Statistika po závodech MS superbiků v Barceloně

Světový šampionát superbiků má za sebou první dva podniky s celkem šesti odjetými závody, dva Tissot Superpole a čtyři hlavní klání na plnou vzdálenost. Závody jak v Austrálii, tak v Barceloně nabídly velmi napínavou podívanou a zaplnily statistiky novými údaji, když třeba německý výrobce BMW získal po dlouhé době vítězství v hlavním klání superbiků k čemuž mu dopomohl jejich nový jezdec Toprak Razgatlioglu. První vítězství sezony rovněž zaznamenal v Barceloně úřadující mistr světa Álvaro Bautista (Ducati) a nováček Sam Lowes (Elf Marc VDS Racing Team) se zařadil mezi jezdce, kteří vedli závod SBK.

3857/902 – na vítězství v závodě WorldSBK čekal německý výrobce BMW celkem 902 dní poté, co Michael van der Mark vyhrál sprint v Portimau 2021. Nicméně jejich poslední vítězství v hlavním závodě superbiků bylo na Nürburgringu v roce 2013, když Chaz Davies vyhrál druhý závod SBK, 3857 dní před vítězstvím Topraka Razgatlioglua (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) v prvním závodě v Barceloně. Pokud je tu řeč o číslech ... číslo 3857 vydělíte číslem 902 a dostanete 4 (nejbližší celé číslo) ... právě Razgatlioglu poprvé vyhrál ve svém teprve čtvrtém závodě s BMW.

202 – poté, co Yamaha v prvním závodě dosáhla mezníku 200 bodovaných závodů v řadě, má po druhém závodě sérii na hodnotě 202 bodovaných závodů

93 – Álvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) má po svém letos prvním vítězství, jehož dosáhl ve druhém závodě v Barceloně, na kontě 93 umístění na stupních vítězů. To je jen o jedno méně, než dosáhl trojnásobný šampion WorldSBK Troy Bayliss.

87 – v rámci současného systému bodování, jenž je od roku 1995, je hodnota 87 bodů pro lídra šampionátu Nicolo Bulegu (Aruba.it Racing - Ducati) vůbec nejnižším počtem bodů získaným po šesti závodech. Nicméně šest závodů od roku 1995 do roku 2018 byly všechny hlavní závody, bez závodu Tissot Superpole Race, nicméně i tak je stále nejnižší v éře závodů Tissot Superpole.

86 – nováček v MS superbiků Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) je po Barceloně již 86. jezdcem v pořadí, který vedl závod WorldSBK

60 – Španěl Bautista si v Barceloně připsal své jubilejní 60. vítězství v kariéře jezdce WorldSBK. Všechny tyto triumfy získal s Ducati, a v historických tabulkách vítězů WorldSBK se nyní posunul na druhé místo za Jonathana Reu, který dosud vyhrál 119 klání. Na třetí pozici je nyní Carl Fogarty s 59 triumfy.

41 – turecký závodník Toprak Razgatlioglu má na kontě celkem 41 vítězství v závodech, paradoxně jen o dvě méně než Japonec #41 Noriyuki Haga, který vyhrál 43 závodů WSBK.

32 – Turek Razgatlioglu dosáhl celkem 32 startů z první řady, čímž se v počtu startů z první řady dostal na úroveň dvojnásobného mistra světa Maxe Biaggiho

10 – italský závodník Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) je letos nově továrním jezdcem Kawasaki a v prvním závodě SBK se s Kawasaki dostal poprvé do první desítky, když cílem projel desátý.

8 - osmé místo Jonathana Rea (Pata Prometeon Yamaha) z druhého hlavního závodu SBK v Barceloně znamenalo pro vícenásobného šampiona vůbec první mistrovské body s Yamahou

6 – šest sezon v řadě vyhrál Toprak Razgatlioglu alespoň jeden závod SBK. To první vítězství Turek zaznamenal v roce 2019 v prvním závodu na Magny-Cours

4 – čtyři vítězové z celkem šesti zatím odjetých závodů WorldSBK. Je to stejný počet vítězů jako za celou sezonu 2023. Zároveň je to poprvé od roku 2020, kdy v šesti závodech máme čtyři různé vítěze, a první čtyři hlavní závody vyhráli čtyři různí jezdci.

4 – čtvrté místo Nizozemce Michaela van der Marka (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) ve druhém závodě SBK v Barceloně, je jeho nejlepší výsledek od třetího místa ve druhém závodě v Indonésii 2021

3 – Turek Razgatlioglu vyhrál pro BMW první závod v Barceloně, což je po Kawasaki a Yamaze třetí výrobce, s nímž vyhrál závod WorldSBK. Je historicky sedmým jezdcem, kterému se to v šestatřicetileté historii šampionátu podařilo. Razgatlioglu je nyní součástí skupiny jmen jezdců jako je Stephane Mertens, Anthony Gobert, Troy Corser, Eugene Laverty a Chaz Davies. Dalším jezdcem je Marco Melandri, ale ten je jediným jezdcem, který vyhrál s celkem čtyřmi výrobci.

3 – italský závodník Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) získal v Barceloně troje umístění v první desítce, tedy na trati, kde ve své premiérové sezoně 2023 nezajel do Top10 ani jednou

0,075s – nejtěsnější koncovka závodu WorldSBK v Barceloně se odehrála v závodě Tissot Superpole, v němž Razgatlioglu porazil Iannoneho o 0,075 sekundy poté, co v poslední zatáčce předjel Bautistu