globalmoto_kveten





Téma: Rekonstrukce panelového bytu
19.5.2015 v 01:34
Zdravím, chci se optat. Chci si udělat rekonstrukci bytového jádra, tedy ten umakart vybourám a postavím novou příčku z ytongu + trochu rozšířím koupelnu, tedy se nebudu dotýkat nosných zdí. A moje otázka je k tomuto potřeba stavební povolení? Hledal jsem na Internetu, ale spousta článků se rozchází. Samozřejmě, že se zajdu zeptat na stavební úřad, ale nejdříve se tam dostanu v pátek či až další týden, tedy pokud by někdo poradil byl bych vděčný.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:27 | Nahoru | #1
Danny350> Tak znova. Nepleť nosnost a zatížení. Když budu postupovat dle tvé logiky, tak mezibytová stěna tl. 240 mm, na které není uložen strop, je optické rozdělení místnosti, tedy ji můžu libovolně bourat a přemisťovat, protože nic nenese. Ale to není pravda, ta stěna plní mnoho jiných funkcí. Kdyby jsi boural nosnou konstrukci, je to bez debaty. Bourat nenosnou konstrukci do 100 mm můžeš bez statického posudku. Nad 100 mm, jestliže je to z cihel, tak už musíš se statickým posudkem (budeš li postupovat legální cestou). Jistě máš pravdu, že ytong (neboli pórobeton) je to nejlehčí, co tam můžeš jako náhradu za umakart dát (nechceš li SDK), hmotnost je 500 kg/m3, oproti umakartu 50 kg/m3. Takže vidíš, že nárůst zatíže je číselně velký, reálně je to absolutně zanedbatelné, když to stojí na panelu. A citovat nemusím, změna zatížení v objektu = zásah do nosné konstrukce, tedy pořád to stejné, co se tu řeší. Myslím, že tohle pochopí každý. Já dělám v oboru 15 let, paragrafy neřeším, řeším dopady na objekt a požadavky úřadů. Osobně nesouhlasím se svévolnými úpravami bytových jader a paneláků bez řádného postupu. Nejde ani tak o to, že bych chtěl kšefty, tyhle posudky nevydělají ani dětem na zájmové kroužky, ale o to, že když to udělá každý, tak nárůst zatížení v objektu už zanedbatelný není. Kup si knížku od prof. Witzanyho o poruchách panelových domů, tam se dost věcí dozvíš včetně výměny bytového jádra.
On v Čechách je každý stavař a proto to u nás s nemovitostmi tak vypadá. Já udělám kolem 2 bytových jader za měsíc (pouze pro známé, jak říkám, moc práce a peníze žádné), rekonstrukcí mám za sebou jen v Praze na desítky, takže také vím o čem mluvím. Ale z trochu jiného pohledu.

A k těm skříním, říká ti něco liniové zatížení a plošné zatížení? Skříň je plošné a musí se vejít do normové hodnoty 150 kg/m2 (obytné plochy), příčka je liniová a musí splňovat buď hodnoty ČSN EN 1991 nebo musí být posouzena dle skutečné hmotnosti při návrhu konstrukce objektu. Na základě kombinací zatížení a součinitelů se pak navrhne nosná konstrukce. A právě pro lidi, co si svévolně dělají co chtějí, se musí stálé zatížení zvětšovat o 35% a užitné o 50% oproti normovým hodnotám. Už norma uvažuje s tím, že se vždy najde někdo, kdo prostě ten barák přetíží. Ale pozor, mezní stav použitelnosti (průhyb konstrukce) se posuzuje bez zvyšovacích koeficientů. Proto se objevují trhliny.

Naposledy editováno 20.05.2015 20:46:46

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:44 | Nahoru | #2
Roubi_R1> On v Čechách je každý stavař a proto to u nás s nemovitostmi tak vypadá AMEN

Nicméně pro zakladatele: neplaš dopředu, zajdi na úřad a uvidíš. Ten papír o reko napiš tak jako tak, na výtah oznámení sousedům taky a pokud budeš muset mít dokumentačku Roubi ti jí třeba spíchne

A hž tu z toho nedělejte kovbojku kudla chlapi. Roubi má pravdu, jako fakt
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist