Světový titul v dálkových soutěžích vybojoval Benavides

Heroická snaha Toby Price vyšla naprázdno! Ačkoli australský tovární jezdec KTM na posledním podniku FIM World Rally-Raid Championship v Maroku neustále dojížděl v Top 3, světový titul nakonec míří do Argentiny zásluhou Luciana Benavidese (Husqvarna Factory Racing).

Benavides zahajoval pátou a poslední etapu Marocké rally a otevíral trať krátkého, 157 kilometrů měřeného speciálu pro další jezdce. Předvedl další působivý výkon, když dokončil den jako druhý nejrychlejší za Chilanem Pablem Quintanillou (Monster Energy Honda). Výsledek etapy potvrdil osmadvacetiletého Luciana na celkově druhém místě v Maroku za Pricem a talentovanému Jihoameričanu to stačilo k zisku koruny mistra světa. Rok 2023 byl pro Benavidese vůbec výjimečný. Získal tři etapová vítězství na Rally Dakar, kde rovněž vyrovnal svůj nejlepší výsledek kariéry – šesté místo celkově. Po druhém místě na Abu Dhabi Desert Challenge na začátku března si pak zajistil další umístění na stupních vítězů na Sonora Rally v Mexiku i ve svém domácím závodě Desafio Ruta 40. Celkem Luciano získal v rámci pěti podniků MS 2023 působivých 10 etapových vítězství.

Luciano Benavides: „Je to pro mě splněný sen! Od dokončení mé první rally zde v Maroku v roce 2017 to byla dlouhá cesta. Porazit takhle zkušeného Tobyho v poslední den rally při otevírání etapy je neuvěřitelné. Nemůžu týmu dostatečně poděkovat za všechnu tu tvrdou práci a jejich víru ve mě! Dnešek byl šílený! Navigace v této etapě byla složitá, v některých bodech jsem se ztratil, ale podařilo se mi rychle vrátit na trať a dohnat čas. Líbilo se mi otevírat trať na dunách a věděl jsem, že musím pořádně uhánět, protože ostatní mě budou chtít dohnat. Konečně mám svůj první titul mistra světa! Čekání na potvrzení a vyhlášení výsledků po dokončení etapy bylo napjaté, 40 minut mi připadalo jako čtyři hodiny. Ale věděl jsem, že jsem dnes ze sebe vydal maximum, protože jiná možnost nebyla. Bylo opravdu zvláštní začínat na trati jako první, ale nikdo mě nedojel, takže jsem dorazil do cíle první. Chci to chvíli slavit a užít si ten pocit, protože i když je to úžasné, byla to těžká sezóna a tvrdě jsem trénoval. Chci si týden nebo dva odpočinout! Poté to ale bude opět na plný plyn, protože chci na Dakaru udržet stejný rytmus a tempo. Vyhrát tam je pro mě dalším snem."

Jeden ze světových titulů, které se v Maroku rozdělovaly, má českou stopu. Litevský čtyřkolkář Laisvydas Kancius se po absolovování posledního závodu seriálu stal mistrem světa, a to v českém teamu Story vedeném závodníkem Tomášem Kubienou. Laisvydas má za sebou  dlouhou sportovní kariéru (věnoval se vzpírání), k motosportu se ale dostal teprve před několika málo lety. Ke spolupráci a vývoji závodního stroje si vybral český team, v němž debutoval v roce 2021 působivým sedmým místem na Dakarské rally. V roce 2022 díky technickým problémům rally nedokončil, letos zopakoval výsledek z roku 2021 a přidal dílčí etapová vítězství. Díky aktuálnímu úspěchu se tak stává jedním z horkých adeptů na podiové umístění na Rally Dakar 2024!