Dakar 2016: V prologu zajeli Barreda a Faria shodný čas

Přesně 347 vozidel prošlo technickými a administrativními prohlídkami v pavilonu Tecnópolis v hlavním městě Argentiny Buenos Aires a mohlo se tak vydat na trať 346 kilometrů dlouhého prologu 38. ročníku Rallye Dakar. První letošní měřený úsek se stal kořistí Španěla Joana Barredy na tovární Hondě a Portugalce Rubena Farii (Husqvarna), kteří dosáhli zcela shodného času.

Měřený úsek byl dlouhý pouhých 11 kilometrů a sloužil jen k určení pořadí na startu nedělní první ostré etapy. Zmíněných 347 vozidel veze 560 účastníků nejtěžší rally světa. Do soutěže vystartovalo 136 motocyklů, 45 quadů, 111 aut a 55 trucků. Organizátoři pohotově spořítali, že 33 procent z jezdců na motorkách a čtyřkolkách jsou nováčci. Soutěžící a členové jejich doprovodů pochází ze 60 zemí světa, nejvíce z Francie (15.7 %), Nizozemska (15 %), Argentiny (12.6 %), Španělska (7.6 %). Mezi motoristické velmoci se dostala i Česká republika na pátém místě s 5,5 procenta. Den D začal posledním poučením všech jezdců (malé foto vpravo), které vedl nový sportovní ředitel závodu, loňský vítěz Marc Coma. Start měřeného úseku byl stanoven na 14.30 tamního času, motorkáři vyjížděli na trať v obráceném pořadí startovní listiny. Jako první tedy s číslem 153 Bolivijec Robert Danny Nogales Copa, za ním Ital Livio Metelli atd. Poslední Portugalec Paulo Goncalves na Hondě, vloni druhý celkově.

Z Čechů přišel na řadu už jako pátý nováček na Dakaru Rudolf Lhotský na KTM z týmu Barth Racing, jako poslední, vloni dvacátý celkově Ondřej Klymčiw, na Husqvarně s tovární podporou. Jezdci Barth Racingu charakterizovali prolog a jeho kratičký speciál jako patnáctiminutovou zahřívačku. „Zahřívací část celého závodu je dostatečně dlouhá na to, aby měli závodníci možnost určit si své pozice, zároveň se nejedná o tak dlouhou trať, o které by se dalo hovořit jako o závodní etapě. Na této trase a přejezdové části by se neměla stát žádná závažná nehoda... pouze v případě, že by měl řidič opravdu velkou smůlu,“ napsali na své webové stránce. Měřený úsek následoval po 171. kilometru spojovačky, jezdci pak ještě v klidu dojížděli do bivaku, který dostal pracovní označení "0".

Prvním jezdcem,který na letošním Dakaru zažil technické problémy byl Jihoafričan Edward Barbier, ale včas stačil svou Yamahu YZF 700 R se startovním číslem 275 opravit a stihl včas příjezd na start speciálu. Dlouhou dobu držel ve speciálu nejlepší čas mladičký nováček z Francie Adrien Van Beveren (Yamaha Junior Rally Team) výkonem 6:31 min. Nakonec se přes něj přehnali favorizovaní Španěl Joan Barreda (Honda) a Portugalci Ruben Faria (Husqvarna) s Helderem Rodriguesem (Yamaha). Barreda s Fariou přitom dosáhli nachlup stejného času, Rodrigues měl odstup tří sekund. Vloni druhý celkově Paulo Goncalves (Honda) dojel po poruše na motocyklu až padesátý. Češí skončili až za první třicítkou. Nejrychlejší z nich byl na 37. místě zkušený David Pabiška, o pár míst za ním se umístilo duo Ondřej Klymčiw, Milan Engel (43, 44). Jan Veselý obsadil 66. pozici a Rudolf Lhotský 82. V kategorii quadů byl nejrychlejší vítěz z roku 2014 Ignacio Casale. Chilan na Yamaze Raptor porazil navrátilce Marcose Patronelliho z Argentiny o pět sekund a Pabla Copettiho o sedm  sekund. Ve startovním poli jsou na čtyřkolkách i dvě ženy. Zkušená Italka Camelia Liparoti skončila na 35. místě  a Španělka Suárez Covadonga ma pozici 43.

Náš tip

Tipovačka Rally Dakar: Tipujte s námi pořadí jezdců Rally Dakar a vyhrajte jednu ze zajímavých cen