Závodní víkend v Dymokurech

Posledním závodním víkendem republikového šampionátu Mistrovství České republiky Tourist Trophy na přírodních okruzích byl závod na Dymokurském okruhu, který měří celkem 3210 metrů. Den závodu ovlivnilo počasí, takže se některé závody zkracovaly a také nebyla nouze o pády po ztrátě přilnavosti na mokrém asfaltu.

Klasik 250, 350, 500, 750 – Závod

Do prvního závodu nedělního programu v Dymokurech odstartovali jezdci kategorie Klasik, která čítá hned několik motocyklových kubatur. Z první řady startoval Vítězslav Hatan (Yamaha - Klasik 350), druhý Petr Kolár (Suzuki - Klasik 750) a třetí Martin Slanec (Yamaha - Klasik 250). Závod, který hned v úvodu zastavily červené vlajky, vyhrál po restartu Vítězslav Hatan na Yamaze 350 z roku 1972. Český závodník vedl od startu až do cíle, kde měl náskok dvou sekund před druhým jezdcem v pořadí Martinem Slanecem, který byl ještě v předposledním kole třetí. Petr Kolár odjel téměř celý závod na druhé pozici, ale nakonec byl třetí. Němec Ronald Neef (Honda-Klasik 500) byl čtvrtý a zároveň nejlepší v kategorii Klasik 500.

Supermono, 400 SSP – Závod

Do závodu vypsaného na patnáct kol startovala z první řady trojice Daniel Zörnweg (Supermono-MZ), Marcel Kučinský (Supermono-Yamaha 660) a Vítězslav Hatan (Supermono-Bimota). V případě německého závodníka Zörnwega to byla celkem jasná záležitost, když po startu vedl závodní pole od startu až do cíle, kde měl náskok deseti sekund. Druhý v cíli Vítězslav Hatan jezdil více méně sám, protože vedoucího Němce měl do deseti sekund před sebou a třetí v cíli Václav Jakl (Supermono-KTM) už na Hatana ztrácel kolem dvaceti sekund.
V kategorii Supermono bodovali na prvních třech místech Daniel Zörnweg, Vítězslav Hatan a Václav Jakl. V kategorii 400 SSP byl první Dávid Hanzalík (Kawasaki ZRX400), druhý Tomáš Heimerle (Kawasaki ZRX400) a třetí Milan Hanzalík (Honda NSR 250 4T).

125 Sportproduction – Závod

Pořádně nabitá byla sestava kategorie 125SP, kde bylo celkem sedmatřicet závodníků. Do první řady na startu nedělního klání se kvalifikovala trojice Petr Kolář (Aprilia RS), Marek Zima (Aprilia 125) a Michal Šlezár (Aprilia 125 RS). Závod byl vypsán na celkem patnáct kol a prvních šest jich odjel na vedoucí pozici Petr Kolář. Od sedmého kola převzal vedení Marek Zima, jenž v jedenáctém kole zajel nejrychlejší čas závodu 1´23,548 sekundy a své vítězné tažení dotáhl až do úspěšného konce. Na druhém místě závod dokončil Petr Kolář a třetí byl Pavel Nechanický, jemuž se v posledním kole podařilo úspěšně atakovat Michala Šlezára, který si tak na konto připsal třináct bodů za čtvrté místo. První pětici nejlepších uzavřel David Řezáč (Aprilia 125 RS).

Výsledek závodu - Dymokury 2014: 125SP zavod.pdf

Mistrovství ČR Tourist Trophy 2014 – 125SP:

1 – Marek Zima – CZE - Aprilia 125 – 73 bodů
2 – Michal Šlezár – CZE – Aprilia 125 RS – 66 bodů
3 – Martin Sedlo – CZE – Cagiva – 57 bodů

Twin – Závod

Původně měly v Dymokurech závodit všechny tři kubatury dohromady (Supermono, 400SSP, Twin), ale pro velký zájem jezdců je bylo nutné rozdělit a třída Twin tak měla své samostatné klání. Do první řady se na pole position kvalifikoval časem 1´14,053 sekundy Jiří Novák (Suzuki), druhý byl Michal Dokoupil (Kawasaki) a třetí Veronika Hankocyová (Kawasaki). V závodu na patnáct kol vedl první čtyři kola Jiří Novák, ale pak se do čela dostala Veronika Hankocyová, která o něco později oslavila své vůbec první vítězství, když si ještě ve třináctém kole z patnácti zajela pro nejrychlejší čas 1´12,817 sekundy. Na druhém místě skončil Jiří Novák a třetí projel cílem Michal Dokoupil. Oba jezdce dělilo na cílové čáře jen 0,113 sekundy.

Výsledek závodu Dymokury 2014 - twin zavod.pdf

Mistrovství ČR Tourist Trophy 2014 – SuperTwin:

1 – Michal Dokoupil – CZE – Kawasaki – 91 bodů
2 – Marek Němeček – CZE – Suzuki – 51 bodů
3 – Veronika Hankocyová – CZE – Kawasaki – 44 bodů (10-x-9-25)
4 – Marian Blažek – CZE – Suzuki – 44 bodů (16-9-10-9)

Do 600ccm – Závod

Do závodu na sedmnáct kol startoval z první řady Marek Červený (Kawasaki), Michal Dokoupil (Yamaha) a Richard Sedlák (Yamaha). V případě Marka Červeného a Michala Dokoupila to hned v úvodu vypadalo, že se diváci můžou těšit na hezké a napínavé souboje, protože se bojovalo nejen o vítězství v Dymokurech, ale také v celkovém hodnocení národního šampionátu. Bohužel tento souboj přerušily červené vlajky, které následovaly po pádu jednoho z jezdců. Navíc povětrnostní podmínky byly čím dál tím horší, takže k restartu závodu už nedošlo. Výsledné pořadí je po sedmi odjetých kolech, což není ani polovina závodu, takže body do šampionátu se dělily na půl. Vítěz Marek Červený dostal 12,5 bodu a to mu stačilo, aby letošní roční vyhrál. Druhý skončil v závodu s deseti body Michal Dokoupil a třetí Josef Duchan si z Dymokur odvezl osm bodů.

Výsledek závodu Dymokury 2014 - do600 zavod1.pdf

Mistrovství ČR Tourist Trophy 2014 – do 600ccm:

1 – Marek Červený – CZE – Kawasaki – 77,5 bodů
2 – Michal Dokoupil – CZE – Kawasaki - 71 bodů
3 – Richard Sedlák – CZE – Yamaha – 35,5 bodů

125GP, 250CRR (GP+SP) – Závod

Do spojeného závodu dvou motocyklových kubatur odstartovali jako první jezdci třídy 125GP. Z první řady to byla trojice Michal Savinkov (Honda), druhý René Lohse (Honda) a třetí Christopher Eder (KTM). Závod ale hned v úvodních kolech zastavily červené vlajky a restartované klání bylo vypsáno na celkem dvanáct kol. Nakonec to byl Michal Savinkov, kdo slavil jak vítězství v závodě, tak ve své kategorii a rovněž zajel nejrychlejší kolo závodu 1´20,335 sekundy. Na druhém místě skončil německý závodník René Lohse a třetí byl český jezdec Patrik Kolář, jemuž se podařilo překonat Rakušana Christophera Edera. Pětici nejrychlejších uzavřel Oldřich Podlipný na Hondě. V kategorii 250CCR závod vyhrál slovenský jezdec Milan Hanzalík (Honda) před Češkou Zdeňkou Kučerovou (Suzuki), která předvedla parádní výkon také vzhledem k republikovému mistrovství, a třetí byl Martin Veselý (Aprilia).