáváme plnou dešťovou výbavu, zapínáme vyhřívání heftů a v dešti opatrně - SMĚR DOMŮ! Po cestě ještě v Polsku tankujeme, dáváme rychlé jídlo - já oblíbený fazolový guláš - a suneme se směrem na Glucholazy. Někdy těsně před 4 odpoledne projíždíme hranice

a v Jeseníku před rozloučením s Peťou, dáváme v hospodě, i v nepromocích, ještě česnečku a hodnotíme výpravu.

Posledních 50 km domů už zvládáme víceméně bez deště a já cestou přemýšlím o tomto zápise a o zpracovávání fotek. Tak zase příště!!! Mějte se!!!

Trasa, dopravní informace a odkazy na ubytování

Šumperk – SK Půchov – Nitrianske Pravno – Trenčianské Teplice – Harmanec – Banská Bystrica – Brezno – Telgárt – Mlynky – Spišská Nová Ves – Spišské Podhradie(nocleh) – Lačnov (gravitační análie) – Prešov – Vranov nad Topľou – Vyšné Nemecké – UK Užhgorod – Mukačevo – Vinohradiv – Korolevo (kamarádova tetuška) – Velyka Kopanya (loupežníci s majákama) – Kolochava (nocleh) – Synevyrs´ka Polyana (jezero) – Dolyna – Stryi – Drohovyzh – Horodok – Sudova Vyshnya – Mostys´ka – PL Przemyśl – Wieliczka ( nocleh) – Oświecim – Katowice – Krapkovice – Glucholazy – Jeseník - Šumperk

Info: Pokud bude mít někdo zájem o zaslání itineráře tak se mi ozvěte přes profil, nebo přes komentář k článku.

Slovensko: (foceno za jízdy - sorry)

Ubytování Špišské Podhradie Penzión Podzámok cena 13E + snídaně 2E,
benzin 1,49 E/l

Ukrajina:

benzin 11 UAH/l = 1,1 E/l,
kurz na hranicích 1E=10 Hřiven

Ubytování KOLOČAVA: 10 USD/os, Kurz 19,60Kč/1USD,

Můžete klidně paní volat - já vám to domluvil :-), bez problému se česko-rusky domluvíte a pro paní je to kšeft - telefon máte na fotce, bydlení je trošku zastrčené tak se s ní domluvte, že si vás vyzvedne u Muzej stare selo - má to přes řeku.   Souřadnice GPS jsou:  48.42325 a 23.70911

Hotel MIRAGE, Sudova Vyshnia
1000 Kč/3lůžko včetně snídaně a hodiny hotelového bazénu,

Polsko:

ubytování:hotel Galicja, Wieliczka 350 zl/4 os = 87,5 zl/os,
benzin Polsko 5,5 Zl/l, kurs 1 Zl= 6,10 Kč,
pozor na dálnice s mýtným …. Někde se mýtné neplatí, ale dávají se jenom jakési statistické lístečky, což jsem nepochopil ...