Barreda dostal další penalizaci, vede Goncalves

Španěl Joan Barreda si dnes chtěl spravit chuť a poté, co díky penalizaci přišel o vítězství ve 3. etapě, chtěl triumfovat v první polovině maratonu, který účastníky 38. ročníku Rallye Dakar zavedl do bivaku v San Salvador de Jujuy. To se také továrnímu jezdci Hondy povedlo, když porazil o 1:49 min. svého týmového kolegu Paulo Goncalvese z Portugalska, ale krátce po dojezdu dostal další pětiminutovou penalizaci. Zvítězil tak Goncalves a ujal se také vedení v soutěži. Nejlepší z Čechů byl opět Ondřej Klymčiw, tentokrát dojel na 33. pozici se ztrátou 17 minut (po aktualizaci výsledků 36.místo).

Do 4. etapy, první poloviny maratonské, vyrazilo 132 motorkářů a 44 quadistů, včera jako jediný odstoupil Philippe Caveluis se zničeným motorem svého motocyklu. Závodníky čekal letos poprvé i pořádný písek, ale hlavně skalnaté silničky a horské výjezdy až do nadmořské výšky 3500 metrů. Do 430 kilometrů dlouhého speciálu vyrazil díky penalizaci Joana Barredy ve včerejší etapě nový lídr Dakaru Slovák Štefan Svitko (KTM). A stejně jako naposledy dvojici Ruben Faria (POR-Husqvarna) - Toby Price (AUS-KTM), ani jemu otevírání trati příliš nesedělo. Současnými králi Dakaru jsou totiž jezdci Hondy. A nejen Španěl Barreda a Portugalec Paulo Goncalves, ale i domácí nováček Kevin Benavides, který je zatím největším překvapením letošní soutěže.

Šestadvacetiletý (9.ledna bude mít 27. narozeniny) rodák ze Salty, města, kam každoročně Dakar zavítá, jede s podporou argentinského dovozce Hondy. Narozdíl od jiných jezdců disponuje malou a štíhlou postavou (172 cm/75kg) a zatím si vede mezi zkušenými kozáky jako mazák. Také dnes se po startu měřeného úseku za sebe seřadili výše zmínění tři jezdci Hondy, z nichž hlavně bývalý motokrosař Barreda dokazoval, že na úzkých horských silničkách umí. Na prvním kontrolním bodě vedl Barreda s náskokem 22 sekund na Paula Gonçalvese a 1:33 min. na Benavidese. S nimi jakžtakž drželi tempo Francouz Alain Duclos (Sherco), pětinásobný endurový mistr světa Francouz Antoine Meo (KTM), další endurový šampion Pierre Alexandre Renet (Husqvarna) a jejich mladičký krajan Adrien Van Beveren (Yamaha) – dvojnásobný vítěz slavného závodu Enduropale du Touquet.

Na druhém CP už se Barredy držel jen Goncaves, ostatní pořád ztráceli. To už skončil letošní Dakar pro Federica Colu, jehož motocykl náhle ztichl a už nešel nastartovat. Ošklivý pád měl Maročan Harite Gabari, ale po ošetření nasedl na motocykl a pokračoval. Na třetím kontrolním bodu už se zformovalo pořadí, které více méně vydrželo až do cíle. Fantasticky zrychlil tovární jezdec Husqvarny Ruben Faria, který se probil na třetí místo před Benavidese. Naopak hluboko dozadu se propadl Duclos. Nejlepší z Čechů byl na 37. místě Ondra Klymčiw.

99 148 LHOTSKÝ RUDOLF (CZE) + 56:09

Barreda si v klidu udržel svůj náskok až do konce a v cíli slavil (stejně jako včera) třinácté etapové vítězství na Dakaru, ale následně byl opět (jako včera) penalizován. Za rychlou jízdu ve spojovací části etapy dostal tentokrát pět minut, propadl se na čtvrtou příčku a přišel i o pozici průběžného lídra. Vše spadlo do klína jeho týmového kolegy Goncalvese. Úspěch jezdců na strojích Honda podpořil třetí Benavides, kterého pouhé dvě sekundy dělily od druhého  Farii. Celkové pořadí zní Goncalves, Benavides, Barreda, Svitko a Faria. Jezdce od sebe dělí pět a půl minuty. Jako v každé dosavadní etapě byl i dnes nejlepších z Čechů Ondřej Klymčiw, který si připsal 33. místo, celkově si o jedno místo pohoršil na 24. Milan Engel byl tentokrát rychlejší než David Pabiška. První z nich obsadil 42.,druhý 46. místo. Jan Veselý byl registrován na 74. místě a Rudolf Lhotský na 101. pozici. Mezi quadisty vyhrál argentinský navrátilec Marcos Patronelli před Peruáncem Alexisem Hernandezem. Celkově stále vede Chilan Ignacio Casale.

Pořadí ve 4.etapě (Aktualizace výsledků):

1 - #2 - GONCALVES (PRT) - HONDA - 03:49:29
2 - 47 - BENAVIDES (ARG) - HONDA - 03:54:15 - 00:04:46
3 - 8 - FARIA (PRT) - HUSQVARNA - 03:54:55 - 00:05:26
4 - 6 - BARREDA BORT (ESP) - HONDA - 03:55:03 - 00:05:34 - 00:05:00 (p)

2 - 47 - BENAVIDES (ARG) - HONDA - 10:21:53 - 00:04:26
3 - 6 - BARREDA BORT (ESP) - HONDA - 10:22:53 - 00:05:26 - 00:06:00 (p)
4 - 5 - SVITKO (SVK) - KTM - 10:25:35 - 00:08:08 - 00:01:00 (p)
5 - 8 - FARIA (PRT) - HUSQVARNA - 10:25:42 - 00:08:15 - 00:01:00 (p)
6 - 14 - WALKNER (AUT) - KTM - 10:26:40 - 00:09:13
7 - 4 - QUINTANILLA (CHL) - HUSQVARNA - 10:28:02 - 00:10:35 - 00:01:00 (p)
8 - 3 - PRICE (AUS) - KTM - 10:28:10 - 00:10:43
9 - 49 - MEO (FRA) - KTM - 10:30:51 - 00:13:24
10 - 20 - DUCLOS (FRA) - SHERCO TVS - 10:31:28 - 00:14:01
11 - 23 - FARRES GUELL (ESP) - KTM - 10:31:56 - 00:14:29 - 00:00:30 (p)
12 - 16 - JAKEŠ (SVK) - KTM - 10:33:34 - 00:16:07 - 00:02:00 (p)
13 - 7 - RODRIGUES (PRT) - YAMAHA - 10:35:04 - 00:17:37
14 - 19 - METGE (FRA) - HONDA - 10:35:14 - 00:17:47 - 00:02:00 (p)
15 - 17 - PEDRERO GARCIA (ESP) - SHERCO TVS - 10:36:06 - 00:18:39 - 00:02:00 (p)
...
27 - 31 - KLYMČIW (CZE) - HUSQVARNA - 10:49:36 - 00:32:09 - 00:01:00 (p)
44 - 37 - PABIŠKA (CZE) - KTM - 11:22:22 - 01:04:55 - 00:01:00 (p)
46 - 39 - ENGEL (CZE) - KTM - 11:25:55 - 01:08:28 - 00:05:00 (p)
67 - 68 - VESELÝ (CZE) - KTM - 12:20:37 - 02:03:10 - 00:02:00 (p)
94 - 148 - LHOTSKÝ (CZE) - KTM - 13:02:44 - 02:45:17 - 00:03:00 (p)

Quady celkově

1 251 CASALE (CHL) YAMAHA 12:11:20 (1:00)

2 292 MEDEIROS (BRA) YAMAHA + 12:06 (2:00)

3 253 A PATRONELLI (ARG) YAMAHA + 13:52 (1:00)

4 265 HERNANDEZ (PER) YAMAHA + 15:45

5 252 M PATRONELLI (ARG) YAMAHA + 17:50 (9:00)

Náš tip

Tipovačka Rally Dakar: Tipujte s námi pořadí jezdců Rally Dakar a vyhrajte jednu ze zajímavých cen.