Téma: Digitální zrcadlovka - výběr
 
21.6.2010 v 15:19
Ač mám kompakt, se kterým jsem spokojen, občas není ani to zrcadlo byť pro amatérský amatérského fotografa k zahození.

Trošku jsem se namlsal o víkendu, když jsem fotil místní rallye a auta v pohybu. Kompaktem to šlo taky, ale vadila mi prodleva mezi namáčknutím a vyfocením + to zhasnutí displaye.


Je něco, co by jste mi doporučili?

Sympatický mi je Canon, půjčený jsem měl Nikon.... Olympus mě moc neoslovil. Co třeba Sony, Pentax...


2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Digitální zrcadlovka - výběr

22.6.2010 v 22:23 | Nahoru | #1
scalla> V čem komplikuje APS-C výběr objektivů? Méně širokáčů? Navíc většina amatérských fotografů "prodloužení" ohniska crop faktorem spíše ocení.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Digitální zrcadlovka - výběr

23.6.2010 v 00:42 | Nahoru | #2

Fidži.V-Strom>scalla> V čem komplikuje APS-C výběr objektivů? Méně širokáčů? Navíc většina amatérských fotografů "prodloužení" ohniska crop faktorem spíše ocení.



Crop faktor ve spojení s "prodloužením" ohniska je podle mého matoucí. Pro "zvětšení ohniska" je důležitá jen hodnota hustoty pixelů na chipu. Pokud budu mít full frame (FF) chip s hustotou pixelů větší než u srovnávaného APS-C chipu, tak po ořezu fotky v PC na plochu APS-C chipu, budu mít větší zvětšení, než u APS-C. Pro představu si lze okraje FF chipu zakrýt lepící páskou...

Pro úplnost: zvětšení ale nesouvisí s kvalitou. Ta závisí na odstupu chipu od šumu, na kvalitě skla a na fyzikálních zákonech. (donekonečna zvětšovat nelze:)

Menší APS-C chip (ve spojení s objektivy pro kinofilm) pokryje menší plochu než FF, tedy "nezužitkuje" okrajové "informace", které dodává objektiv. Viz obrazové pole objektivu a velikost senzoru. Pokud chceš u APS-C fotit širokúhlé záběry musíš použít více (ultra) širokúhlý objektiv, než bys potřeboval u FF. Takové objektivy scénu opticky více "stlačí" tak, aby ji APS-C "pobral".

Například objektiv 12-22mm na APS-C u FF bohatě nahradíš 17-40mm. Pravda je, že FF klade větší nároky na kvalitu objektivu, hlavně v rozích. Viz MTF křivky, vinětace, atp.

Když to shrnu:
- pro APS-C nejsou objektivy tak "široké", jak by mohly být,
- výhoda zvětšení ohniska crop factorem může, ale nemusí být pravdivá,
- na objektivy pro APS-C nejsou po optické stránce, kladeny takové nároky, než pro FF, proto mohou být levnější.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Digitální zrcadlovka - výběr

25.6.2010 v 10:07 | Nahoru | #3
Fidži.V-Strom> Ten crop faktor znemožňuje použití kinofilmových objektivů (z 20mm je rázem 32mm). "Prodloužení" není žádná extra výhoda. Ono to "jako" prodlouží teleobjektiv, ale je to v podstatě jen ořez z kinofilmu, zatímco na kratším konci musíš kupovat APS-C objektivy. A to právě přinese více komplikaci, než užitku. Zvětšení hloubky ostrosti, které aps-c mají, taky není vždy přínosem. V podstatě to popsal em.ix.
To c.j.> Olympus se jevil se systémem 4/3 celkem mimo od počátku. Ale čipy se zlepšují, takže ta malá plocha už není tak velkým hendikepem. Hlavní přínos tohoto systému je jeho otevřenost. Sám píšeš o problémech druhovýrobců na tělech C/N/P. Tohle u 4/3 nehrozí. Jasně, že kvalitativně se to nikdy nevyrovná větším čipům. Ale možná, že do toho časem půjde více výrobců. Když si chceš koupit slušný kompakt, jsi limitován optikou. A tenhle systém umožnuje produkovat malé aparáty s výměnnými objektivy. A nebo taky skončí v propadlišti dějin. Kdo ví? Taky jsem zvažoval přikoupit APS-C širokáč ke svému digitálnímu tělu, ale když posčítám jeho cenu + cenu skel, které mám a které bych s sebou vozil, tohle je podstatně levnější varianta, která nebude tak bolet, když mi ji někdo ukrade nebo kdybych se vymázl. Kvalita snímků není vůbec špatná. Jak píše ammiga, většina lidí nevyužije ani to. Šum v nižších citlivostech je naprosto v pohodě. Hloubka ostrosti úplně jinde (a zase, kolik fotografujících s ní opravdu pracuje?)
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist