globalmoto_duben_nolan





Téma: Kolskej, Chibiny, Karélie, tajga a tundra v Rusku na enduru (170kg)
1.7.2022 v 10:53
Abych to shrnul z ostatních témat, kde jsme to řešili, tak zakládám téma. Jen bych rád, kdyby sem psali ti, které to zajímá. Putinobijci a velcí politici, nechť se realizujou jinde, kdo nechce jet do Ruska z jakýhokoliv důvodu, nechť nic nepíše. Offtopiky mažu, děkuji.

CÍl:
projet si zajímavá místa na Kolském poloostrově na východ od Murmansku, podívat se do pohoří Chibin a zajezdit si po břehu Barentsova moře. Když nebude zamrzlé tak se i vykoupat Lesy a jezera Karélie, brody a staré cesty. Zkusil bych i opuštěný trakt cestu tisíce potoků, ale moc si od toho neslibuju, protože už je v celkem dezolátním stavu. Ale to se o staré kolymské trase z Tomtoru říká taky a že se nedá projet sólo na velký motorce. Nakonec se to ale povedlo, sice za 5 dní, trochu zapršelo, ale povedlo.

(Můžou jet i holky na něčem menším, když ujedou denně aspoň 700km po asfaltu a nemají problém zvednout svoji spadlou motorku. Ale určitě to není určené pro silniční motorky typu multistráda, tdm, superadventure, gs1200 a podobně silniční stroje. Kdyby byl podpůrný štáb čurče birče, doprovodný ural na laptích, tak by určitě projeli, ale...)

Varování:
Tam i zpět po vlastní ose, Murmansk cca 3200 km po luxusním asfaltu až od nás. Do samotný Karélie nad Petrozavodskem o tisíc méně, ale tam je to ještě moc civilizovaný. Mimo silnice, jak se to podaří. Vzhledem k té vzdálenosti nepřipadá v úvahu ostré enduro, protože by to byla silniční smrt.

Kdy:
odjezd bych si představoval mezi 16.-30.červencem 2022, doba trvání 3 týdny, bohužel, letos mám fakt málo času, ale možná by se pár dní dalo ještě přidat.

Náročnost:
Rovnou říkám, že to bude docela fyzický náročná akce, protože motorku bude potřeba občas někudy protlačit a vytáhnout. Na severu někdy i prší, je tam hodně vody, kaluže, bláto, potoky a říčky, takže i brodění. V horách zase kamení, prudší výjezdy a může tam i foukat. Ale také nemusí a může být docela horko a vlhko. Takže počítat s komáry-klobouk se síťkou a repelent to stopro řeší. Ve dvou a více to vidím jako celkem pohodovou záležitost, protože ve dvou a více se motorka celkem snadno dostává i přes náročnější překážky. A když je nejhůř, tak se dá vždycky vrátit.

Stanování apod:
spaní zásadně venku, popřípadě u domorodců, když pozvou, vnucovat se nebudeme. Jídlo také venku, beru benzínový vařič, pánvičku a věci k tomu potřebné, takže vám stačí miska a lžíce. Grilovací jehlu na šašlik. Chtělo by to dobrý stan, co nepromokne, teplý spacák, protože noci jsou tam někdy chladné a funkční karymatku.

Stroj:
nejlíp jednoválcový enduro do 160-180 kil včetně úprav i doplňků, pro normální lidi, kdo je jako rambo nebo terminátor může i na 250 kilové motorce Jen pozor na boxery a podobný zázraky, v úzkejch kolejích se chytá za válce a občas se odlamují. Kdyby chtěl někdo mermomocí jet na něčem větším (tenere, afrika, bmw neboxer) a umí trochu jezdit a nebojí se náročný práce, tak klidně, není problém se trochu zapotit, ale musí se s tím předem počítat. Spěchat se nebude, vše se musí řešit na místě, podle přírodních podmínek, dešťů a tak podobně. Osobně si na místě přehodím druhou řetězovou sadu zpřevodovanou fakt do pomala, kvůli pomalýmu ježdění a snížení nezbytnýho spojkování.
Ještě jedna věc, kdyby se chtěl přidat někdo na něčem jako je crf300 která váží komplet 150 kilo a vystačil si s pytlíkem na zadní části sedadla (bude spát pod širákem v oblečení ve kterým jede, s helmou pod hlavou, poveze jen dehydrovanou stravu pro kosmonauty apod.), tak musí počítat s tím, že pojedu pomaleji.

Styl jízdy:
nejedu na dakar, ani na relý, takže žádnej spěch, ale v klidu-. To ale neznamená vyhýbání se zajímavým místům. Na nějaké ježdění ve stupačkách na plnej kotel v brodu zapomeňte a komu dělá problém sestoupit z motorky a kousek popotlačit, tak by se mu tam asi nelíbilo. Jezdím pomalu, před divným místem vyrazím pěšky na průzkum, než abych někde pořád zapadal a trávil hodiny zbytečným vytahováním stroje z bažiny.

Vybavení:
určitě ne al kufry, topkejsy a další nesmysly, co se při spadnutí, nebo opření o strom můžou ulomit. Popřípadě se zdeformují a pak tam pořád zatéká. Ideální jsou pořádný nepromokavý brašny, nebo vaky z materiálu jako vodácký pytle, ale kvalitní. Věci jen nezbytný , ale zase počítat s tím, že se může zmoknout, může být zima i horko a bude se brodit. Něco náhradního na oblečení se hodí. Kempingový židličky a podobné nesmysly nechat doma. Ale hlavně náhradní duše přední i zadní i pro bezdušový kola, můžeme to někde propíchnout, prorazit. Benzín na 250-300 kilometrů mimo silnice. Beru sekerku a malej kladkostroj, až ho dořeším.

Naposledy editováno 01.07.2022 11:47:05

Blokovaní uživatelé: kerut, Kačor

1 reakcí na tento příspěvek Kolskej, Chibiny, Karélie, tajga a tundra v Rusku na enduru ...

1.7.2022 v 20:52 | Nahoru | #1
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Husqvarna 701 - garanční servis Husqvarna 701 Enduro Ezy96 3 18.4.2024 v 15:37 dva_hrnce
Homologovaný laďák Husqvarna 701 Supermoto, Husqvarna 701 Enduro, KTM 6... La_micka 25 18.4.2024 v 13:49 strive
Výměna oleje svépomocí - zápis do s... KTM 690 Enduro R, KTM 690 Supermoto R, Husqvarna 701... enduro_da 17 27.2.2024 v 07:26 Sally06
Karbonový/titanový výfuk 701 690 ho... [1, 2] KTM 690 Enduro, Husqvarna 701 Enduro ZdendaZB 39 1.10.2023 v 22:23 Firecracker
Černá hora + Bosna 29-9 až 8-10 Honda XL 650V Transalp, Husqvarna 701 Enduro ZdendaZB 4 28.9.2023 v 11:07 ZdendaZB


TOPlist