Grand Prix Katalánska – závod

Krásný závod předvedli jezdci už v nejslabší kubatuře, kde o vítězi rozhodla neuvěřitelná chyba Juliana Simona. Domácím fanouškům udělal ve čtvrtlitrech radost vítězný Alvaro Bautista a všem fanouškům motocyklů udělali radost dva střelci, kteří se rvali o vítězství v kubatuře MotoGP jako by jim šlo o život.

Stopětadvacítky

Ale popořádku. Start se nejvíce povedl Polu Espargarovi, za kterého se zavěsili Jonas Folger, Nicolas Terol, a také Julian Simon a Andrea Iannone. Tato dvojice se po pár kolech od zbytku pole odpoutala a jela v podstatě vlastní závod. Předjetí se střídala jak na běžícím pásu a diváci se těšili rozhodující souboj v posledním kole, ale k němu kvůli Simonově školácké chybě vůbec nedošlo. Ten se totiž při průjezdu cílové rovinky v předposledním kole domníval, že je už v kole posledním a protože byl právě v tu chvíli před Iannonem, tak slavil svoje vítězství. Když ale místo šachovnicového praporku viděl vyděšené oči svých mechaniků, znovu zalehl za kapotáž a makal dál. Mezitím se ale přes něho přesypali další čtyři jezdci a tak Julito tahal za plyn, jak jen to šlo. I přes další chybu v podobě náběhu na hihgsider se propracovával postupně dopředu a nakonec se po velmi těsném dojezdu skutečným cílem radoval aspoň ze třetího místa. Zase marně! Už sice svoji motorku odstavil do pit line na třetí flek, ale komisaři ho z něj poslali pryč, protože cílová fotografie potvrdila, že cílovou metu protnul dříve jeho týmový kolega Sergio Gadea. Z vítězství se tedy radoval Andrea Iannone a tyto dva piloty na stupně vítězů doprovodil druhý Nicolas Terol. Lukáš Šembera závod nedokončil, když ve čtvrtém kole zajel s technickou závadou bo boxu.

Simon i nadále zústává v čele mistrovství světa, kde má nyní 84 bodů, na druhém místě je Bradley Smith (82,5 b.) a třetí je Andrea Iannone (71,5 b.).

Výsledky závodu 125 ccm

1 Andrea IANNONE ITA Ongetta Team I.S.P.A. Aprilia 41'10.494 prům. rychlost 151.539

Dvěstěpadesátky

Od statu nejrychleji vyrazila čtveřice jezdců ve složení Hector Barbera, Hiroshi Ayoama, Alvaro Bautista a Marco Simoncelli. Tento Ital se ale velmi rychle ze souboje o pódium vyřadil po vlastní chybě, kdy přecenil přilnavost pneumatik a havaroval. Stejně jako ve většině letošních závodů byl i dnes bezchybný Alvaro Bautista, který zvítězil s více než sedmivteřinovým náskokem. Druhý dojel Hiroshi Ayoama, ale jeho cesta za na stupně vítězů byla o hodně složitější, protože v jednu chvíli ho zazlobil motocykl (elektronika?) a tento Japonec se o několik míst propadl. Nehodil ale flintu do žita a postupně se propracovával dopředu. Ve chvíli, kdy do cíle chyběla tři kola, se dostal před Pasiniho a v posledním kole si vychutnal i Hectora Barberu, kterého odsunul na třetí místo. Skvělý závod zajel Karel Abraham, když poté, co odstartoval na sedmnácté pozici nakonec vybojoval skvělou osmou příčku. Lukáš Pešek bojoval nejen se soupeři, ale i s následky virózy a nakonec skončil na dvanáctém místě.

Alvaro Bautista (108 b.) si v čele mistrovství světa upevnil svůj náskok před Hiroshi Ayoamou (96 b.), třetí je Hector Barbera (75 b.), čtvrtý Mattia Pasini (64 b.), Marco Simoncelli se s 61 body propadl na páté místo. Lukáš Pešek je s 28 body na místě čtrnáctém, Karel Abraham (22 b.) je šestnátý.

Výsledky závodu 250 ccm

1 Alvaro BAUTISTA SPA Mapfre Aspar Team Aprilia 41'09.018 prům. rychlost 158.522

MotoGP

Jestliže se v poslední době často hovořilo o tom, že je MotoGP v krizi a jezdci této kubatury jenom v klídku krouží po trati, tak po skvělém souboji v Mugellu nám i v Katalánsku džípíčkáři dokázali, že nad nimi skeptikové lámali hůl příliš brzo. Největšími protagonisty dramatu byli týmoví kolegové Valentino Rossi a Jorge Lorenzo. Co tihle dva předváděli v závěru závodu a zejména v posledním kole, to se fakt nedá popsat. Nepočítaně těsných předjetí, ostré brzdění, akcelerační smyky..... Souboj pro sebe nakonec rozhodl ten zkušenější, který si rozhodující předjetí nechal až na nájezd do poslední zatáčky a domácí favorit už na krátké cílovce nestačil odpovědět. Casey Stoner nakonec uhájil třetí místo před zle dotírajícím Andreou Doviziosem, ale po dojetí do cíle byl tak vyčerpaný, že ani nemohl slézt z motorky. Pro páté místo si dojel veterán Loris Capirossi, na kterém naopak po dojetí do boxu bylo vidět to, že si závodění i na stará kolena fakt stále ještě užívá. Souboj o šesté místo pro sebe nakonec rozhodl Dani Pedrosa, který Colinu Edwardsovi nechal až sedmou příčku. Osmý dojel Randy De Puniet a za ním skončili dva jezdci na Ducati a to Mika Kallio a Nicky Hayden.

Stejně jako dnešní závod je vyrovnaná i tabulka mistrovství světa, kde prví tři jezdci (Valentino Rossi, Jorge Lorenzo a Casey Stoner) mají shodně 106 bodů, Andrea Dovizioso se s 69 body dostal na čtvrtou příčku před Daniho Pedrosu (67 b.), šestý je Colin Edwards (54 b.).