ME supermoto: Dva Češi na bedně

Několikanásobný mistr světa Francouz Thomas Chareyre z týmu TM Factory Racing vyhrál poslední podnik letošního mistrovství Evropy v rakouském Melku a tím i celý šampionát. České fanoušky supermota může těšit, že u našich jižních sousedů spolu s ním vystoupili na bednu i Pavel Kejmar a Petr Vorlíček.

Závěrečný podnik mistrovství Evropy supermoto se konal v prochladlém a promočeném rakouském Melku na 1690 metrů dlouhé a docela rychlé trati Wachauring (1290 metrů asfalt, 400 metrů off road). Při teplotě 12 stupňů závody sledovalo 1200 diváků. Chareyre vyhrál už sobotní kvalifikaci časem 1:18,955 min. druhý Pavel Kejmar (TM Degasoline) zajel čas 1:19:657 min. Další Čech Milan Sitnianský (TMS Honda) byl šestý a bývalý mistr Evropy Petr Vorlíček (Suzuki) sedmý.

Thomas Chareyre získal holeshot první nedělní mokré jízdy. Do rychlé pravé po startu ho následovali Pavel Kejmar, domácí Rakušan Andreas Buschberger na Husqvarně a Petr Vorlíček. Naopak start se nepodařil druhému jezdci průběžné tabulky ME Němci Marcu-Reinerovi Schmidtovi (SWM BRT), který odjížděl až osmý. Chareyre si už po prvním kole vytvořil malý náskok. Pavel Kejmar si byl podle oficiálního serveru šampionátu vědom svého ne zrovna 100procentního zdravotního stavu po dlouhém zranění a raději nechal Francouze odjet, než aby ho stíhal. Na Buschbergera útočil Vorliček, ale nakonec ho neudělal. Do cíle dojel jen o 0,7 sekundy za ním. Naděje Marca-Reinera Schmidta vyhasly v pátém kole, když jeho motocykl postihla mechanická závoda. Sitnianský dokončil devátý.

Asi nikoho nepřekvapí, že Chareyre získal holeshot i druhé jízdy. Tentokrát se za ním pustil Schmidt, Kejmaŕ byl po startu třetí, Vorlíček opět čtvrtý. Souboj o čelo se vlastně ani nekonal, protože Francouz byl na Němce příliš rychlý. Do cíle na něj udělal přes tři sekundy. Kejmar se Schmidta chvíli držel, ale soupeř mu nedal šanci k předjetí. Za nimi Vorlíček bojoval vlastní a nakonec i vítěznou válku s Buschbergerem o čtvrté místo. Melk vyhrál doublem Chareyre, Kejmar s Vorlíčkem vyrovnanými výsledky brali celkové druhé a třetí místo. Nejlepší z Čechů v pořadí mistrovství Evropy byl za vítězným Chareyrem čtvrtý Milan Sitnianský.

Výsledky z Melku

ME, 1. jízda: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 13 kol za 19:19:753; 2. KEJMAR Pavel (CZE, TM) +11:253; 3. BUSCHBERGER Andreas (AUT, Husqvarna) +21:740; 4. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) +22:482; 5. BORELLA Edgardo (ITA, SWM) +29:079; 6. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) +33:567; 7. BUNOD Emerick (MTQ, Honda) +38:162; 8. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) +42:486; 9. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) +43:743; 10. MAURER Kevin (AUT, TM) +48:019

ME, 2. jízda: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 13 kol za 19:26:362; 2. SCHMIDT Marc-Reiner (GER, SWM) +3.172; 3. KEJMAR Pavel (CZE, TM) +10:440; 4. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) +20:656; 5. BUSCHBERGER Andres (AUT, Husqvarna) +42:550; 6. MONTICELLI Diego (ITA, TM) +44:684; 7. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) +51:537; 8. Raoul Tschupp (SUI, TM) +51:703; 9. BUNOD Emerick (MTQ, Honda) +54:061; 10. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) +55:382
15 SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) + 1:31.124

Celkově: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 50 (25+26); 2. KEJMAR Pavel (CZE, TM) 42 (22+20); 3. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) 36 (18+18); 4. BUSCHBERGER Andreas (AUT, Husqvarna) 36 (20+16); 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) 27 (13+14); 6. BUNOD Emerick (MTQ, Honda) 26 (14+12); 7. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) 26 (15+11); 8. MONTICELLI Diego (ITA, TM) 25 (10+15); 9. SCHMIDT Marc-Reiner (GER, SWM) 22 (0+22); 10. TSCHUPP Raoul (SUI, TM) 22 (9+13), 12. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 18 (12+6)

Konečné pořadí šampionátu: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 180; 2. MONTICELLI Diego (ITA, TM) 150; 3. SCHMIDT Marc-Reiner (GER, SWM) 150; 4. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 115; 5. BORELLA Edgardo (ITA, SWM) 102; 6. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) 101; 7. PROMUTICO Lorenzo (ITA, Honda) 94; 8. TSCHUPP Raoul (SUI, TM) 87; 9. LLADOS Joan (ESP, TM) 81; 10. BUNOD Emerick (MTQ, Honda 73, 12. KEJMAR Pavel CZE 64, 13 VORLÍČEK Petr CZE 63