Desalle a Jonass vyhráli GP Ruska

Velkou cenu Ruska v Orljonku, šestý závod motokrosového mistrovství světa, vyhrál ve třídě MXGP Belgičan Clement Desalle na tovární Kawasaki. Dvěstěpadesátky se v obou jízdách staly kořistí obhájce titulu Lotyše Paulse Jonasse (Red Bull KTM Factory Racing). Ve vloženém závodě třídy EMX300 obsadil třetí místo český jezdec Václav Kovář na Gas Gasu, celkově po třech závodech figuruje na sedmé pozici. Marek Nešpor (KTM) také posbíral v Rusku mistrovské body za dvě devátá místa.

Velká cena Ruska se jela na Prvního máje na 1507 metrů dlouhé dráze v Orljonku, ze které jsou nadohled břehy Černého moře. Počasí bylo ideální, sluníčko a 24 stupňů. Na start tréninků třídy MX2 se postavilo jen 24 jezdců, pole position si v kvalifikačním závodě vybojoval Jonass, který o 6,5 sekundy porazil svého týmového parťáka u Red Bull KTM Racing Jorge Prada ze Španělska. Dramatický kvalifikační závod třídy MXGP pro sebe rozhodl Nizozemec Jeffrey Herlings, na druhého Belgičana Jeremyho Van Horebeeka na tovární Yamaze měl náskok pouhých 1,5 sekundy. Devítinásobný mistr světa a Herlingsův kolega v týmu Red Bull KTM Factory, Ital Antonio Cairoli, skončil pátý. Také v prestižní třídě se objevilo jen 25 jezdců. Cestu do Ruska neabsolvoval ani český tým JD GUNNEX KTM Racing s jezdci Richardem Šikyňou (Slovensko) a Tomkem Wysockim (Polsko).

MX2, kvalifikační závod: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 23:59.316; 2. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:06.531; 3. Calvin Vlaanderen (RSA, Honda), +0:30.736; 4. Vsevolod Brylyakov (RUS, Yamaha), +0:35.865; 5. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:41.673; 6. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:44.933; 7. Michele Cervellin (ITA, Honda), +0:49.497; 8. Adam Sterry (GBR, Kawasaki), +0:56.258; 9. Jed Beaton (AUS, Kawasaki), +0:59.625; 10. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +1:01.173

MXGP, kvalifikační závod: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 23:42.878; 2. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:01.513; 3. Julien Lieber (BEL, Kawasaki), +0:03.211; 4. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:04.042; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:04.729; 6. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:07.579; 7. Maximilian Nagl (GER, TM), +0:09.940; 8. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +0:12.027; 9. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +0:13.161; 10. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:16.580

Bývalý vicemistr světa Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki) se letos lepší závod od závodu a svou snahu korunoval lehce překvapivým vítězstvím v Orljonku ve třídě MXGP. Belgičan byl v první jízdě po Cairoliho holeshotu krátce po startu třetí, ale docela brzy se dostal do vedení. Pak využil toho, že dvojice továrních jezdců KTM za ním se do sebe pořádně zakousla, což stálo Cairoliho a Herlingse cenné desetinky. Desalle tak mohl neustále zvyšovat svůj náskok. Oba jezdci v oranžovém se Belgičanovi dvě kola před cílem nebezpečně přiblížili, ale Desalle si už příležitost nenechal ujít. Zvítězil s náskokem 1,5 sekundy na Cairoliho, Herlings byl třetí s odstupem 3,4 sekundy.

Své v pořadí už 23. vítězství v závodě Grand Prix si Desalle pojistil skvělým a taktickým výkonem ve druhé jízdě. Masivní holeshot v ní udělal Herlings. Desalle se ho několik kol držel, ale po osmém kole už měl Nizozemec přece jen pohodlný náskok čtyř sekund. Herlings nakonec vyhrál s náskokem pěti sekund, za druhým Desallem finišoval mistr světa z roku 2015 Francouz Romain Febvre na tovární Yamaze. Cairoli upadl, ale stačil ještě dojet pátý. Desalle se tak stal prvním jezdcem, který letos dokázal vyhrát závod mistrovství světa třídy MXGP a nebyl přitom členem týmu Red Bull Factory Racing. „Jsem moc šťastný, je to moc dobrý pocit stát zase na nejvyšším stupníku s vědomím, že jsem dokázal porazit Cairoliho a Herlingse. Motorka byla dnes perfektní, stejně jako zdejší trať,“ uvedl v cíli Desalle. Naopak Herlingsovi se dráha nelíbila a označil ji spolu se severoitalskou Pietramuratou za dvě jeho nejméně oblíbené trati. Pořadí GP znělo Desalle, Herlings, Cairoli. Herlings vede šampionát s  náskokekm 23 bodů na Cairoliho. Desalle už je celkově třetí.

Pauls Jonass přenechal v posledních závodech iniciativu svému týmovému kolegovi u Red Bull KTM Factory Jorge Pradovi, ale v Rusku ukázal, že je zpět na správné cestě za obhajobou titulu. Holeshot první jízdy třídy MX2 patřil právě Španělu Pradovi, ale Jonass šel brzy do čela a suverénně vyhrál. "Věděl, jsem, že na tého dráze se špatně předjíždí, a tak jsem chtěl zabránit jakýmkoli problémům. Jak jsem se už jednou dostal do čela, jel jsem svůj vlastní závod," uvedl v cíli Jonass. Za druhým Pradem dojel třetí Brit Ben Watson na Yamaze.

Ve druhé jízdě třídy MX2 si diváci moc neužili, když zápisy ze všech 20 kol byly na prvních třech místech pořád stejné: 1-61-747. To znamená Jonass, Prado a Ital Michele Cervelin (Honda). V závěru se španělský mladíček Jonassovi přiblížil, drama se ale už nekonalo. Na stupně vítězů vystoupiili Jonass, Prado a Ben Watson. Jonass vede šampionát před Pradem o 20 bodů a příští Velká cena se jede u něj doma v Lotyšsku.