Petrovice důkladně zamíchaly kartami

Tak jak bývá dobrým zvykem, velmi náročná trať v Petrovicích každý rok míchá kartami v boji o titul mistra republiky. Ani letos tomu nebylo v seriálu Buksa/ Ados motokros 2014 jinak a události, kterým přihlíželo více jak 1300 diváků, kompletně zvrátily vývoj šampionátu.

Petrovice důkladně zamíchaly kartami

Kvalifikace

V sobotu se na trať svalilo dostatek dešťových kapek, aby se trať pro nedělní závod dostala do ideální kondice. Zpočátku sice bylo velké bláto, ale už kvalifikace se jely na ideálním povrchu a ten již vydržel celý den.

Jako již tradičně se první na trať vydali veteráni. Jejich kvalifikaci zcela suverénně opanoval lídr seriálu Michal Baborovský. Sekundovat se mu snažil Petr Dokoupil, ale jeho snažení nebylo korunováno úspěchem, protože zaostal o více jak 4 vteřiny. Třetí skončil Marek Nešpor.

V MX2 byla situace daleko zajímavější. Na závod dorazila i trojnásobná mistrině světa Italka Kiara Fontanesi a všichni byli plni očekávání, jak se popere s klukama v třídě MX2. Jako první vlétl na trať Martin Krč a hned zkraje zajel čas z říše snů. Tento čas dlouho nikdo nemohl překonat, ale nakonec se to podařilo Sulivanu Jaulinovi, Benczemu Szvobodovi a Poláku Tomaszi Wysockému, který jezdí seriál MMČR jen občas. Krč tedy nakonec skončil čtvrtý, ale i to byl solidní základ pro odpolední boje.

První místo v MX1 bylo překvapivě kořistí Franty Smoly. Ten řádil jako politý živou vodou a velmi náročná trať v Petrovicích mu navíc seděla. Nad jeho průjezdy zatáček pod plným plynem kroutil hlavou i samotný Florent Richier. Druhý byl o půl sekundy Martin Michek, třetí Richier.

Veterán

První jízda veteránů byla dozajista nejzajímavější jízdou celého letošního seriálu. Od startu vyrazil do čela Michal Baborovský, následovaný Petrem Dokoupilem a Michalem Kynčlem. Baborovský se nenechal přemlouvat, na nikoho nečekal a začal ujíždět. Petr Dokoupil byl proti a snažil se Baborovského udržet. Třetí Kynčl už sledoval vše s odstupem a spíše se staral o čtvrtého Martina Runkase, aby ho udržel za zády. To se mu ale nepovedlo a v pátém kole šel Runkas na třetí místo. Když se závod přehoupl do druhé půle a objevili se jezdci o kolo zpět, začal Baborovský ubírat na tempu, což byla voda na Dokoupilův mlýn. Dvě kola před cílem se na Baborovského dotáhl a dokonce ho začal atakovat. Jeden z útoků mu vyšel, avšak Baborovský s odvetou nečekal, a vzal si své první místo zpět pěkným block-passem. Díky kolečkářům se už Dokoupil nebyl schopný dostat Baborovskému na dostřel a tak cílem jezdci projeli v pořadí Baborovský, Dokoupil a Runkas.

Druhá jízda se již odehrála v poklidnějším tempu. Bylo vidět, že se veteráni chtějí v pořádku vrátit domů a tak se velké útoky nekonaly. Baborovský opět vyrazil první, druhý tentokrát Runkas. Ten se pak už ale jen propadal startovním polem, do cíle ho předjeli Dokoupil a Marek Nešpor. Cílem tedy s rozestupy dojeli Baborovský, Dokopil a Nešpor.

MX2

V MX2 to bylo V Petrovicích velmi napínavé, situace v šampionátu se změnila v dramatickou zápletku. Hned v první jízdě na startu všechny překvapil Martin Krč, který nejrychleji reagoval na žebřík a po první zatáčce byl ve vedení. Za ním letěla další z našich nadějí Marek Sukup. Krč jel skvěle a každým metrem navyšoval svůj náskok, který už po dvou kolech činil dobrou jednu zatáčku. Oba favorité Sulivan Jaulin a Bence Szvoboda neměli úplně dobrý start a zpočátku se pohybovali až za hranicí první pětky. Po prvních kolech se již ale začali probojovávat vpřed. Jaulin už byl čtvrtý, jenže pak přišel šok pro všechny fanoušky. Ve třetím kole se Jaulin nechal pod depem mechaniků vynést na venek zatáčky, kde byla ovšem ještě velká vrstva bláta. V blátě se mu zavřelo řízení a Jaulina to nešťastně katapultovalo ze sedla. Bohužel si ale nechal ruku někde mezi řídítky a chladičem, a roztrhl si celou dlaň. Závod tak pro něj skončil a místo cíle viděl nemocniční vyšetřovnu. Tam se sice žádná zlomenina nepotvrdila, nicméně jeho start na příštím závodě je nejistý. Jaulinův pád otevřel cestu pro Szvobodu, který postoupil na třetí místo. Po polovině závodu začali do vývoje promlouvat jezdci o kolo zpět. Martin Krč měl smůlu, protože cestu skrz ně musel absolvovat jako první, a to ho trochu rozhodilo z tempa. Marek Sukup už to měl jednodušší a tak se na Krče v závěru dotáhl. Dotáhl se také Szvoboda a tři kola před koncem už byli všichni v těsném kontaktu. V posledním kole Szvoboda drobně chyboval a byl tak ze hry o vítězství. Sukup pak jel opravdu „all-in“ a podařilo se mu Krče půl kola před cílem předjet. Cílem tedy projeli v pořadí Sukup před Krčem a Szvobodou.

Druhá jízda a opět skvělý start pro Sukupa. Za ním se protáhli velmi rychlý Polák Wysocki a Szvoboda. Sukup však v druhém kole chyboval a propadl se až na třetí místo. Vedení převzal Wysocki a vypadal, že je rozhodnutý tuto jízdu vyhrát a stát se prvním Polákem v historii, který vyhrál rozjížďku seniorského mistrovství. Ujížděl co to šlo a Szvoboda na jeho tempo neměl. Za nimi jezdil s odstupem Sukup, který měl co dělat se čtvrtým Milanem Špičákem. Pátý se nenápadnou jízdou přibližoval Martin Krč. Špičák však nakonec polevil a místo ataku na třetího Sukupa ho předjel Krč. Až do posledního kola se nic nezměnilo a jediný, kdo tlačil na pilu byl Krč. Ten chtěl Sukupovi porážku z první jízdy vrátit a v posledním kole se mu to také povedlo. V cíli byl tedy historicky první Polák Wysocki, za ním Szvoboda a Krč.

Za zmínku stojí i účast Kiary Fontanesi, letošní mistryně světa, která nám po závodech prozradila, že 30 minut plus dvě kola jela poprvé a ještě k tomu na takto náročné trati. Kiara celkově skončila na 21. místě a závody v Petrovicích brala jako přípravu na Mistrovství Evropy družstev v Pacově 24.srpna 2014. V následujícím týdnu, vám přineseme i krátký rozhovor o její účasti na MMČR.

MX1

V Petrovicích je start jednou velkou loterií. Holeshot zde může vzniknout jak z místa úplně venkem zatáčky, tak zprostředka nebo zvnitřku a proto velmi záleží na reakci pilota. Nejlépe vypálil ze středu žebříku Petr Bartoš, ale Franta Smola, který byl na vnitřku, ho na výjezdu ze zatáčky překonal. Špatný start měl Richier, který odjel až za první desítkou. Petr Bartoš odváděl skvělou týmovou práci, když svému kolegovi Smolovi udělal trochu prostoru, a třetího Michka tři kola držel za zády. To Smolovi stačilo k tomu, aby si vytvořil dostatečný náskok. Richier se polem neprodíral tak, jak by chtěl, a po třetím kole byl až sedmý. Podle stylu jeho jízdy dnes zřejmě vstal opačnou nohou a na motorce jakoby to ani nebyl on. Michek ze sebe vydával úplně všechno, aby Smolu předjel, když se Richierovi nedařilo. Smola mu to však v sedmém kole velmi usnadnil, když upadl, a než to zvedl, byl pátý. Na stejném místě také první jízdu dokončil. Na čele tedy zůstal Michek, senzačně druhý dojel Bartoš a třetí nakonec cíl viděl Richier.

Start druhé jízdy byl jako přes kopírák - Smola první, vedle něj Bartoš. Bartoš však nezvládl druhou zatáčku a o druhé místo přišel. Smola ale nebyl v lehké situaci. Jel sice první, ale za ním dotírala smečka jezdců Buksa/Ados KTM týmu - Kohút, Michek, Richier. Všichni jeli totálně na hraně, Richierovi ale bohužel v pátém kole v zadní části trati vypověděla službu motorka. Michek tedy opět přitlačil na pilu a dostal se na druhé místo před Kohúta. V průběhu roku Michek ukazoval, že má o trochu větší rychlost než Smola a tak diváci jen čekali, kde Smolu předjede. Stalo se tak v osmém kole u cílové rovinky, kde si Michek uhájil vnitřek a šikovně se před Smolu protáhl. Do konce jízdy pak Smola jenom kontroloval třetího Kohúta a Michka nechal být. Cílem tedy projel první Michek, druhý byl Smola a třetí Kohút.

Petrovice tedy vyrobily docela slušný převrat v šampionátu a v obou třídách MX1 a MX2 se o titulech bude rozhodovat až na posledním závodě ve Vranově 14.září 2014. A to je ta vůbec nejlepší pozvánka na tento závod, jaká může být.

Petrovice u Karviné - výsledky:

Veterán

1. jízda:
1. - Baborovský Michal - KTM
2. - Dokoupil Petr - Yamaha
3. - Runkas Martin - Honda
4. - Kynčl Michal - Yamaha
5. - Skalka Roman - Honda

2. jízda:
1. - Baborovský Michal - KTM
2. - Dokoupil Petr - Yamaha
3. - Nešpor Martin - KTM
4. - Runkas Martin - Honda
5. - Kudláček Josef - Honda

Celkově:
1. - Baborovský Michal - 50b
2. - Dokoupil Petr - 44b.
3. - Runkas Martin - 38b.
4. - Nešpor Marek - 35b.
5. - Kynčl Michal - 33b.

MX2

1. jízda:
1. - Sukup Marek - KTM
2. - Krč Martin - KTM
3. - Szvoboda Bence - KTM
4. - Špičák Milan - Honda
5. - Wysocki Tomasz - KTM

2. jízda:
1. - Wysocki Tomasz - KTM
2. - Szvoboda Bence - KTM
3. - Krč Martin - KTM
4. - Sukup Marek - KTM
5. - Špičák Milan - Honda

Celkově:
1. - Sukup Marek - 43b.
2. - Szvoboda Bence - 42b.
3. - Krč Martin - 42b.
4. - Wysocki Tomasz - 41b.
5. - Špičák Milan - 34b.

Průběžně:
1. - Jaulin Sulivan - 192b.
2. - Sukup Marek - 189b.
3. - Szvoboda Bence - 173b.
4. - Finěk Martin - 144b.
5. - Špičák Milan - 144b.

MX1

1. jízda:
1. - Michek Martin - KTM
2. - Bartoš Petr - KTM
3. - Richier Florent - KTM
4. - Romančík Jaromír - Suzuki
5. - Smola František - KTM

2. jízda:
1. - Michek Martin - KTM
2. - Smola František - KTM
3. - Kohút Martin - KTM
4. - Čepelák Jiří - Yamaha
5. - Romančík Jaromír - Suzuki

Celkově:
1. - Michek Martin - 50b.
2. - Smola František - 38b.
3. - Romančík Jaromír - 34b.
4. - Kohút Martin - 33b.
5. - Čepelák Jiří - 33b.

Průběžně:
1. - Michek Martin - 232b.
2. - Richier Florent - 209b.
3. - Smola František - 177b.
4. - Čepelák Jiří - 155b.
5. - Romančík Jaromír - 143b.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist