Supermoto národů: Titul pro Francii, Češi pátí

Nezískali ani vytouženou bednu, ani neobhájili loňské čtvrté místo. Silná česká výprava na devátém ročníku FIM Supermoto národů obsadila až páté místo. Titul si na trati San Martino del Lago v italské Cremoně zajistili i po vlně penalizací Francouzi před domácími obhájci. Bronz brali překvapivě Němci.

Do soutěže se přihlásilo jednadvacet národních týmů, sobotní kvalifikace se na okruhu dlouhém 1700 metrů (1330 metrů asfalt, 370 metrů terén) stala kořístí velkých favoritů Francouzů, kteří měli ve svém středu i nedávno korunovaného mistra světa, továrního jezdce TM Thomase Chareyra. Češi byli po třech odjetých kvalifikačních závodech čtvrtí, postupovalo nejlepších patnáct družstev. V neděli čekaly na jezdce tři finálové jízdy, v Cremoně vládlo oblačné počasí s teplotami okolo 23 stupňů. Závodům oficiálně přihlíželo 7200 diváků.  Ti byli svědky očekávaného triumfu Francouzů v sestavě Thomas Chareyre, Adrien Chareyre a Sylvain Bidart. Motoristické magazíny zaznamenaly, že toto vítězství navazuje na historické první místo Francie v Motokrosu národů před dvěma týdny v lotyšském Kegumsu.
Dopoledne se odjelo jakési finále B pro nepostupující týmy, které vyhráli Belgičané. Pak už na start nastoupila elita! Závod 1 (jezdci 1 + 2): Holeshot získal Thomas Chareyre, za kterého se zavěsil Ital Ivan Lazzarini. Ať se jezdec na Hondě snažil sebevíc, nemohl najít skulinku k předjetí rychlého Francouze. Nakonec se spokojil s druhým místem, pět sekund za vítězem. Dalších šest sekund za ním dojel první z Čechů Pavel Kejmar (Husqvarna), který si v přímém souboji poradil s dobře odstartujícím Finem Toni Klemem.  Zatímco Thomas Chareyre zaznamenal stoprocentní zisk, jeho bratr Adrien zůstal viset už v prvním kole v terénní sekci. Z 31. místa se potom fantastickou stíhačkou probil na pozici sedmnáxtou, ale stejně to Francouzům udělalo v jejich plánech pěknou paseku. Naopak druhý český jezdec Tomáš Trávníček (Yamaha) dojel sedný, a tak Češi šli do druhé jízdy na slibné druhé pozici, čtyři body za Italy. Pořadí v první jízdě: 1. CHAREYRE Thomas (FRA-TM) 20:05.113; 2. LAZZARINI Ivan (ITA-Honda) 20:10.708; 3. KEJMAR Pavel (CZE-Husqvarna) 20:16.765; 4. RAVAGLIA Christian (ITA-Honda) 20:28.274; 5. CLASS Markus (GER-Husqvarna) 20:28.483; 6. KLEM Toni (FIN-KTM) 20:30.042; 7. TRÁVNÍČEK Tomáš (CZE-Yamaha) 20:36.749; 8. BAUER Rudolf (AUT –KTM) 20:37.707; 9. DUPASQUIER Philippe (SUI-Husqvarna) 20:41.385; 10. HAGLEITNER Manuel (AUT-KTM) 20:50.621.
Pořadí tůmů:1.Itálie (6 bodů) 2. ČR(10 ) 3. Německo (17) 4. Francie (18) 5. Rakousko (18)
Závod číslo 2 (jezdci 2 + 3): Francie zataktizovala a postavila do první startovní řady na pole position svůj relativně nejslabší článek Sylvaina Bidarta. Bylo to skvělé rozhodnutí. Bidart zaznamenal holeshot a Adrien Chareyre se na konci prvního kola objevil na třetím místě, kam se probil ze středu startovního roštu.  Ve druhém kole předjel Adrien Němce  Marca Reinera Schmidta a za další tři kola i svého týmového kolegu Bidarta. Do cíle by tak Francouzi dojeli na prvních dvou místech a třetí místo mohl brát Schmidt. Pak ale začal řádit loňský mistr světa Mauno Hermunen, Stejně jako Adrien Chareyere, startoval Fin ze středu gridu, ale trvalo mu to déle probít se do první skupiny, Nakonec málem předjel i Chareyra a skončil druhý před Schmidtem, Bidart se propadl na čtvrté místo. Z Čechů zopakoval Trávníček sedmé místo z první jízdy, zatímco Evropan Milan Sitnianský (TM) dojel šestnáctý.  Po druhé jízdě zůstávala v čele Itálie, druhá už byla Francie, Češi se propadli na čtvrtou příčku.
Pořadí 2. jízdy: 1. CHAREYRE Adrien (FRA-Aprilia) 20:14.429; 2. HERMUNEN Mauno (FIN-TM) 20:14.624; 3. SCHMIDT Marc Reiner (GER-KTM) 20:22.432; 4. BIDART Sylvain (FRA-Honda) 20:23.538; 5. RAVAGLIA Christian (ITA-Honda) 20:26.936; 6. BORELLA Edgardo (ITA-Yamaha) 20:30.383; 7. TRÁVNÍČEK Tomáš (CZE-Yamaha) 20:36.816; 8. CLASS Markus (GER-Husqvarna) 20:37.245; 9. VERMEULEN Devon (NED-TM) 20:40.412; 10. HOLLBACHER Lukas (AUT-Husqvarna) 20:40.966...16. SITNIANSKÝ Milan 21:07.910
Pořadí týmů po 2. jízdě: 1. Itálie  (17) 2. Francie (23) 3. Německo (28), 4. ČR (33), 5. Rakousko (43)
Závod číslo 3 (jezdci 1+3)
Na startu signalizoval poruchu motocyklu Rakušan Lukas Hollbacher, ale holeshot šel za Ivanem Lazzarinim, který ještě hodlal zachraňovat šance Italů na ohbajobu jejich loňského titulu,  Za ním jel překvapivě Švýcar Philippe Dupasqiuer, ve třetím kole ho ale předjel Thomas Chareyre. Další čtyři kola Francouz naháněl vedoucího závodu a v 9. kole se konečně dostal do čela. Chareyre sice třetí jízdu vyhrál, po dojetí do cíle ale byl spolu s dalšími jezdci, včetně Lazzariniho, našeho Kejmara, Marcela van Drunena, Lukase Hollbachera, Toni Klema, Rudolfa Bauera a Diega Monticelliho penalizovaní jednou minutou, údajně za ignorování vlajek, znamenajících lékařskou pomoc na trati, Vítězství tak spadlo do klína Hermunenovi, celkový triumf už ale ani on nemohl vzít Francli, která o osm bodů porazila Itálii. Češi se po poslední jízdě opět o jedno místo propadli a skončili tedy v konečném hodnocení Supermota národů 2014 pátí za Finy.
Pořadí 3. jízdy :1. HERMUNEN Mauno (FIN-TM) 20:22.168; 2. BIDART Sylvain (FRA-Honda) 20:29.415; 3. DUPASQUIER Philippe (SUI-Husqvarna) 20:30.146; 4. SCHMIDT Marc Reiner (GER-KTM) 20:41.136; 5. PRESTEL Philipp (GER-KTM) 20:48.861; 6. GATTINGER Robert (AUT-KTM) 21:04.243; 7. CHAREYRE Thomas (FRA-TM) 21:11.949; 8. LAZZARINI Ivan (ITA-Honda) 21:13.275; 9. MCALLISTER Gage (USA-Aprilia) 21:14.204; 10. WINSTANLEY Matthew (GBR-Honda) 21:21.627...12 KEJMAR Pavel CZE ACCR Husqvarna 21:37.472 ...18 SITNIANSKÝ Milan CZE ACCR TM - 1 kolo
Konečné pořadí Supermota národů: 1. FRANCIE (15); 2. ITÁLIE (25); 3. NĚMECKO (32); 4. FINSKO (33); 5. ČR (45); 6. RAKOUSKO (58); 7. ŠVˇYCARSKO (62)