Jawa 50/551 Jawetta (1960)

Vlastník mathulo
Vloženo 22.1.2014
Aktualizováno 20.11.2015

Ďalší kultový 50tkový veterán, žiaľ toho času nepojazdný.

Jawa Stadion S22: Jawettka je po designovej stránke krajšia a menej rozšírená oproti S22

První dojmy - Jawa 551 "Jawetta" vo verzií Standart. Najkrajší československý moped. Žiaľ nepojazdný, takže zážitok z jazdy aspoň pre zatiaľ nulový. Nedostatky a chýbajúce diely som uviedol nižšie.

Po Jawettke alebo Stadione som sa pokukoval už nejaký ten čas. Sledovanie inzerátov na bazoši bolo na dennom poriadku. Všetky ponuky ale boli za veľké peniaze alebo z veľkej diaľky. Príležitosť sa naskytla v auguste 2013. Na bazoši sa objavil inzerát z menšej dedinky kúsok od Komárna. Dlho som uvažoval, až nakoniec som sa rozhodol pre jeho kúpu. Jedná sa o Jawettu Standart z 1960.

Aktuálny stav

Ako som na úvode spomenul, moped je v súčasnosti nepojazdný. Motor vyzerá byť laickým okom v poriadku. Elektrika je kaput.

Chýbajúce diely a nedostatky

- kryt reťaze
- tachometer z Pioniera
- potrhané snáď všetky bowdeny
- bez "kartičky"
- sedadlo z B210 /uvažovaná za výmenu za sedlo zo Sportky
- neoriginálna farba natieraná so štetcom

mokomido
mokomido napsal 20.11.15 v 22:27 9b.

Ns podobné jsem se jako kluk učil jezdit.na to se nezapomina...

pelito
pelito napsal 14.02.15 v 20:19 10b.

rosary
rosary napsal 22.01.14 v 21:15 10b.

Ahoj, přeji Ti hodně úspěchů při renovaci tohoto parádního stroje . Kdysi jsem jezdil na Jawetě sport, ta má nádrž venku a naklepal jsem si na ní vaj.a, pěkně domodra.

pernik92
pernik92 napsal 22.01.14 v 19:55 10b.

jedenkrát jsem na tom jel a byl to masakr
nic tak slabého jsem v životě neřídil, ale ta lehkost mopedu a pohledy lidí jsou k nezaplacení
posílám stařence 10b