renocar_duben



PROFIL UŽIVATELE

_Kibo

Offline: Včera v 08:04 Hlavní stránka sekce

Skupina: Registrovaný
Pohlaví: Muž
Věk: 42
Město: Znojmo
Lokalita: Znojmo Jihomo...
Poděkoval: 2x
Založil témat: 3x
Napsal příspěvků: 8x
Body komentářů: 40 / 2
ID uživatele: 377394
Registrace: 20.11.2019

Adresa profilu:http://_kibo.motorkari.cz (Sdílet)


Akční kamera Insta360 X3 pohledem motorkáře

Recenze akční kamery Insta360 X3 z pohledu motorkáře. Natáčení videjí, uchycení kamery na motorku, na co si dát pozor, GPS modul a používání selfie tyče.

Počasí nic moc, motorka v garáži. Tak se pojďte aspoň podívat na kameru pro akční kluky a holky.

Kameru Insta360 X3 jsem koupil loni na podzim na základě recenzí z Youtube, kde se (zaplacení) influenceři předháněli v superlativech. 

Po zhlédnutí pár videjí jsem byl naprosto nadšený a měl jsem pocit, že stačí kameru přidělat na řídítka, vyrazit na výlet a večer si stáhnout fantastické záběry do počítače. 

Pojďte se ale podívat, jak je to doopravdy.

 

O kameře

Kamera má dvě čočky a snímá vše kolem sebe ve vysokém rozlišení aktuálně až v 5,7K. A je to nesporně fascinující kus elektroniky. Má mnoho režimů včetně manuálního nastavení. Můžete natáčet i proti slunci a obraz bude vždy na výbornou.

Na motorce je mnoho míst kam kameru přidělat. Například přední vidlice, zadní kyvka, řídítka, sedlovka, helma, batoh. K tomu nám slouží doplněk ke kameře Motorcycle bundle, který obsahuje sadu pro uchycení na motorku.

Na druhou stranu, tím že má kamera dvě čočky je také velmi choulostivá. Stačí jedno nešikovné spadnutí, nebo nepořádné uchycení na motorce a je pravděpodobně po ní.

Kameru si sice můžete pojistit a nebo vybavit ochranným sklem, ale ochranné sklíčko se často mlží a kvalita obrazu je se sklíčkem viditelně horší.

Natáčení

X3 je akční kamera. To slovo akční je tady velice důležité. Pokud si myslíte  - stejně jako původně já - , že kameru přišroubujete na řídítka a o víc se nemusíte starat, tak se pletete. Na Youtube se povaluje moho naprosto nudných moto vlogů, kde na obrazovce vidíte kousek řídítek, silnici a posloucháte tlachání. To není práce pro akční kameru. Aby jste udělali nějaký zajímavý záběr potřebujete zaprvé akci, a zadruhé vhodně umístit kameru. 

Když se například rozhodnete, že budete natáčet jízdu po zadním, je nejprve nutné kameru umístit na vidlici předního kola a pak se projet po zadním. Obojí je trochu riskantní. Pokud kameru upevníte špatně, rozbijete ji. Pokud se Vám akce nepovede a letíte na hubu pravděpodobně si s motorkou rozbijete i kameru.

Jízda s kamarády nebo projížďka nejde dohromady s natáčením. Každou chvilku zastavujete, přemisťujete a dotahujete držák kamery. Je to tak, že buď natáčíte, nebo jezdíte. Výsledek natáčení může být v celku dechberoucí, ale je složen z množství malých namáhavě pořízených záběrů. Prostě jste buď režisér nebo divák.

Čím dále od Vás kamera je, tím bude záběr lepší. Řeší se to přidáním selfie tyče. Problém je, že kamera na vysunuté tyči vytváří větší tlak na uchycení a po nějaké době otřesů se začne kácet. S kamerou na vysunuté tyči se nedá dlouhodobě jezdit, nehledě na to, že s vysunutou tyčí v silničním provozu ohrožujete sebe i ostatní.

Na jednu plně nabitou baterii vydrží X3 natáčet přibližně 60 minut.

Zpracování videa

Po dokončení natáčení jsou videa v 360°. Musíme je tedy nejdříve “reframe”-ovat. To znamená otevřít soubor v Insta Studio aplikaci a zvolit pohled kamery. Není to nic složitého, ale zabere to dodatečný čas na zpracování videa navíc. 

Například video o délce 5 minut může mít na disku velikost mnoho GB. Na zpracování a manipulaci takových souborů potřebujete výkonné zařízení (PC, notebook, tablet, telefon), jinak za monitorem strávíte mládí.

Příslušenství

Jako motorkář budete ke kameře potřebovat motorkové upevnění (Motorcycle bundle), selfie tyč a volitelně GPS modul, který vypadá jako hodinky a přidává do videa informace o pozici a rychlosti. Motorkové upevnění už je ve verzi 2, dejte si tedy pozor, aby jste nekoupili předchozí verzi. Na GPS modulu můžete přepínat režimy, spouštět a zastavovat natáčení (což můžete i na spárovaném telefonu). A následně v aplikaci detailně upravovat vzhled rychloměru a další GPS metriky. Když si s tím trochu vyhrajete, ve výsledném videu to vypadá profesionálně a pokud jste se natáčeli třeba na závodním okruhu, brzy se cítíte se jako jezdec MotoGP.

Shrnutí

Natáčet s akční kamerou vyžaduje určité kroky navíc. Jako například časté zastávky, příprava záběrů a dodatečný čas na zpracování videjí. Avšak nejdůležitější na tom všem je mít v rukávu dostatečné množství akcí. Pokud se tedy opakovaně plánujete natáčet v letu, na zadním nebo předním kole, v ostrém náklonu nebo při jiných adrenalinových aktivitách, je Insta360 X3 dobrá volba. 

Kamera však také vyžaduje šetrné zacházení a to jde někdy proti smyslu vyhraněných a často nebezpečných akcí.

Jestli hledáte kameru na natáčení Vaší moto dovolené (vyhlídky, přehrady, jídlo, silnice, pokec), vyberte si jinou kameru. Ušetříte peníze, čas i zklamání.

Jak se Vám líbil tento článek?

Hodnocení (2x):

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.

TOPlist