globalmoto_kveten





Téma: Rekonstrukce panelového bytu
19.5.2015 v 01:34
Zdravím, chci se optat. Chci si udělat rekonstrukci bytového jádra, tedy ten umakart vybourám a postavím novou příčku z ytongu + trochu rozšířím koupelnu, tedy se nebudu dotýkat nosných zdí. A moje otázka je k tomuto potřeba stavební povolení? Hledal jsem na Internetu, ale spousta článků se rozchází. Samozřejmě, že se zajdu zeptat na stavební úřad, ale nejdříve se tam dostanu v pátek či až další týden, tedy pokud by někdo poradil byl bych vděčný.
Předchozí
1 2
Následující

Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 14:17 | Nahoru | #31
Jak již bylo řečeno výše ...já v zadání vidím..trochu rozšířím koupelnu ...tedy dojde ke změně dispozice a oficiálně by to mělo být na ohlášku

k pocitu "ve svém bytě si můžu dělat co chci" mám řadu odstrašujících příkladů...např. položení dlažby v předsíni bez zvukové izolace takže lidí pod měli vždy ráno jasný budíček když dáma v podpatkách přešla ke dveřím a končilo to právní tahanicí a naříztením odstranění stavby
další opakovaný byl přestavba jádra s omezením přístupu ke stupačkám - dali tam malé dvířka a když došlo na výměnu plynoměru tak ouha nedá se k němu dostat

z mého podledu nejde ani tak o úřady, ale o to, že mnohá nařízení mají svůj smysl a je vhodné je dodržovat a´t je to revize plynu, vody, elektriky, přístup k rozovdům, odpadům, vzdochotechnice, dodržení odvětrání u plynových spotřebičů atd.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 15:56 | Nahoru | #32

Danny350 píše: Mr.Palda> no... vzhled stavby je to co vidíš, když se díváš na stavbu jako takovou zvenku. Takže tvoje kuchyně s koupelnou těžko. Nepředpokládám že při rekonstrukci bytu hodláš měnit vzhled paneláku. Odpověz si sám, je umakartové jádro či příčka z ytongu nosná konstrukce stavby?



Odpověď zní NENÍ. Ale je to zatížení nosné konstrukce a změna zatížení v objektu spadá pod Stavební povolení. U přestavby jádra, kde nebouráš žádnou pevnou konstrukci (myšleno panelová příčka, zděná příčka) se to omezuje na Ohlášení stavby. Ono si stačí jen dobře vyložit stavební zákon a znát postupy úřadu. To si jako myslíš, že si každý může svévolně posouvat příčky v objektu jen tak? Třeba zrovna v domech, kde jsou trámové stropy? Zrovna zatížení příčkami v kvazistálé kombinaci je rozhodující pro návrh stropní konstrukce. Stejně tak osazení těžkých předmětů (akvárka, knihovny, domácí trezor) si nemůžeš (podle správného) dělat svévolně. Dokonce u novostaveb, kde si koupíš byt od developera, potřebuješ k tomuto písemný souhlas na základě schématu zatížení uvažovaného při návrhu objektu.

Zvláštní, jak lidi sami u sebe si podle svého můžou dělat co chtějí, ale udělá to soused, vám se potrhá SDK příčka, odpadne malba ze stropu a hned na něj běžíte, co to jako dělá za přestavby a kde má povolení a souhlas.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 17:00 | Nahoru | #33
Roubi_R1> pokud je příčka z umakartu, tak je to v podstatě optické oddělení prostoru páč to nemá naprosto žádnou nosnost. A ty nové příčky se dělají z ytongu mimo jiné proto, že je lehkej.
Já vycházím ze stavebního zákona §103, odst.1, písm. d) - jak jsem již včetně citace uvedl na předchozí straně, ze kterýho vyplývá, že povolení potřebuju pouze v případě, že zasáhnu do nosné konstrukce. Je samozřejmě možné, že mi někde unikl nějaký jiný předpis, který upravuje rekonstrukci jádra způsobem jak říkáš ty - prosím tedy o jeho číslo.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 17:44 | Nahoru | #34
Danny350> Ty trošku motáš jablka s pomerančema. Roubi nepíše o nosnosti, ale o váze. Nedávno tu bylo vlákno, kde kluk řešil vnitřní úpravy příček v rodinném domě bez povolení a jeho prodej, pohledej to.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 17:56 | Nahoru | #35
cort> tak jedna věc je to bourání - tady jde o nosnost - umakart nic nenese takže není problém zbourat. Věc další je váha nové příčky, ale kolik taková příčka z ytongu váží? To když tam dám místo ní dvě poctivý skříně z 80 let a narvu je krámama tak to bude vážit víc.

(reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 18:16 | Nahoru | #36
Danny350> Ale skříň nezazdíváš. Třeba zazděnej trezor by jsi nahlásit měl. Nejsem sice projektant, ale řešil jsem po 2013 několik rekonstrukcí a trošku vím o čem mluvím, i když nejsem projektant. Co si dělám barák, tam to nehrotím. Ale u bytů k nájmu jo.

2 reakcí na tento příspěvek Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 18:49 | Nahoru | #37
Co jsem se zatím dočetl tak jest, že měním půdorys + měním těžší materiál za lehčí, což muže ovlivnit přitížení stropu souseda (byt mám ve druhém patře). Takže toto už je na ohlášku stavebnímu úřadu. Příspěvek od Per.la je srozumitelně a logicky napsanej a teď tedy začíná prekérka s úřady. Už se těším až budu schánět potřebné dokumenty jako průvodní zprávu, technickou dokumentaci a souhrnnou technickou zprávu, situační plány a kdo bude stavební úpravu provádět = zhotovitel.
Ten musí mít v živnostenském oprávnění uveden jako předmět podnikání Provádění staveb,udržovacích prací na nich a jejich odstraňování. Upřimně jsem si myslel že se strejdou zedníkem na to vletíme a že do měsíce máme hotovo a můžu se stěhovat. Takhle to bude na dost dlouho.

(reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 19:38 | Nahoru | #38
Mr.Palda> Možná začni tím, že si nakresli dva plánky: jak to vypadá teď a jak to bude vypadat po rekonstrukci.
Strejda zedník bude vědět, kolik zhruba váží materiál, který chceš použít k vyzdění nového jádra. Když ne, navštiv nejbližší hobbymarket, ať ti to tam někdo spočítá.
Pak se vyprav na ten stavební úřad, ať tam někdo kompetentní posoudí, zda to spadá pod udržovací práce, nebo pod ohlášení stavby.
Dá se očekávat, že se budou ptát, kdo bude dělat revize na elektro, plyn, topení, vodu a kdoví čeho ještě. Správná odpověď: revizní technik.
Pokud rozhodnou, že je to na ohlášku, budeš muset sehnat někoho, kdo pořídí dokumentaci a někoho, kdo tu akci zastřeší jako stavební dozor.
Pokud rozhodnou, že se jedná o udržovací práce, uctivě poděkuj a pro sichr jim rovnou písemně předej totéž, co družstvu = oznámení o údržbě bytu.
Nemusíš to udělat, ale potvrzená kopie hezky zavře hubu nejrůznějším připomínkovačům a stěžovatelům.

Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 19:50 | Nahoru | #39
Hele rekonstrukci nám dělala firma, vybourala umakrt a pak vyzdila Ytongem, jen jsme informovali nájemníky a vlastníky bytů o rekonstrukci... jo a bacha co je ta stěna za umakartem vzadu je nosná tak neřezat nesekat

Naposledy editováno 20.05.2015 19:51:00

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:27 | Nahoru | #40
Danny350> Tak znova. Nepleť nosnost a zatížení. Když budu postupovat dle tvé logiky, tak mezibytová stěna tl. 240 mm, na které není uložen strop, je optické rozdělení místnosti, tedy ji můžu libovolně bourat a přemisťovat, protože nic nenese. Ale to není pravda, ta stěna plní mnoho jiných funkcí. Kdyby jsi boural nosnou konstrukci, je to bez debaty. Bourat nenosnou konstrukci do 100 mm můžeš bez statického posudku. Nad 100 mm, jestliže je to z cihel, tak už musíš se statickým posudkem (budeš li postupovat legální cestou). Jistě máš pravdu, že ytong (neboli pórobeton) je to nejlehčí, co tam můžeš jako náhradu za umakart dát (nechceš li SDK), hmotnost je 500 kg/m3, oproti umakartu 50 kg/m3. Takže vidíš, že nárůst zatíže je číselně velký, reálně je to absolutně zanedbatelné, když to stojí na panelu. A citovat nemusím, změna zatížení v objektu = zásah do nosné konstrukce, tedy pořád to stejné, co se tu řeší. Myslím, že tohle pochopí každý. Já dělám v oboru 15 let, paragrafy neřeším, řeším dopady na objekt a požadavky úřadů. Osobně nesouhlasím se svévolnými úpravami bytových jader a paneláků bez řádného postupu. Nejde ani tak o to, že bych chtěl kšefty, tyhle posudky nevydělají ani dětem na zájmové kroužky, ale o to, že když to udělá každý, tak nárůst zatížení v objektu už zanedbatelný není. Kup si knížku od prof. Witzanyho o poruchách panelových domů, tam se dost věcí dozvíš včetně výměny bytového jádra.
On v Čechách je každý stavař a proto to u nás s nemovitostmi tak vypadá. Já udělám kolem 2 bytových jader za měsíc (pouze pro známé, jak říkám, moc práce a peníze žádné), rekonstrukcí mám za sebou jen v Praze na desítky, takže také vím o čem mluvím. Ale z trochu jiného pohledu.

A k těm skříním, říká ti něco liniové zatížení a plošné zatížení? Skříň je plošné a musí se vejít do normové hodnoty 150 kg/m2 (obytné plochy), příčka je liniová a musí splňovat buď hodnoty ČSN EN 1991 nebo musí být posouzena dle skutečné hmotnosti při návrhu konstrukce objektu. Na základě kombinací zatížení a součinitelů se pak navrhne nosná konstrukce. A právě pro lidi, co si svévolně dělají co chtějí, se musí stálé zatížení zvětšovat o 35% a užitné o 50% oproti normovým hodnotám. Už norma uvažuje s tím, že se vždy najde někdo, kdo prostě ten barák přetíží. Ale pozor, mezní stav použitelnosti (průhyb konstrukce) se posuzuje bez zvyšovacích koeficientů. Proto se objevují trhliny.

Naposledy editováno 20.05.2015 20:46:46

(reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:40 | Nahoru | #41
Mr.Palda> Není pravda, na bytové jádro stačí jedna zpráva, která obsahuje popis původního stavu, popis bouraní, popis nového stavu. Dále obsahuje popis konstrukčního systému (u paneláku stačí vzít typ a popsat to, dobrý statik má tyhle věci v databázi). Následně obsahuje výpis původního zatížení, nového zatížení a závěr, že objekt ve výsledku výrazně nepřitížíš a neměníš účel užívání. Jednou větou napíšeš, že stavbu bude provádět odborná firma nebo OSVČ v daném oboru. K tomu se do zprávy vloží tři nákresy 1) původní stav bytu 2) bourání 3) navrhovaný stav, doložíš pár fotek. Důležité je kulaté razítko. I se zaměřením bytu je to pro projektanta práce na cca 8 hodin, zaměřit a nakreslit od ruky si to můžeš sám. Vyplníš na úřadě žádost o ohlášení stavby přiložíš zprávu a budeš čekat na vyjádření. Ale souběžně s tím, když budeš mít souhlas SVJ a ukážeš jim tu zprávu, už můžeš provádět stavební úpravy. Narozdíl od povolení nemusíš u ohlášení čekat na souhlas úřadu, tomu to dáváš navědomí. Je to měsíc, co jsme takto udělali tři jádra (praha, Mělník, Český Krumlov) a všechny posudky po mailu podle fotek a nákresů. Když mi pošleš do PM mail, pošlu ti jak taková zpráva vypadá.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:44 | Nahoru | #42
Roubi_R1> On v Čechách je každý stavař a proto to u nás s nemovitostmi tak vypadá AMEN

Nicméně pro zakladatele: neplaš dopředu, zajdi na úřad a uvidíš. Ten papír o reko napiš tak jako tak, na výtah oznámení sousedům taky a pokud budeš muset mít dokumentačku Roubi ti jí třeba spíchne

A hž tu z toho nedělejte kovbojku kudla chlapi. Roubi má pravdu, jako fakt

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 20:49 | Nahoru | #43

Bury636 píše: Roubi_R1> On v Čechách je každý stavař a proto to u nás s nemovitostmi tak vypadá AMEN

Nicméně pro zakladatele: neplaš dopředu, zajdi na úřad a uvidíš. Ten papír o reko napiš tak jako tak, na výtah oznámení sousedům taky a pokud budeš muset mít dokumentačku Roubi ti jí třeba spíchne

A hž tu z toho nedělejte kovbojku kudla chlapi. Roubi má pravdu, jako fakt



Přečti si, co jsi radil ty, národe stavařů.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 21:13 | Nahoru | #44
cort> nevidím v tom nesoulad pokud se bavíme o výměně umakartu za Ytong bez dalším zásadních zásahů.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 21:27 | Nahoru | #45
Bury636> Nesoulad tam vidím značnej v to jo/ne.

(reakce na) Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 21:52 | Nahoru | #46
cort> náhradu umakartu za Ytong na panelovém stropě podle mě není nutno řešit oproti třeba výše popsané výměně dlažby bez hlukovky. Bráno z pohledu provedení/náročnosti nebo ještě lépe odbornosti návrhu než samotného provedení...pokud narážíš na tu trefnou poznámku o stavařích, tak s tou opravdu v nadsázce souhlasím

Rekonstrukce panelového bytu

20.5.2015 v 22:12 | Nahoru | #47
Kluci díky za rady. V pondělí mam volno a je otevřeno i na družstvu i na úřadě a podle rad si to všechno zkusím vyběhat. Kdybych se někde zasekl budu se dále dotazovat. Opravdu děkuji aspoň za uvedení do problému, pač opravdu jako laik o tom nic nevím. Ještě jednou díky.

Rekonstrukce panelového bytu

21.5.2015 v 08:56 | Nahoru | #48
Správně by ještě měl být projekt.
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist