GP Portugalska - závod MotoGP

Mistr světa Jorge Lorenzo dnes v Estorilu v přímém souboji s ex-šampiónem Valentinem Rossim jasně dokázal, že je letos nejlepším jezdcem kubatury MotoGP.

Do závodu nenastoupil Ben Spies, který se zranil už v zaváděcím kole (přivodil si výron levého kotníku). A už v prvním kole havaroval skoro domácí Aleix Espargaro, který včera oznámil podepsání smlouvy se Sitem Ponsem, kde pojede příští rok Moto2 s motocyklem Kalex.

Ve 4. kole se dostal do čela Valentino Rossi a to v nejpomalejším místě na celém okruhu. V 6. kole havaroval z 3. pozice Casey Stoner a to ho stálo i třetí místo v průběžné klasifikaci šampionátu. A ze závodu se z beznadějného posledního místa doslova "vypařil" i bronzový z WSBK, španělský veterán Carlos Checa (14. místo - 14. kolo) - kvůli bolestem v pravém předloktí.

V 17. kole šel na brzdy do čela Jorge Lorenzo a svůj náskok před Rossim neustále zvyšoval. Svým dnešním vítězstvím tak jen potvrdil, že se stal v roce 2010 oprávněně mistrem světa královské kubatury MotoGP.

Velmi napínavý souboj byl ovšem o poslední pódiové umístění. Závodila zde šestice pilotů, ze které nejdříve odpadl rekonvalescent Dani Pedrosa. Ovšem dva Italové Andrea Dovizioso a Marco Simoncelli - oba na Hondách, bojovali až do cílové pásky, kdy se přece jen projevila větší rychlost továrního motocyklu "Doviho".  Na podiové umístění si dlouho brousil zuby i Nicky Hayden s Ducati, nakonec byl v cíli klasifikován jako pátý před Randy de Puinetem na satelitní Hondě. Sedmý skončil Colin Edwards s Yamahou a osmý  už jmenovaný Dani Pedrosa s Hondou. Devátý dojel osamoceně se s MotoGP loučící Marco Melandri s další Hondou a nesmírnně zajímavý souboj o poslední místo v Top 10 nakonec vyhrál Hector Barbera s Ducati, který porazil Alvara Bautistu na Suzuki a také Japonce Hira Aoyamu. Ten jezdil dlouho v Top 10, ve 24. kole ale po jezdecké chybě musel do kačírku a dojel tak do cíle jako 12. Poslední projel pod cílovou šachovnicí italský veterán Loris Capirossi s motocyklem Suzuki.